Terapia dla par jest niekiedy jedynym rozwiązaniem, jeżeli w związku pojawia się coraz więcej konfliktów. Spotkanie z psychoterapeutą pozwoli dotrzeć do źródła problemów, przywróci równowagę w związku, a także nauczy rozmawiania i dzielenia się swoimi myślami. Przekonaj się, czy Twojemu związkowi również przyda się udział w terapii.
Jedną z najczęstszych przyczyn zgłoszenia się na terapię jest narastające napięcie w relacji. Może być połączone z wydarzeniem lub stresującą sytuacją, która wymaga zmian w funkcjonowaniu związku. Specjaliści wymieniają też inne powody zgłaszania się na terapię dla par:
Podczas terapii specjalista kontroluje to, kto mówi i przez jaki czas. Dzięki temu zyskasz możliwość wypowiedzenia się, a do tego masz pewność, że druga strona skupi się na Twoich słowach. Częstym problemem jest to, że podczas kłótni wszelkie argumenty są ignorowane, dlatego terapia dla par pozwala zastosować strategię komunikacyjną, którą przedstawi psychoterapeuta.
Rozwój konfliktu często wpływa na brak obiektywizmu oraz utratę umiejętności wczuwania się w potrzeby drugiej osoby. Terapeuta jako osoba z zewnętrz dużo łatwiej dostrzeże problemy w relacji. Dodatkowo wiedza oraz doświadczenie w pracy z parami pozwala zauważyć niewłaściwe wzorce zachowań. W konsekwencji psychoterapeuta może zaproponować metody, dzięki którym możliwe będzie rozwiązanie problemów.
Bardzo częstym źródłem problemów w małżeństwie lub związkach pozamałżeńskich, jest brak umiejętności skutecznej komunikacji. Rozmowa o swoich kłopotach, emocjach, potrzebach oraz oczekiwaniach to ważny element każdej zdrowej relacji. Właśnie z tego powodu terapia dla par skupia się na nauce prowadzenia trudnych rozmów. Tym samym związek zacznie zaspokajać potrzeby obu partnerów.
Istnieje naprawdę wiele źródeł problemów w związku, a z pomocą terapeuty nareszcie dowiesz się, z jakiego powodu pojawiły się trudności w relacji. Pamiętaj, że to jeden z najważniejszych etapów, który pozwoli na odkrycie przyczyny kłopotów oraz ułatwi ich rozwiązywanie w przyszłości.
Ważnym zadaniem terapii dla par jest zmiana sposobu, w jaki partnerzy zachowują się w stosunku do siebie. Szczególnie jest to ważne, jeśli doszło do przemocy fizycznej, psychicznej bądź ekonomicznej. W takim przypadku spotkania są jeszcze trudniejsze. Poza tym może dojść do jej przerwania i skierowania jednej z osób na leczenie w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień.
Terapia dla par polega także na próbie kontrolowania dysfunkcyjnych zachowań np. poprzez możliwość kłócenia się jedynie o określonej godzinie, co prowadzi do zmniejszenia awantur.
Nie jesteś przekonany, czy terapia dla par to dobre rozwiązanie? Spotkania ze specjalistą oraz szczera rozmowa uświadomi obu stronom relacji, jakie są przyczyny powstawania konfliktu. Tym samym skłoni to do przemyśleń, dyskusji oraz kompromisów. Terapia pozwoli również odkryć wzorce, jakie wyniosło się z domu rodzinnego, co bardzo często jest źródłem problemów. Szczególnie gdy była to dość szkodliwa relacja.
Zwróć uwagę na to, że terapia ar ma przede wszystkim pomóc w rozpracowaniu danego problemu. W tym celu potrzebne jest otwarcie obu partnerów, a także poszukiwanie rozwiązania. Pamiętaj, że takie zachowanie jest ważne, nawet jeśli ostatecznie i tak dojdzie do rozstania.
Czasem terapia ma też uświadomić obydwóm lub jednej ze stron, że w ich związku brakuje równowagi. Uświadomienie sobie toksycznego charakteru danej relacji to wtedy jedyny sposób na naprawę związku.
Terapia dla par to długotrwały proces, ponieważ wymaga to szczerości i otwartości, która może przyjść dopiero po kilku czy nawet kilkunastu spotkaniach. Dlatego najczęściej takie spotkania trwają od 6 do 12 miesięcy. Zazwyczaj terapia odbywa się raz na tydzień. To optymalna częstotliwość i długość, ponieważ w tym czasie faktycznie możliwe jest poznanie rozwiązań zaproponowanych przez terapeutę. Jednocześnie specjalista ma czas na weryfikację i analizę wyników. Dzięki temu obie strony zyskają jeszcze większą świadomość mechanizmów, które kierują ich związkiem. Poza tym każdy z partnerów może odkryć własne problemy, a także wypracować metody, pozwalające walczyć z nimi. Tym samym nie będzie to wpływało na pogłębianie się konfliktów.