Uzależnienie to przypadłość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Niesie ze sobą ogrom negatywnych skutków i sieje zniszczenie w organizmie człowieka. Szczególnie niebezpieczne jest uzależnienie u dzieci, bowiem nie zdają sobie one sprawy z istnienia, bądź istoty problemu. Uzależnienie nie dotyczy tylko alkoholu, czy też substancji psychoaktywnych, ponieważ uzależnić się można od wszystkiego. Współcześni rodzice zmagają się jeszcze z większym trudem ze względu na prężnie rozwijającą się technologię, a także istotę social mediów w życiu młodych osób. Jak radzić sobie z uzależnieniem dziecka? Sprawdź sam!

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie jest zaburzeniem natury psychicznej, które odznacza się powtarzającym się, bądź stałym realizowaniem czynności, lub przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Według neurochirurgów, uzależnienie jest nawykiem, który człowiek sobie wyrabia poprzez ciągłe wracanie do tych samych czynności, jak i rzeczy. O uzależnieniu można mówić w przypadku utraty kontroli nad własnym umysłem. Wyróżnić można dwie grupy:
– uzależnienie fizyczne;
– uzależnienie psychiczne.

Uzależnione dziecko – jak sobie radzić?

Choć uzależnienie u dzieci może wydawać się czymś nierealnym, problem istnieje także wśród nich. Są one szczególnie narażone na negatywne następstwa choroby, bowiem dopiero wykształcają w sobie pewne mechanizmy i jest to wiek, w którym zaczynają poznawać świat. Jest to szczególnie trudna sytuacja dla rodziców, tym bardziej, jeśli przez długi czas nie zdawali sobie sprawy z istoty problemu. Istnieje kilka sposobów, aby poradzić sobie z uzależnieniem u dziecka.

Po pierwsze terapia!

Niezwykle istotnym elementem jeżeli chodzi o uzależnienie u dzieci, jest świadomość o niewystarczającej wiedzy na temat zaburzeń. Rodzice nie powinni zostawać z problemem sami, bowiem nie mają odpowiednich kompetencji, aby pomóc swojemu dziecku. Uzależnienie jest o tyle trudną chorobą, że niezbędna jest tu pomoc specjalisty. Konieczność terapii wynika z tego, iż uzależnienie to stan natury psychicznej. Kolejną kwestią jest dojście do źródła problemu, ponieważ uzależnienie jest najczęściej ucieczką od czegoś innego. Zrozumienie problemu, z którym zmaga się dziecko, jest podstawą ku poprawie relacji i wyjścia z uzależnienia. Psychoterapia nie jest rozwiązaniem tylko dla dziecka, ponieważ rodzice także powinni na nią się udać. Jest to niezwykle pomocne, ponieważ otrzymują szereg wskazówek, które pomogą im w codziennej walce. Warto decydować się na specjalistów, którzy mają doświadczenie w pracy przy uzależnionych dzieciach. Istnieją specjalne ośrodki pomocy, w których zarówno rodzice, jak i dziecko, mogą otrzymać niezbędne im wsparcie.

Kluczem do sukcesu jest wsparcie

Dziecko zmagające się z uzależnieniem, posiada ogromny problem, z którego najczęściej nie zdaje sobie sprawy. Uzależnienie u dzieci mogą wywołać kłopoty, z jakimi sobie nie radzą. Wiązać się to może z kontaktami z rówieśnikami, sytuacją w szkole, czy też domu rodzinnym, a także z różnorodnymi traumami. Podstawą do wyleczenia dziecka jest zrozumienie problemu, a także okazywane wsparcie, jak i troska. Dziecko musi mieć świadomość, iż nie zostało odtrącone, a także może liczyć na pomoc rodziców.

Spokój przede wszystkim!

Rodzice dość często nie wiedzą jak radzić sobie z uzależnieniem dziecka. Niezrozumienie problemu, a niekiedy nawet jego wyparcie, skutkować mogą rozdrażnieniem, czy też wycofaniem się. Dziecko, które zmaga się z uzależnieniem potrzebuje ogromu wsparcia i miłości, aby sobie z nim poradzić. Jeśli rodzic podejdzie odpowiednio do problemu i ze spokojem spróbuje pomóc dziecku, będzie miało ono świadomość, iż zawsze otrzyma należyte wsparcie i pomoc. W razie jakichkolwiek trudności podczas leczenia, będzie miało świadomość, że nie zostało samo z problemem.

Nie może zabraknąć nadziei

Choć walka z uzależnieniem, to często trudna i wyboista droga, konieczna jest wiara w lepszą przyszłość. Nadzieja na wygraną dziecka z uzależnieniem jest niezbędna do tego, aby mu pomóc uporać się z problemem. Odpowiednie wsparcie terapeuty, a także rodziców, to tylko część długiego procesu, jakim jest terapia. Dzieci najczęściej traktują swoich rodziców, jak bohaterów. Muszą zatem mieć pewność, że rodzice wierzą w ich dobre zamiary, a także doceniają włożony trud w walkę.

Uzależnienie dziecka jest niesamowicie bolesnym doświadczeniem każdego rodzica. Żaden rodzic nie chce mieć świadomości, iż jego pociecha jest w niebezpieczeństwie lub naraża się na śmierć. Uzależnionym można być od wszystkiego, a szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci, które nie mają świadomości, jak tragiczne mogą okazać się skutki. Priorytetem dla rodziców powinna być terapia dla dziecka, jak i ich samych, która pozwala zrozumieć istotę problemu, a także pomoże znaleźć jego przyczynę. Terapia może pomóc także rodzicom, którzy są zagubieni i nie mają pewności, jak powinni reagować, aby dziecko nie czuło się odtrącone. Choć walka z uzależnieniem jest ciężka, każdy może ją wygrać i nie wolno tracić nadziei, nawet podczas napotkanych po drodze trudności