Zdrada jest uczuciem, którego nikt z nas nie chciałby doświadczyć. Prowadzi do zachwiania poczucia własnej wartości, nadwyrężenia zaufania, a nawet do stanów depresyjnych. Niestety, statystyki pokazują, że z roku na rok takich sytuacji przybywa. Jak sobie radzić, kiedy to właśnie nas dosięgnie?

Dlaczego ja?

Związek na pozór idealny. Dogadujecie się, spędzacie razem czas, wszystko jest w jak najlepszym porządku – a przynajmniej tak Ci się wydaje. Nagle dowiadujesz się, że zostałeś oszukany. Świat na moment się zatrzymuje i nie jesteś w stanie dopuścić do siebie co się właśnie wydarzyło. Ludzie reagują różnie. Jedni będą krzyczeć i płakać, inni natomiast odejdą w ciszy. Są również tacy, którzy mogą stać się agresywni. Rodzaj reakcji zależy od osobowości oraz tego, czy przeczuwaliśmy taki bieg zdarzeń.

Rodzaje zdrady

Większości osób zdrada kojarzy się w miarę jednoznacznie ze związkami, co nie do końca jest właściwe. Zdradzić możemy nie tylko partnera, ale i przyjaciela czy rodzinę. Rozróżniamy kilka ich rodzajów, a do dwóch głównych należą fizyczna oraz emocjonalna. Choć to ta pierwsza przeważnie wywołuje bardziej negatywne emocje, należy wiedzieć, że to właśnie ta druga jest bardziej niebezpieczna dla długotrwałego związku. Zdradą może być zarówno stosunek seksualny, ale i pocałunek czy flirt. Inaczej również można postrzegać zdradę, która była jednorazowym spotkaniem wynikającym z chwili lub sytuacji, a inaczej długoletni i trwały romans.

zdrada w związku

Przyczyny zdrady

Tak w zasadzie ciężko jednoznacznie określić, dlaczego ludzie zdradzają. Liczba powodów i odpowiedzi na to pytanie może być równa ilości tych osób. Niektórzy szukają uczucia namiętności, które w ich związku wygasło, inni uważają to za element rozrywki. Do najbardziej typowych możemy zaliczyć:

  • problemy w związku,
  • wtargnięcie rutyny do życia,
  • ciekawość,
  • chęć poznania nowych doświadczeń,
  • poczucie zaniedbania przez partnera,
  • zmiana stylu życia.

Większość sytuacji, w których dochodzi do zdrady nie jest zaplanowana. Mieszanka wyżej wymienionych czynników w połączeniu z alkoholem, kłótnią i chwilową huśtawką emocji może być bodźcem, który sprawi, że dana osoba się do niej posunie.

Kto jest winny?

Przede wszystkim zdrady nie należy pod żadnym pozorem usprawiedliwiać. Możemy próbować zrozumieć jej przyczyny i nauczyć się żyć ze świadomością, że zostaliśmy zdradzeni, jednak nie możemy przenosić winy za zaistniałą sytuację na kogoś innego. To nasz partner jest z nami w związku i to na nim spoczywa odpowiedzialność. Bardzo często można zaobserwować, że obwiniamy tego, z kim zostaliśmy zdradzeni. Zaczynamy mówić, że osoba ta wręcz zniszczyła nam relację i to ona jest powodem wszystkiego co się wydarzyło. Musimy zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę w większości przypadków jest to ktoś wolny, kto nie posiada żadnych zobowiązań, a zdrada w podstawowym znaczeniu jest dobrowolnym aktem dwóch osób.

Co dalej?

Na początku przyjdzie złość, smutek, łzy i nienawiść. W kolejnym etapie nadejdzie czas refleksji i szukanie odpowiedzi na pytania:

  • Dlaczego mnie to spotkało?
  • Czy zrobiłem coś źle?
  • Jestem aż tak mało wartościowy?
  • Co on/ona ma, czego mi brakuje?

Musimy stanąć z prawdą twarzą w twarz. Czy jesteśmy w stanie wybaczyć partnerowi? Jak będzie wyglądało nasze życie ze świadomością, że zostaliśmy oszukani? Czy znów zaufamy?

zdrada - terapia dla par

Każdy z nas tak naprawdę będzie przechodził tę sytuację w inny sposób. Część z nas będzie w stanie wybaczyć i powrócić do normalnego życia, a część całkowicie zakończy relację. Będą również tacy, którzy pomimo początkowej wizji akceptacji, nie będą w stanie się z nią pogodzić. Może się to wiązać z nadmierną nieufnością, przesadną kontrolą czy częstymi kłótniami i powrotami w rozmowach do całego zdarzenia. Jeśli zdecydujemy się walczyć o związek, a napotkamy problemy, to warto wybrać się na terapię dla par. Nie obawiajmy się takich spotkań. Specjalista z pewnością nas wysłucha i poda odpowiednie rozwiązania. Jest również szansa, że dojdzie do informacji, co było bezpośrednią lub pośrednią przyczyną zaistniałej zdrady. Dyskutując o wszystkich problemach możecie wzmocnić Waszą relację, co przyniesie korzyści w przyszłości.

Co zrobić aby jej uniknąć?

Kochać się wzajemnie i pielęgnować związek. Tylko tyle lub aż tyle. Należy pamiętać, że nasz partner, z którym dzielimy życie nie powinien być tylko kochankiem, ale również przyjacielem. Zaskakujcie się, róbcie nowe rzeczy i odwiedzajcie nieznane miejsca. Sprawcie, aby każdy kolejny dzień był wyjątkowy. To, że jesteście ze sobą od wielu lat nie oznacza, że wszystko już za Wami. Wręcz przeciwnie! Znając się „na wylot” jesteście w stanie lepiej dopasować wszelkie wspólne aktywności jak i niespodzianki dla drugiej osoby. Walczcie o tę iskrę, która sprawiła, że stworzyliście ten związek właśnie z tą osobą – nikim innym. Pokazujcie sobie codziennie jak wyjątkowi jesteście i ile dla siebie znaczycie. Nawet niewielkie czynności jak przygotowanie kawy w ulubionym kubku małżonka czy zerwanie kwiatów z pobliskiej łąki sprawi, że na twarzy ukochanej osoby pojawi się uśmiech.

Zdrada w prawie każdym przypadku wiąże się z ogromnym bólem i potrafi zmienić nas na całe życie. Żyjmy zatem tak, aby nikomu go nie sprawiać i móc cieszyć się w związku radością, miłością i wzajemnym zaufaniem.