W przypadku uzależnienia od alkoholu przyznanie się przed samym sobą, że jest się chorym to już ogromny krok. Stanowi on przyczynek do podjęcia kolejnych kroków związanych z podjęciem leczenia. W chwili, gdy alkoholik sam już wie, że nie da rady pokonać uzależnienia bez pomocy z zewnątrz staje przed ogromnym wyzwaniem. Wybór ośrodka terapii uzależnień oraz dobór odpowiedniego terapeuty i metody leczenia adekwatnej do stanu i możliwości psychoenergetycznych pacjenta stanowi swoiste być-albo-nie-być na ścieżce do ozdrowienia.

Skup się na samym ośrodku

Jak wiadomo terapia leczenia uzależnień powinna się docelowo odbywać w ośrodku całodobowym. Tylko całkowite skupienie na terapii daje realną szansę na zajrzenie w głąb siebie i wyjście z nałogu. Zatem sam wybór ośrodka może być kluczem dla chorego. Niestety, w przypadku ośrodków leczenia uzależnień zdarzają się miejsca, które od razu można skreślić z listy. Działają one całkowicie nielegalnie celem samego zysku a nie realnej pomocy uzależnionym. Zatem, ażeby uniknąć straty pieniędzy, ale co o wiele ważniejsze – żeby chory nie stracił motywacji do leczenia, istotne jest, aby zawsze sprawdzić czy dany ośrodek jest wpisany na Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Obecność w tego typu rejestrze daje pewność co do legalności samej placówki oraz do odpowiednio wykwalifikowanej kadry.

Przyjrzyj się kadrze

Co do samej kadry, w ośrodku leczenia uzależnień powinni być zawsze zatrudnieni: psychiatra, terapeuta uzależnień oraz psycholog. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia procesu leczenia, gdyż żaden z powyższych specjalistów nie jest w stanie sam pomóc osobie uzależnionej. Musi to być pomoc interdyscyplinarna, bazujący na „psyche” i „soma”. W przypadku terapeuty uzależnień nie wystarczy tylko i wyłącznie informacja, że taki specjalista jest zatrudniony w placówce. Należy sprawdzić jakie certyfikaty posiada terapeuta oraz ilu terapeutów jest zatrudnionych w danej placówce. Oprócz samej terapii indywidualnej tacy specjaliści muszą mieć przestrzeń na prowadzenie terapii grupowych. Jeden czy dwóch terapeutów to stanowczo za mało. By udźwignąć cały proces i przede wszystkim mieć dostępność umysłową dla wszystkich uzależnionych trzeba odpowiedniej ilości terapeutów.

Bardzo często uzależnienia nie występują „w samotności”. Często towarzyszą im zaburzenia zachowania, zaburzenia osobowości czy też choroby psychosomatyczne. Ważne jest również odpowiednie rozpoznanie choroby – nawet między nałogiem a uzależnieniem są znaczące różnice. Dlatego tak nieodzownym elementem jest komplementarność procesu leczenia i zaopiekowanie się pacjentem we wszystkich sferach zaburzeń. Ważne, aby pacjent w takim dedykowanym ośrodku miał możliwość zrobienia badań laboratoryjnych. Właśnie z tego powodu ważne jest, aby placówka miała podpisaną umowę z laboratorium. Kolejną ważną kwestią jest superwizja. Istotne jest bowiem, by terapeuci regularnie odbywali takie spotkania ze sobą. Można powiedzieć, że stanowi to swoiste podwaliny etyczne w trakcie pracy terapeuty uzależnień.

Sprawdź jedzenie przy wyborze ośrodku terapii uzależnień

Kwestia samego wyżywienia jest tak samo mocno istotna. W danym ośrodku powinna być kuchnia z profesjonalnym personelem, który zapewni zdrowe i „domowe” jedzenie. W obecnych czasach coraz więcej osób skarży się na różnorakie nietolerancje pokarmowe. Z tego powodu istotne jest sprawdzenie czy kuchnia będzie w stanie sprostać wymaganiom pacjenta. Mowa tutaj o posiłkach wegańskich, wegetariańskich czy ostatnio coraz bardziej powszechnych – bezglutenowych. Jeśli dany ośrodek wspomina, że posiada catering dietetyczny, należy się poważnie zastanowić na ile ta placówka chce działać komplementarnie dla podopiecznych, a na ile chodzi o czysty zysk.

Atmosfera jest równie ważnym elementem

Czasem niesłusznie pomijanym czynnikiem w procesie wyboru ośrodka terapii uzależnień jest sama atmosfera panująca na miejscu. Nie można tego nie doceniać, gdyż wsparcie społeczne jest jedną z ważniejszych zmiennych na drodze leczenia. Poczucie bycia zrozumianym, objęcie ciepłem i akceptacją może przyspieszyć wyjście z nałogu. Dlatego ważne jest by sprawdzić jak to wygląda w danej placówce. Należy przyjrzeć się, czy pacjenci mogą się czuć swobodnie i bezpiecznie w ośrodku, a co za tym idzie – będą w stanie otworzyć się na otoczenie.

Porównaj ceny różnych ośrodków

Wszystkie powyższe punkty prowadzą do być może najważniejszego czynnika jeżeli chodzi o wybór ośrodka terapii uzależnień. Oczywiście mowa tutaj o cenie. Ważne jest aby podejść do tej kwestii zdroworozsądkowo. Jeśli ośrodek oferuje bardzo niską cenę za leczenie to należy podejść do tego miejsca z krytycyzmem i przeanalizować jak wyglądają wszystkie opisane powyżej zagadnienia. Wiadomo również, że nie każdy dysponuje bardzo duża kwotą, ażeby ją przeznaczyć na pobyt w takiej placówce. Zawsze trzeba się zastanowić na jaki kompromis możemy iść. Czasem można znaleźć miejsce, gdzie cena będzie wypośrodkowana, ale kadra i warunki będą na tyle zachęcające, że warto spróbować właśnie tam.

Na drodze ku wyzdrowieniu

Wychodzenie z uzależnienia to proces długotrwały, który wymaga znaczącej motywacji ze strony samego pacjenta. Trzeba pamiętać, że samo chcieć nie oznacza tutaj móc. Na drodze ku wyzdrowieniu chory powinien znaleźć się w miejscu, który całym swoim „jestestwem” będzie stanowił istotne wsparcie w leczeniu. Na pewno nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną przy wyborze ośrodka. Trzeba myśleć przyszłościowo i starać się znaleźć wyjście, które będzie znacząco wzmacniać motywację chorego do wyjścia z uzależnienia.