Zaburzenia nastroju to przypadłość, która dotyka każdego człowieka. Mogą je mieć zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ nastrój i codzienny humor są zmienne w zależności od sytuacji, jakie mogą się przytrafić, jak i emocji, które odczuwane są na różnych płaszczyznach. Problem pojawia się w sytuacji, gdy występują one stale lub utrzymują się przez dłuższy czas, co znacznie zaczyna utrudniać normalne funkcjonowanie w codzienności. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Szczególnie teraz, gdy pogoda na zewnątrz może nie zachęcać do wstawania z łóżka.
Choć zaburzenia nastroju potrafi mieć każdy, niezależnie od wieku, warto poznać przyczyny ich powstania, aby wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Mogą one wystąpić w przypadku występowania sytuacji stresowych, których w codziennym życiu nie brakuje. Warto postarać się zatem, aby zredukować stres do minimum, aby nie odczuwać stale negatywnych emocji. Należy wziąć pod uwagę również fakt, że zdrowie psychiczne jest związane z fizycznym i mogą na siebie wzajemnie oddziaływać. Oznacza to, że nieodpowiedni tryb życia, brak snu, jak i zła dieta również mogą powodować obniżenia nastroju, a także spadki energii. Zaburzenia nastroju występują również, gdy w organizmie dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej, które mogą pojawiać się w przypadku:
– ciąży;
– dojrzewania;
– zespołu napięcia miesiączkowego;
– menopauzy.
Powstawanie tego typu zaburzeń jest możliwe w przypadku odstawienia różnego rodzaju substancji psychoaktywnych. Oznacza to, że zażywający przez dłuższy czas leki, narkotyki lub alkohol, mogą mieć problem z odczuwaniem pozytywnych emocji, takich jak szczęście i spokój.
Osoby borykające się zaburzeniami nastroju wykazują konkretne cechy zachowań i emocji z nimi związanych. Należą do nich:
– poczucie niepokoju;
– chroniczne zmęczenie;
– zmniejszone poczucie własnej wartości;
– smutek;
– problemy z koncentracją;
– niecierpliwość;
– porywczość;
– nerwowość.
Aby wiedzieć, jak radzić sobie z wahaniami nastroju, warto najpierw poznać przyczynę ich powstania. Jest to niezwykle cenne narzędzie, które jest pomocne nie tylko w lokalizacji problemu, lecz również służy jego rozwiązaniu.
Biorąc pod uwagę, iż zaburzenia nastroju mogą być spowodowane różnego rodzaju schorzeniami i chorobami, warto regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać badania. Jest to pierwszy krok do tego, aby mieć pewność, że nie będą występowały one stale. Podstawą zatem jest badanie gospodarki hormonalnej, jak i krwi, aby wykluczyć wszelkie niedobory witamin i minerałów.
O tym, że jedzenie ma ogromny wpływ na organizm człowieka, wie każdy. Warto jednak mieć świadomość, że rodzaj stosowanego żywienia jest związany również z psychiką. Dieta powinna być bogata w zdrowe produkty, które w swoim składzie posiadają ogrom składników odżywczych, minerałów i witamin niezbędnych do normalnego funkcjonowania.
Na wszelakie spadki nastroju polecane jest regularne wykonywanie aktywności fizycznej. Nie bez powodu mówi się, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, ponieważ podczas uprawiania sportu w organizmie wydzielane są endorfiny, tzw. hormony szczęścia. Odpowiadają one za lepsze samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa.
Radzenie sobie z zaburzeniami nastroju to ogrom pracy i wysiłku, który należy włożyć w poznanie i zrozumienie swoich emocji. Umiejętność wychwytywania negatywnych myśli sprawia, że świadomie można je zgasić w zarodku. Skupienie się na natrętnych myślach doprowadza do stale powiększającej się spirali smutku i przygnębienia.
Narzędziem, które pozwala na radzenie sobie ze spadkami nastroju, jest umiejętność sprawienia sobie przyjemności. Warto zadbać o własne potrzeby i nie wymagać od siebie zbyt wiele, szczególnie jeśli odczuwane emocje należą do tych negatywnych i utrudniających funkcjonowanie. Z tego względu nie należy odmawiać sobie przyjemnych czynności, które mogą nieco poprawić humor. Weź ciepłą i długą kąpiel, znajdź czas na upragnioną książkę lub spotkaj się z ulubionymi znajomymi, z którymi spędzisz przyjemnie dzień.
Zaburzenia nastroju mogą wynikać z różnych przyczyn, niekiedy niezależnych od nas samych. Odczuwanie znacznego spadku humoru nie powinno wiązać się z izolacją i zamykaniem się na innych. Szczególnie że wyrzucenie z siebie negatywnych emocji potrafi być bardzo oczyszczające dla organizmu i psychiki. Warto więc wybrać się ze znajomymi do kina, restauracji, czy na zwykły spacer, aby móc porozmawiać i przyjemnie spędzić czas.
Zaburzenia nastroju są przypadłością, z którą może borykać się każdy, niezależnie od wieku, w jakim się znajduje. Nie powinny one jednak górować wśród codzienności i występować stale. Chroniczne odczuwanie zaburzeń nastroju może prowadzić do wielu schorzeń i chorób na tle psychicznym, dlatego nie warto ich bagatelizować. Jeśli występują one powyżej 6 miesięcy, należy udać się do specjalisty.