Problemy dotykają nas wszystkich – bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy sytuację materialną. W większości przypadków udaje nam się dojść do znalezienia rozwiązania. Najtrudniej jest wtedy, kiedy konflikty lub różnica zdań pojawia się w związku. Jeśli sytuacja w jakiej się znaleźliśmy powoduje istotne zmiany, które mogą wpłynąć na przyszłość, to może być ciężko dojść do kompromisu. Rozwiązywanie problemów w relacji z bliskim bywa naprawdę skomplikowane. Co zatem zrobić?

Rozmawiaj

Najprostsza do wykonania czynność, a przynajmniej w teorii. Znaczna większość psychologów zgodnie uważa, że to właśnie rozmowa jest kluczem do sukcesu. Rozwiązywanie problemów nie należy do łatwych czynności. Cała trudność polega na tym, że nie wszyscy to potrafimy. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach przy takich konwersacjach:

  1. Nie krzycz
  2. Nie unoś się
  3. Daj się wypowiedzieć drugiej stronie
  4. Nie przekrzykuj
  5. Nie wchodź w słowo
  6. Zachowaj spokój i opanowanie.

Istnieją przypadki, w których może się to wydawać nierealne do zrealizowania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że każdy z Was posiada argumenty, które przemawiają za jego rozwiązaniem. Postarajcie się zatem wziąć je wszystkie pod uwagę. Zapytaj, które elementy są dla kogoś najważniejsze i przedstaw co jest istotne dla Ciebie. Spróbujcie to powiązać, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przekalkulujcie, która opcja jest korzystniejsza długoterminowo lub przynosi mniejsze ryzyko strat. Może część zmian będziecie w stanie wprowadzić teraz, a kolejne w przyszłości.

Słuchaj i analizuj

Za każdym razem dokładnie analizuj przyczyny pojawiającego się problemu. Dlaczego wystąpił? Co zrobiłem źle? Jak mogę to zrobić lepiej następnym razem? Czy mój partner sygnalizował mi, że dane czynności lub zachowania mu nie odpowiadają? Być może zrobiłem coś, czego nie powinienem? Nie ma co się oszukiwać – każdy z nas ma przynajmniej kilka takich rzeczy, które wywołują w nas złość lub rozżalenie. Jeśli już przemyślałeś dokładnie wszystko, jesteś w stanie wyciągnąć wnioski. Popraw to co możesz, popracuj nad częścią i przedyskutuj pozostałość z bliskimi. Twoja chęć do zmiany z pewnością wywrze na nich dobre wrażenie i poprawi Wasze relacje. Zaczną inaczej postrzegać występujące problemy, co w efekcie przyczyni się do zmniejszenia ilości nieporozumień i kłótni.

Patrz optymistycznie

Jak mówi jedno z powiedzeń „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Trzymaj się tej zasady. Każdy problem może być rozwiązany przy odrobinie chęci i wysiłku. Droga do tego jednak może być trudna i wyboista, a wszystko zależy od jego stopnia, jak i również od ilości osób, które za sobą pociąga. Najważniejsze to zachować otwarty umysł i nie popadać w stany depresyjne. Wszystko da się naprawić. Bywają jednak przypadki, kiedy nie jesteśmy w stanie sami sobie ze wszystkim poradzić. Przytłoczeni samotnością czujemy się coraz gorzej. Przestajemy widzieć sens naszych działań. W takim przypadku konieczna może być wizyta u psychologa lub terapeuty. Nie należy się bać takiego spotkania. Specjaliści są tam po to, aby Ci pomóc. Naprowadzą i ukierunkują Cię na powrót do stanu sprzed wystąpienia nieprawidłowości.

Nie bój się mówić o swoich uczuciach

Często podczas kłótni staramy się pokazywać siebie jako twardo stąpająca po ziemi osobę, która nie ugnie się pod żadnym pozorem. Jedyne uczucia jakie okazujemy to gniew lub rozżalenie. Powiedz dlaczego dana rzecz jest dla Ciebie istotna i jakie emocje się z nią wiążą. Co utracisz bez niej, a co możesz zyskać. Opisz jak wpłynie to na Twoje lub Wasze wspólne życie. Jeśli jesteś przyczyną konfliktu to odważ się na magiczne słowo – przepraszam. Nie próbuj na siłę skierować winy w stronę partnera tylko po to, aby odrzucić ją od siebie i nie pokazać swojej słabości. Jesteście ze sobą blisko, więc powinno Wam zależeć na tym, aby dojść do porozumienia. Bądźcie ze sobą szczerzy i otwarcie mówcie o tym, co Wam przeszkadza. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat radzenia sobie z kryzysem w związku to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Choć konfliktów nie da się uniknąć całkowicie, należy wiedzieć jak je rozwiązywać i sprawiać, aby nie pojawiły się ponownie. Dzięki temu nasze życie będzie spokojniejsze. Co więcej, wspólne rozwiązywanie problemów potrafi znacząco umocnić relację z innymi. Najważniejsze to pamiętać, że po każdej burzy przychodzi słońce i z tym optymistycznym podejściem iść przez życie.