Relacje międzyludzkie potrafią być trudne. Nie istnieją ludzie idealni, ani żadne utopijne miejsce, w którym każdy posiada takie same poglądy oraz pragnienia na życie. Z tego powodu powstały ośrodki, w których można otrzymać fachową pomoc w kwestii relacji. Terapie dla par są czymś normalnym, jeśli w związku pojawiają się jakieś problemy, których partnerzy nie potrafią wspólnie rozwiązać. Coraz częściej jednak można usłyszeć o związkach, które są określane toksycznymi. Są to relacje problemowe, w których może dochodzić do różnych dysfunkcji, a także do przemocy zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Dlaczego ludzie pozostają w toksycznych związkach? Warto znać odpowiedź na to pytanie.

Czym jest toksyczny związek?

Toksycznym związkiem określana jest relacja, w której dochodzi do pewnego rodzaju zaburzeń i dysfunkcji. Osoby będące w toksycznych związkach nie mają normalnej zażyłości, bardziej przypomina to nieustającą batalię. W takich relacjach nie brakuje jednak namiętności. Są także chwile, które uchodzą za miłe i warte zapamiętania. Toksyczni partnerzy potrafią być bardzo czuli, kulturalni, przez co jedna ze stron może być zdezorientowana. Jednocześnie daje to nadzieje na powrót do normalności, przez co trudniej zakończyć taką relację.

Jak rozpoznać toksyczną relację?

Zdrowy związek opiera się na zaufaniu, wzajemnym szacunku, a także miłości z każdej strony. O takich uczuciach mogą pomarzyć osoby będące w toksycznych relacjach. Jest to mieszanka niezdrowych zachowań, kłótni, wyzwisk, przemocy, które przeplatane są razem z namiętnością, czułością, czy też normalnymi dniami. To właśnie te chwile normalności są iskierką, która nie przestaje się tlić dla osoby, która wierzy w poprawę relacji, czy też zachowania partnera. Toksyczny partner będzie robił wszystko, aby druga strona myślała, że to z nią jest problem. Osoby, które są wysoko wrażliwe mogą mieć przez to problem z poczuciem własnej wartości. Toksyczni partnerzy cechują się brakiem zrozumienia dla drugiej strony, dość często bagatelizują jej uczucia i potrzeby, a jeśli sami stwarzają problem, robią wszystko, aby wmówić winę drugiej stronie.

Dlaczego ludzie pozostają w toksycznych związkach?

Toksyczne związki mają to do siebie, iż choć nie są zdrowe i nie należą do normalnych, potrafią trwać nawet kilkanaście, czy też kilkadziesiąt lat. Dlaczego ludzie pozostają w toksycznych związkach? Przede wszystkim z obawy przed nieumiejętnością poradzenia sobie. Pozostając z toksycznym partnerem mają fikcyjne poczucie bezpieczeństwa, którego tak bardzo przecież potrzebują. Dodatkowo, ofiary związków toksycznych są manipulowane latami przez swoich oprawców, co skutkuje brakiem wiary we własne możliwości i utratą poczucia własnej wartości.

Kolejnym powodem, dla którego ludzie pozostają w toksycznych związkach, jest strach przed samotnością. Rozpoczęcie nowego, samotnego życia może być ciężkie dla każdego. Szczególnie narażone są na to ofiary toksycznych związków, które w obawie, że sobie z nią nie poradzą, wolą tkwić z przemocowym partnerem u boku. Równie silne uczucie trzymające toksyczny związek w ryzach, to wiara w zmianę partnera na lepsze. W toksycznych związkach normalnością jest nadejście lepszych chwil, które zawsze nadchodzą. Stwarza to fałszywe poczucie stabilności, która tak na prawdę jest chwilowa.

Terapia, czy rozstanie?

Skoro ideały nie istnieją, to niemożliwością jest także spotkać idealny związek. Perfekcyjne dobranie partnerów zdarza się tak rzadko, że nie powinny nikogo dziwić drobne sprzeczki między dwojgiem ludzi. Posiadanie odmiennego zdania nie jest niczym złym, o ile nie przeradza się to w codzienną wojnę domową. W przypadku częstych awantur, czy też sytuacji, które uchodzą za toksyczne, powinno reagować się od razu.

Coraz więcej par decyduje się na wspólną terapię, aby dojść do porozumienia i znaleźć źródło problemów w związku. Terapia jednak ma sens dopiero wtedy, kiedy obydwie strony tego rzeczywiście pragną. Toksyczny partner nie zawsze godzi się na poradę psychologiczną ze względu na skutki mogące z niej wyniknąć. Utrata kontroli, czy też uświadomienie ofierze, że przebywa w przemocowym związku, skutkować może rozstaniem lub kolejnymi problemami w relacji. Jest to niszczycielski układ dla jednej ze stron, która jest manipulowana, oraz karmiona kłamstwami. Terapia może pomóc obojgu tylko wtedy, jeśli rzeczywiście widzą ten problem i próbują go rozwiązać.

Kiedy osoby będące w toksycznej relacji powinny zdecydować się na rozstanie?

Będąc w toksycznym związku, bardzo ciężko jest zdecydować się na rozstanie. W szczególności, jeśli do ma się do czynienia na co dzień z manipulacją i ciągłymi kłótniami. Na odejście powinno zdecydować się, jeśli negatywne emocje przeważają nad tymi pozytywnymi, a poczucie bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku przestaje istnieć. Jeśli jedna ze stron nie chce zmian na lepsze, a co za tym idzie, podjąć się wspólnej terapii, nie ma możliwości naprawy i odnowy związku. Toksyczne relacje mają to do siebie, że ofiara przestaje wierzyć własnej intuicji, przez co boi podejmować się tak poważnych decyzji, jaką jest zerwanie z toksycznym partnerem. Rozstanie samo w sobie jest nieprzyjemne dla wszystkich, a szczególnie trudne jest to dla osób, które posiadają przemocowych partnerów. Warto jednak czasem posłuchać intuicji, uwierzyć w sygnały, które wydają się być alarmujące i zawalczyć o własne szczęście, na które każdy zasługuje