Czy można sobie wyobrazić rodzinę bez problemów? Choć na pozór często może wyglądać, że inni mają życie jak z bajki, spięcia i niedopowiedzenia zdarzają się nawet w pozornie idealnie wyglądających relacjach. Czasem są to kłótnie rodziców, czasem zachowanie dzieci. Dobrym i coraz popularniejszym sposobem na radzenie sobie z trudnościami jest terapia dla rodzin.

Czym jest terapia dla rodzin

Terapia dla rodzin ma na celu rozwiązanie konfliktów i problemów w rodzinie, co prowadzi do odbudowy więzi. Jest to forma terapii psychologicznej. Podczas spotkania z terapeutą lub psychologiem, członkowie rodziny mają szansę odnaleźć przyczyny kryzysu, zrozumienie go oraz zaplanowanie działań, które będą mieć na celu wyeliminowanie niepożądanych zachowań. Najlepsze efekty osiąga się, uczęszczając na cały cykl spotkań. Jedna wizyta często jest niewystarczająca i nie pozwala na trwałe wdrożenie nowych rozwiązań.

Kiedy skierować się na terapię

Moment, kiedy nie jesteście w stanie spokojnie ze sobą rozmawiać lub próbowaliście wszelkich metod rozwiązywania konfliktów, które okazały się niepowodzeniem, jest dobrym momentem na rozpoczęcie terapii. Jesteście sobie bliscy, jednak często rodzice nie chcą obarczać dzieci swoimi niepowodzeniami, tak samo jak dzieci wstydzą się otworzyć przed opiekunami. Wówczas napięcie stale narasta, a upływający czas nie wpływa korzystnie na oczekiwane pozytywne zmiany. Terapeuta nie tylko pozwoli Wam poznać przyczyny nieprawidłowości w funkcjonowaniu Waszej rodziny, ale również nauczy Was komunikacji i wzajemnego zaufania. Cechy te są podstawą i fundamentem każdej rodziny, dlatego powinno się o nie dbać w pierwszej kolejności.

Najczęstsze problemy w rodzinie

Każda rodzina zmaga się z innymi problemami. Do tych, które występują najczęściej należą:

  • problemy emocjonalne jednego lub wielu członków rodziny np. depresja, poczucie niezrozumienia,
  • uzależnienia np. od alkoholu, narkotyków, hazardu,
  • brak lub ograniczony kontakt na linii rodzic-dziecko,
  • brak porozumienia w kluczowych sprawach odnośnie wspólnego życia,
  • problemy małżeńskie rodziców,
  • problemy wychowawcze z dziećmi,
  • duże zmiany w życiu rodziny np. przeprowadzka, utrata kogoś bliskiego, wypadek, zmiana ,statusu na rynku pracy.

Jak wygląda terapia?

Terapia to nic innego jak spotkania z terapeutą, psychoterapeutą lub psychologiem. Odbywają się one w określonym przez specjalistę czasie, który jest dobierany indywidualnie po pierwszej konsultacji. Jeśli problem dotyczy Was wszystkich, to w spotkaniach powinna uczestniczyć cała rodzina – bez wyjątków. Jesteście całością, dlatego ważne jest, aby każdy miał wkład w dążenie do rozwiązania kryzysu. I to bez względu na to, czy przesłanki odnośnie nieprawidłowości płyną od dzieci czy rodziców. Wówczas terapeuta ma obraz całej sytuacji, a nie tylko części. Każdy z Was będzie miał szansę opowiedzieć jak sytuacja wygląda z jego strony. Takie poznanie umożliwia dokładniejsze zrozumienie tego co się dzieje poza gabinetem. Im lepiej opisany i przedstawiony zostanie problem, tym efektywniej będzie można zaplanować plan terapii.

Efekty terapii

W zależności od stopnia i złożoności problemu z jakim zgłosiliście się na terapię, możecie uzyskać inne efekty. Głównym celem spotkań ze specjalistą jest wyeliminowanie czynników, które prowadzą do występowania kryzysów tak, aby rodzina znów mogła w pełni poprawnie funkcjonować. Rozumiejąc wszystkie strony konfliktu, łatwiej Wam będzie komunikować się i radzić sobie w przyszłości. Jeśli jednak problem jest bardziej skomplikowany i jedno z Was zmaga się z poważnym uzależnieniem, warto pomyśleć o terapii zajmującej się konkretnym problemem – przykładowo terapia uzależnień od alkoholu. Problem jednej osoby w tym przypadku, będzie rzutować na szczęście całej rodziny. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z obu terapii jednocześnie, przez co osobie z nałogiem łatwiej będzie się od niego uwolnić, a rodzinie zrozumieć to co się dzieje i jak sobie z tym radzić.

Rodzina to wspólnota, która powinna być dla siebie wzajemnym wsparciem i oparciem, zarówno w dobrych i złych chwilach. Jej solidne fundamenty są najważniejsze, dlatego wszelkie niepożądane działania w jej obrębie powinny być natychmiast rozwiązywane. Jest to więź, którą ciężko przerwać. Jeśli pojawiają się problemy, to powinniśmy szukać pomocy, aby tę więź wzmacniać i pielęgnować. To jak będzie wyglądać codziennie wspólne życie zależy w głównej mierze od nas, dlatego jeśli nie jesteście sami sobie w stanie poradzić z trudnościami, porozmawiajcie wspólnie od terapii. Jeden mały krok może dać Wam szansę, na ponowną stabilizację i prawidłową komunikację.