Bez względu na to czy zmiana dotyczy rozstania z partnerem, nowej pracy czy miejsca zamieszkania – zawsze jest dla nas trudna. Obawiamy się nowego, czemu mogą towarzyszyć bóle brzucha, głowy oraz ogólne pogorszenie stanu psychicznego. Dlaczego każda zmiana w życiu budzi w nas lęk i jak temu zaradzić?

Zmiana pracy

Nie każdy z nas znajduje idealne miejsce pracy już przy pierwszej umowie. Z niewieloma wpisami w CV warunki przeważnie nie są tak zadowalające jakbyśmy tego chcieli. Wiadomym jest, że wraz ze zwiększającym się doświadczeniem, nasze perspektywy się rozrastają i poszerzają. Część z nas będzie miała w sobie na tyle odwagi, by zmienić pracę. Niestety druga grupa będzie się obawiać i zadawać sobie pytania:

  • co jeśli nie znajdę nowej pracy?
  • a jeśli ta nowa będzie gorsza?
  • co zrobię, kiedy nowi współpracownicy mnie nie zaakceptują?

Koniec końców będą przekładać tę decyzję i tkwić w tym samym miejscu przez lata. Tym samym wiele wspaniałych okazji może nas po prostu ominąć.

Zmiana miejsca zamieszkania

Dla wielu z nas przeprowadzka do innego miasta jest jedną z najtrudniejszych do podjęcia decyzji. Wiąże się to z pozostawieniem rodziny, znajomych i w zasadzie tego co dotąd znaliśmy. Nie każdy z nas postawi wszystko na jedną kartę. Jesteśmy mocno przywiązani do danego miejsca, ponieważ jest to coś, co towarzyszyło nam przez całe życie. Czujemy się tu bezpiecznie i pewnie. Niestety, przez takie podejście odrzucamy wiele szans na lepszą przyszłość. Nie dyskwalifikujmy dobrych ofert pracy tylko przez odległość. Owszem, przy posiadaniu dzieci,  ten wybór jest o wiele trudniejszy i trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, jak chociażby szkoła. Jeśli jednak nie mamy żadnych zobowiązań i nic nas nie ogranicza – daj sobie szansę! Nie bój się nadchodzących doświadczeń! Nowi ludzie, nowa praca, nowe mieszkanie. Uzyskujesz ogromne pole możliwości rozwoju. Na początku będzie na pewno ciężko, lecz z każdym kolejnym dniem będzie tylko lepiej i zaczniesz utwierdzać się w słuszności swojej decyzji. Natomiast jeśli zdarzy się tak, że nie odnajdziesz się zupełnie wśród nowych ludzi (nawet po dłuższym czasie), zawsze możesz wrócić w rodzinne strony. Przynajmniej będziesz mieć świadomość, że spróbowałeś!

Zmiana partnera

Niewiele znamy historii, gdzie pierwszy partner był już tym na całe życie. Spotykamy ludzi, zakochujemy się, później pojawiają się rozczarowania i w ich efekcie – rozstania. Kiedy mamy odwagę odejść i dać sobie szansę na spełnienie w miłości, to w zasadzie już możemy być dumni. Bardzo duża grupa osób tak bardzo boi się samotności, że tkwi w nieszczęściu. Ten problem w szczególności dotyka kobiety. W głowach pojawiają się wątpliwości:

  • co jeśli już zawsze będę samotna?
  • a jeśli następny partner będzie jeszcze gorszy?
  • jak się utrzymam sama?

Obecnie społeczeństwo lepiej patrzy na kawalerów niż na panny. To dodatkowo potęguję tę presję na kobietach. Oczekuje się od nich posiadania dzieci i stabilnej rodziny. Nie zapominajmy również o tym, że u części z nich pojawia się instynkt macierzyński. Całość powoduje, że wraz z wiekiem trudniej jest im odejść i zacząć od nowa. Pamiętajmy jednak, że dobra zmiana zaczyna się w naszej głowie. Jeśli obawiasz się następstw rozstania i widzisz przyszłość w czarnych barwach – przejrzyj fora internetowe. Na wielu z nich kobiety dzielą się swoimi przeżyciami i wspierają inne użytkowniczki w tej trudnej sytuacji. Zapewniają też na podstawie własnych historii, że zerwanie wyszło im na dobre. Jeśli pomimo tego nadal czujesz się samotny, przeczytaj nasz artykuł o radzeniu sobie z samotnością. 

Zmiana w życiu, a strach 

Mówienie o zmianach jest proste, kiedy nas one nie dotyczą. Koniec końców to ktoś inny będzie musiał odwrócić swoje życie do góry nogami i odnaleźć się w innej sytuacji. Podjąć taką decyzję samemu jest o wiele trudniejsze. Jak zwalczać strach?

  1. Rozmawiaj z najbliższymi. Niech będą dla Ciebie wsparciem w tym czasie. Powiedz im o swoim obawach. Znają Cię najlepiej i są w stanie ocenić sytuację z boku. Być może ten strach, który odczuwasz jest zupełnie nieuzasadniony. Skorzystaj z ich rad.
  2. Poznaj historię innych osób w tej samej sytuacji. Tak jak wspomniano wcześniej, w sieci znajdziesz wiele informacji od ludzi, którzy przeszli przez to samo. Dzięki temu masz szansę zobaczyć światełko w swoim tunelu.
  3. Przygotuj się do zmiany. Czytaj i poznawaj! Bez względu na to, czego będzie dotyczyła zmiana dowiedz się o niej jak najwięcej. Nowe miejsce zamieszkania? Znajdź informację o bezpiecznych dzielnicach czy komunikacji. Może w mediach społecznościowych są specjalne grupy, gdzie można kogoś poznać?
  4. Jeśli lęk jest zbyt silny, udaj się na konsultacje lub terapię do psychologa lub terapeuty. Specjalista będzie w stanie dotrzeć do przyczyny Twoich problemów i wspólnie je omówić. Następnie zaproponuje program dostosowany do potrzeb pacjenta.

Pomimo tego, że każda zmiana  w życiu niesie ze sobą trudności, to może przynieść ogromne długoterminowe korzyści. Warto zatem znaleźć w sobie odwagę i zawalczyć o swoją przyszłość. Największy sukces to ten, na który sami zapracujemy, a dobre decyzje są do niego kluczem.