Praca w korporacji zapewnia mnóstwo satysfakcji, pozwala spełnić ambicje, a przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo finansowe. Jednak czasem zbyt duże zaangażowanie sprawia, że praca staje się jedynym celem w życiu, a inne sprawy przestają mieć dla Ciebie znaczenie. Wtedy pojawia się problem – pracoholizm. Przekonaj się, czy dostrzegasz u siebie pierwsze objawy!

Czym jest pracoholizm?

Nie potrafisz lub nie chcesz znaleźć w swoim życiu równowagi pomiędzy sprawami codziennymi, rekreacją a pracą? Zazwyczaj jest to pierwszy i najważniejszy sygnał tego, że możesz mieć problemy z pracoholizmem. Takie uzależnienie wyróżnia się też przymusem, który wręcz popycha Cię w kierunku obowiązków zawodowych. W takiej sytuacji przestaje mieć znaczenie zmęczenie czy inne sprawy, bo najwyżej w hierarchii znajduje się właśnie praca. W konsekwencji zaczynasz zaniedbywać nie tylko odpoczynek, ale też rozluźniasz relację międzyludzkie, masz problemy ze snem, a nawet popadasz w kolejne uzależnienia.

Ostatnimi czasy popularne stało się też określenie KorpoGirls, które odnosi się do kobiet – zazwyczaj zatrudnionych w korporacjach i mających coraz większy problem z uzależnieniem od pracy. Po prostu ich zaangażowanie w życie korporacji przyćmiewa inne sprawy.

Jakie są przyczyny pracoholizmu?

Obecnie pracoholizm jest coraz częściej uznawany za kolejną chorobę cywilizacyjną. W końcu tempo życia, a przede wszystkim ogromna konkurencja na rynku pracy sprawia, że musisz mocno angażować się w to, co robisz. Tylko wtedy będziesz w stanie utrzymać się na samym szczycie, osiągnąć jeszcze większe sukcesy, a także spełnić swoje ambicje. Poza tym korporacje wymagają coraz większego poświęcenia i oddania jednej firmie. Przede wszystkim jest to związane z maksymalizacją zysków. Cały ten proces może skutecznie doprowadzić do rozwoju pracoholizmu. Jednak tak naprawdę to uzależnienie rozwija się też przez inne sytuacje – przekonaj się, czy grozi Ci pracoholizm!

Charakter pracy

Jedną z najpowszechniejszych przyczyn uzależnienia od pracoholizmu jest stopniowe zacieranie się granic pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Szczególnie jest to zauważalne u osób samozatrudnionych. Jednak coraz częściej spotyka to także kobiety oraz mężczyzn pracujących w korporacjach. Zwróć uwagę na to, że nienormowany czas pracy również wpływa na rozwój pracoholizmu.

Uwarunkowania biologiczne

Twoje usposobienie oraz podatność na uzależnienia mogą przyczyniać się do rozwoju pracoholizmu. Poza tym ogromną rolę odgrywają tutaj geny i przyzwyczajenia znane z domu rodzinnego. Jeśli Twoi rodzice bądź jakieś bliskie osoby były uzależnione – nie tylko od pracy, ale również od alkoholu czy innych używek, to znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. W takiej sytuacji tym bardziej musisz kontrolować swoje zachowania, a nawet skorzystać z terapii.

Środowisko rodzinne

Rozwód, kryzys w małżeństwie bądź inne problemy w życiu prywatnym sprawiają, że jeszcze więcej czasu spędzasz w pracy. W ten sposób próbujesz uciec od codziennych kłopotów. Jednocześnie zaczyna rozwijać się uzależnienie od pracy, co jeszcze mocniej komplikuje relacje panujące w rodzinie.

Sytuacja finansowa

To właśnie problemy finansowe regularnie przyczyniają się do pogłębiania pracoholizmu. Szczególnie jest to zauważalne u osób, które wychowały się w biedzie. Wtedy bardzo trudno jest im osiągnąć satysfakcjonujące zarobki, bo ciągle mają wrażenie narastającego zagrożenia – wynikającego z utraty dochodów.

Czym objawia się pracoholizm?

 

Nieustanne zaangażowanie

Oczywiście najważniejszym objawem pracoholizmu jest ciągłe myślenie o pracy. Gdy dostrzegasz u siebie takie zachowanie przez dłuższy czas – zazwyczaj jest to pół roku – to powinieneś udać się do specjalisty, bo prawdopodobnie rozwinęło się u Ciebie uzależnienie. Zwróć uwagę na to, że pracoholizm sięga takiego stopnia, że nawet chwilowe przerwanie wykonywanych obowiązków, wywołuje u Ciebie rozdrażnienie, nerwowość, obniżenie komfortu psychicznego, a nawet bóle głowy i żołądka. Stan ten poprawia się w chwili, gdy powracasz do pracy.

Brak czasu na odpoczynek

Czas wolny poświęcasz nie tylko na myślenie o pracy, ale też na wykonywanie kolejnych obowiązków? Przez to zaniedbujesz inne zainteresowania czy hobby. Jednak najważniejsze jest to, że przestajesz odpoczywać, a Twój organizm z czasem staje się naprawdę wyczerpany. Po prostu nie potrafisz myśleć o czymś innym, a zamiast tego wolisz maksymalnie poświęcić się pracy.

Pogorszenie relacji międzyludzkich

Stopniowo zaczynasz rozluźniać kontakty z przyjaciółmi czy rodziną i popadasz w coraz większe konflikty z bliskimi? Jeżeli powodem tych zachowań jest praca, to znaczy, że zaczynasz mieć coraz większe problemy z pracoholizmem.

Nerwice niedzielne

Zastanów się nad tym, który dzień tygodnia jest dla Ciebie najtrudniejszy. Czy według Ciebie jest to niedziela? Odczuwasz wtedy bóle głowy, pogarsza się Twoje samopoczucie, jesteś zdenerwowany i rozdrażniony? Pojawia się stres? Takie objawy wskazują na tzw. nerwicę niedzielną, czyli częstą oznakę tego, że jesteś uzależniony od pracy.