Uzależnienie to choroba. Bez względu na to, czy dotyczy zakupów, kompulsywnego jedzenia czy też nadużywania alkoholu. Dzisiejsza medycyna ma cały arsenał skutecznych metod, mogących pomóc w wyjściu z nałogu. Jedną z nich jest terapia. O tym, jak działa i która będzie najlepsza dla Ciebie, przeczytasz poniżej.

To musisz wiedzieć o terapii

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy terapeutycznej, wcale nie musisz mieć ubezpieczenia zdrowotnego. Właściwie większość gmin w Polsce, korzystając z pieniędzy publicznych, organizuje takie spotkania bezpłatnie. Jedyne co musisz mieć ze sobą, to silną chęć uczestnictwa w zajęciach i spotkaniach proponowanych przez ośrodek.

Terapia uzależnień od alkoholu to nie to samo co spotkania Anonimowych Alkoholików. O ile na AA może przyjść właściwie każdy, bez uprzedniej diagnozy, o tyle na terapię poprzedza szereg badań mających na celu dobranie takich narzędzi, które w tym konkretnym przypadku będą najlepsze. Spotkania AA przebiegają często bez prawa zabierania głosu określonych uczestników. Na terapii, bez względu czy indywidualnej czy grupowej, będziesz musiała się otworzyć i opowiedzieć, co tam w duszy gra. Zwykle nie jest to łatwe, ale zawsze procentuje.

Aby zapisać się na terapię, musisz mieć jedno – wolną wolę i szczerą chęć do podjęcia leczenia. Często wiąże się to z diametralną zmianą sposobu życia, żywienia i społecznych relacji. Bywa, że prócz sesji z terapeutą, będziesz zobligowana do przyjmowania leków i niezbędnych witamin. Jednak bez całkowitego zaufania i poddania się terapii, nie możesz liczyć na jakiekolwiek korzystne efekty.

Terapia indywidualna czy grupowa?

Decyzja o wyborze sposobu terapii poprzedzona jest szeregiem badań pacjenta. Jest to niezbędne, by dokonać rzetelnej oceny. Skala problemu, stopień zaawansowania nałogu alkoholowego, stan ogólny zdrowia pacjenta, a także jego stan psychiczny. Średnio po 3 do 5 spotkań, pacjent jest już na tyle znany, że można go skierować na leczenie terapeutyczne. Mniej więcej w tym samym czasie ustala się również ewentualne leczenie farmakologiczne.

Terapie indywidualne, przez wielu są uważane za najbardziej korzystne dla pacjenta wychodzącego z nałogu. Bezpośrednia relacja na linii lekarz- uzależniony, pozwala na konkretne, indywidualne podejście i szybką reakcję w razie zachodzących nieprzewidzianych zdarzeń. Dedykowana jest pacjentom wrażliwym, o delikatniejszej konstrukcji psychicznej. Nie każdy ma mentalną odwagę, by o swoich bolączkach rozmawiać w szerszym gronie. Po kilku indywidualnych spotkaniach lekarz ma prawo do skierowania pacjenta na terapię grupową. Ta, niesie za sobą również pozytywne aspekty.

Terapia grupowa

To najpopularniejsza forma terapii, wymagająca od uczestników sporego zaangażowania. Muszą oni min., przygotować swój życiorys, a także historię picia. Mają do wykonania różnego rodzaju prace domowe, a także prowadzenie dziennika uczuć. Nie każdy jednak jest gotowy na taką formę leczenia. Bywa, że już na tym etapie, pacjent zwyczajnie rezygnuje. Warto jednak otworzyć się na nowe i spróbować. Do skutku.

Terapia stacjonarna

To trzeci rodzaj terapii, na które może być skierowany pacjent walczący z nałogiem. Zostaje on umieszczony w specjalnym ośrodku, gdzie przechodzi proces leczenia pod okiem specjalistów. Zaznaczmy, często bez prawa jej opuszczania. Najczęściej trafiają tu pacjenci, którzy mają problem z utrzymaniem abstynencji. Czas, jaki zajmuje taka terapia jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju terapii i skali problemu. Ogólnie jednak rzecz ujmując, jest ustalany indywidualnie.

Należy wziąć również pod uwagę, że takie osoby na początku będą musiały zmierzyć się z zespołem abstynencyjnym. Co więcej, aby pacjent został zakwalifikowany do takiego leczenia, musi być trzeźwy.

Terapia uzależniania od alkoholu trwa z reguły nie więcej niż rok. 12 miesięcy to czas, gdy mózg regeneruje wszelkie uszkodzenia spowodowane nałogiem. Nie jest to łatwy czas, jednak warto przeżyć go świadomie. To krok w kierunku normalnego życia.