Kiedy jesteśmy jeszcze dziećmi, mamy przeważnie ogromne marzenia i cele, które chcielibyśmy zrealizować. Wierzymy, że z odrobiną zapału jesteśmy w stanie zawojować świat. I owszem, wielu osobom się to udaje. Czasem jednak brakuje nam jednego z podstawowych czynników, który będzie pchał nas do przodu. Poszukiwanie motywacji – gdzie i jak ją odnaleźć?

Wewnętrzna motywacja nie zawsze przychodzi łatwo. Któż z nas nigdy nie odłożył czegoś na później tylko dlatego, że w obecnym momencie nie mieliśmy wystarczająco dużo chęci lub znaleźliśmy 10 różnych wymówek. Tak samo każdy z nas kiedyś zapewne miał przed sobą pomysł na stworzenie czegoś nowego, czy podjęcie działań, które miałyby na celu poprawę naszego dotychczasowego życia. Nie robiąc pierwszego kroku, skazujemy się z góry na porażkę.

1. Wyznacz swój cel

Musisz wiedzieć do czego dążysz. Powiedz sobie to jasno i spisz na kartce wszystkie możliwe drogi do jego osiągnięcia, jakie przychodzą Ci do głowy. Łatwiej będzie Ci odhaczać kolejne kroki, jeśli je uporządkujesz. Zacznij od tych, które są najłatwiejsze do zrealizowania, kończąc na tych najmniej prawdopodobnych. Widząc, że to co zaplanowałeś przynosi efekty i zbliża Cię powoli do sukcesu, chętniej będziesz przechodzić do tych kolejnych, które będą wymagać więcej pracy. Doceniaj samego siebie za to, co już zrobiłeś.

2. Myśl o zaletach

Masz określony cel, zatem zapewne zdajesz sobie sprawę z płynących z niego korzyści. Tak samo jak w poprzednim punkcie, warto je spisać. W momencie zwątpienia będziesz mógł do nich wrócić i przypomnieć sobie, jak wiele możesz zyskać. Nie każde z nich musi być logiczne lub podparte wieloma argumentami. Ważne, by były one istotne dla Ciebie, nawet jeśli w oczach innych nie będą one miały żadnego znaczenia. Im więcej ich będzie tym lepiej. Mając listę zalet swoich działań, łatwiejsze będzie znalezienie w sobie tej wewnętrznej motywacji, która będzie Cię napędzać.

szukanie motywacji

3. Metoda 5 minut

Nie musisz sam się oszukiwać – każdego z nas dopada moment, w którym nie ma chęci na cokolwiek i to bez względu na to, czy jest to coś istotnego jak zadanie z pracy czy zwykłe wyniesienie śmieci. Warto zatem trzymać się zasady 5 minut. Jeśli możesz zacząć i dokończyć dane zadanie w tym czasie, to zrób je od razu. Co więcej, może się okazać, że postanowisz poświęcić mu trochę więcej uwagi, dzięki czemu będziesz w stanie skreślić kolejną pozycję z listy swoich celów.

4. Myśl pozytywnie

Jak to mówi słynne powiedzenie „Nie od razu Rzym zbudowano”, a zatem nie zniechęcaj się po pierwszej porażce. Osiągnięcie sukcesu może następować małymi etapami i musimy być świadomi, że nie wszystko od razu będzie tak, jakbyśmy tego chcieli. Każde niepowodzenie traktuj jako naukę i zastanawiaj się co można poprawić w przyszłości. Jeśli zaczniesz widzieć swoje plany w negatywach – Twoja wydajność i motywacja spadną. A stąd już krok do porzucenia wszystkiego co już wypracowałeś.

5. Szukaj inspiracji

Zaskoczeniem dla nikogo nie będzie stwierdzenie faktu, że to co nas otacza ma istotny wpływ na nasze samopoczucie oraz stan emocjonalny. Szukając motywacji, powinniśmy wprowadzać wokół siebie elementy, które będą nas inspirować i motywować. Nie tylko same przedmioty, ale również muzyka, a nawet zapach będą mieć znaczenie. Naucz się z nich korzystać tak, aby były Twoją dodatkową inspiracją. Warto również wychodzić na zewnątrz i odwiedzać piękne miejsca. Las, plaża czy pobliska łąka mogą pomóc Ci w wyciszeniu, uspokojeniu oraz zyskaniu świeżej energii do podjęcia kolejnych działań. Jeśli szukasz sprawdzonych sposobów na poprawę samopoczucia to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

szukanie motywacji

6. Nie porównuj się do innych

Chyba, że w pozytywnym znaczeniu. On dał radę? Ty również możesz! Nie szukaj na siłę wymówek typu – gdybym miał więcej czasu, pieniędzy, umiejętności. Masz to co najważniejsze czyli pomysł. Musisz zrozumieć, że największy problem, który Cię blokuje jest w Twojej głowie i tylko Ty jesteś w stanie coś z tym zrobić. Jeśli znajdziesz w sobie wystarczająco dużo motywacji, to wszelkie przeszkody okażą się realne do przeskoczenia. Im trudniej będzie Ci dojść do sukcesu, tym bardziej będziesz w stanie go docenić. Wszystko zaczyna się w Tobie i to właśnie nastawienie jakie będzie Ci towarzyszyć, przełoży się na Twoje zwycięstwo.

Teraz, kiedy już wiesz co możesz zrobić, aby poprawić swoją wewnętrzną motywację czas przystąpić do konkretnych działań. Tak jak zostało wspomniane – wszystko zaczyna się od Ciebie. Jesteś początkiem swojego największego sukcesu. Musisz tylko w siebie uwierzyć i dążyć do swojego celu. Nie poddawaj się! Poszukiwanie motywacji nie jest łatwe. Niech wizja piękniejszego jutra towarzyszy Ci na tej trudnej do przebycia drodze. Efekty, które osiągniesz będą warte tego, przez co możliwe, że będziesz musiał przejść. Droga na szczyt swoich marzeń bywa wyboista i kręta, ale po niej przyjdzie spokój, cisza i satysfakcja.