Jak wiadomo, mało kto nie przepada za zakupami. Sprawienie sobie, bądź bliskim nowej rzeczy przynosi ogrom pozytywnych emocji, a także poprawia nastrój. Ten mały wystrzał endorfin, które są niekiedy nad wyraz potrzebne, może okazać się tragiczny w skutkach. Coraz częstsze wybieranie się na zakupy staje się codziennością, bez której w pewnym momencie, można nie wyobrażać sobie reszty życia. Zjawisko to nazywane jest zakupoholizmem i jest bardzo niebezpieczne ze względu na wiele czynników. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, czy zakupoholizm też jest uzależnieniem?

Czym jest zakupoholizm?

Ciągłe promocje i wyprzedaże na witrynach sklepowych kuszą, a każdy choć raz doznał uczucia spełnienia, jakie pojawia się po zakupie nowego produktu. Jest to przyjemność, która może przerodzić się w syndrom zwany zakupoholizmem. Jest to choroba polegająca na kompulsywnym robieniu zakupów. Wynika ona zarówno z chęci, jak i potrzeby nabywania nowych produktów. Czy zakupoholizm też jest uzależnieniem? Na to pytanie nie można odpowiedzieć inaczej niż twierdząco, bowiem człowiek jest w stanie uzależnić się od wszystkiego. Z czynności, która sprawiała przyjemność, przeradza się to w nałóg, jakiego ciężko się jest pozbyć. Szczególnie niebezpieczne jest dla osób, które znajdują się na rozdrożu życiowym, bądź borykają się z dużym stresem lub różnorodnego zaburzeniami na podłożu psychicznym.

Objawy zakupoholizmu

Nie wszyscy kupujący to zakupoholicy. Wykonywanie czynności, jaką jest robienie zakupów, jest niezbędne do realizowania podstawowych potrzeb życiowych. Nie jesteśmy w stanie przetrwać bez jedzenia, picia, czy też ubrań, które zapewnią nam odpowiednie ciepło. Z tego względu zakupy robi każdy, lecz nie każdy jest od tego uzależniony. Najczęściej stosuje się różnego rodzaju metody, które pozwalają rozsądnie dysponować budżetem. Należą do nich listy zakupów, planowanie wydatków, czy też rozsądne podchodzenie do nabywania nowych rzeczy. Z odmiennym zachowaniem można spotkać się u osoby, która jest uzależniona od zakupów. Z zakupoholizmem utożsamiać się mogą osoby, które wykazują różnego rodzaju zachowania, takie jak:

  • poświęcanie się bez reszty zakupom;
  • spędzanie znacznej ilości czasu na robieniu zakupów;
  • kompulsywne myślenie na temat kupowania;
  • nabywanie nowych, niepotrzebnych rzeczy;
  • problemy finansowe spowodowane przez nadmierną ilość zakupów;
  • narastający stres i wyrzuty sumienia związane z ogromnymi wydatkami;
  • zapożyczanie się u bliskich, popadanie w długi;
  • niemożliwość rezygnacji z jakiegokolwiek zakupu.

Zakupoholicy wykazują zachowania typowe dla uzależnionych i popadają przy tym w tzw. syndrom oszusta. Polega on na ukrywaniu nowych produktów, bądź na zaniżaniu cen zakupu tychże artykułów, a także na okłamywaniu samego siebie, że problem nie istnieje. Zakupoholicy szukają usprawiedliwień i wymówek dla swoich zakupów. Każdy sukces, czy też porażkę świętują w jeden sposób – robią zakupy. Jeśli takowych wydarzeń nie posiadają, szukają innego powodu, przez który mogliby popaść w zakupowy szał.

Przyczyny zakupoholizmu

Przyczyn choroby, jaką jest zakupoholizm, może być wiele. Występuje ona na podłożu psychicznym. Uzależnienie od zakupu rozwija się powoli, etapowo. Z początku są to niewinne zakupy, które mają za zadanie być chwilową przyjemnością. Na rozwój nałogu wpłynąć może wszystko. Zależne jest to od czynników stresujących, które występują w życiu każdego człowieka. Uciekając od stresu, brnie się w czynności, które przynoszą ukojenie, nawet jeśli ma być ono chwilowe. Jest to błędne koło, z którego uzależniony nie zdaje sobie sprawy, ponieważ nie dostrzega negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą kompulsywne robienie zakupów. Zakupoholik jest w stanie wydać wszystkie swoje zasoby finansowe, aby móc dokonać jakiegokolwiek zakupu, jest w stanie także popaść z tego powodu w długi. Nie ogranicza to jednak wykonywania tejże czynności, wręcz przeciwnie – szuka kolejnych sposobów, aby móc się całkowicie oddać się przyjemności. Robienie zakupów dla osoby uzależnionej od tej czynności, jest tym samym, czym butelka wódki dla alkoholika – spełnieniem wszystkich marzeń. Niezależnie od tego, jaką cenę za to pragnienie muszą zapłacić.

Jak leczyć zakupoholizm?

Pierwszym krokiem do leczenia zakupoholizmu, jest świadomość istnienia problemu. Uzależniony nie będzie mógł podjąć walki, jeśli nie zda sobie sprawy z istoty tego, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą choroba. Niezależnie od przyczyn, jakie występują, konieczna jest psychoterapia dla uzależnionego, która pomoże mu w walce z zaburzeniem. Wizyta u specjalisty to początek trudnej drogi, jaką musi przebyć chory. Jest to jednak walka, którą można wygrać w każdym momencie. Niezbędna jest także zmiana nawyków życiowych i ograniczenie zakupów do minimum. Zakupoholizmu nie da się całkiem wyleczyć tak, jak każdego uzależnienia. Walczy się z nim przez całe swoje życie i stosuje konkretne środki mające na celu wytrwanie w trzeźwości. Istnieją grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Zakupoholicy, które niosą pomoc uzależnionym na całym świecie.