W dzisiejszych czasach coraz więcej par decyduje się na związek na odległość. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak studia, praca, czy też inne obowiązki. Relacje międzyludzkie nie są łatwym zagadnieniem, w szczególności, jeśli mowa jest o relacji, w której bliskość wygląda zupełnie inaczej. Jak odległość wpływa na związek? To pytanie zadać może wiele par, bowiem coraz więcej z nich decyduje się na tego typu relację.

Czym są związki na odległość?

Związkiem na odległość nazywa się relację, w której partnerzy nie mają możliwości wspólnego przebywania, czy też zamieszkania ze sobą. Jest to zupełnie inny model związku, niż klasyczny, w którym dwoje osób ma możliwość spędzania ze sobą czasu, a także dzielenia się chwilami. W dzisiejszych czasach wielkim ułatwieniem dla tego typu relacji, są prężnie rozwijające się social media, a także aplikacje, dzięki którym komunikacja nie jest tak utrudniona, jak kiedyś.

Odległość, a związek

Decydując się na związek na odległość, dość często może się pojawić uczucie niepewności. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, a jednym z nich jest niewiedza dotycząca zależności między odległością, a relacją. Jak odległość wpływa na związek? Może wpływać zarówno pozytywnie, jak i prowadzić do rozpadu związku. Wszystko zależne jest od dwojga ludzi, którzy muszą się nauczyć żyć w innej, zupełnie nowej rzeczywistości. Choć niekiedy dzielące kilometry potrafią być powodem rozstania, wiele osób postanawia walczyć o związek do samego końca. Dla niektórych par odległość jest swego rodzaju wyzwaniem, które pomaga im przetrwać na co dzień. Wizja spotkania partnera po tak długim czasie przebija wszelkie uczucia, które byłyby codziennością w normalnym związku.

Uczucia w związku na odległość

Relacje na odległość potrafią być przepełnione uczuciami, które spędzają sen z powiek partnerom. Są one jednak najważniejszą kwestią w przypadku związków na odległość. Jeśli pojawia się więcej tych negatywnych, a znikają pozytywne, może dojść do rozstania. Należy pamiętać, że miłość to silne uczucie, które potrafi wiele przetrwać. Istnieją związki na odległość, w których partnerzy dają sobie świetnie radę, a uczucie nie gaśnie, mimo dzielących ich kilometrów. Niemożliwość częstego spotykania się nie zawsze oznacza koniec miłości i namiętności. Oczekiwanie na spotkanie z partnerem potrafi być ekscytujące, jeśli para dba o to, aby pielęgnować uczucie na co dzień. Dla niektórych odległość jest świetnym rozwiązaniem na udany związek, bowiem jest czas na tęsknotę, a rutyna nie ma możliwości zakradnięcia się do codziennego życia. Dla takich par możliwość spotkania się, jest czymś w rodzaju prezentu, na który oczekiwali przez długi czas.

Tęsknota i zazdrość

Tęsknota za kimś, kogo nie może się zobaczyć przez długi czas, potrafi być doskwierająca i bolesna. Równie silne potrafi być uczucie zazdrości, które pojawia się wraz z niepewnością. Jest to normalne, w szczególności, jeśli któryś z partnerów ma problem z poczuciem własnej wartości. Każdemu człowiekowi może być ciężko w takiej relacji, ponieważ tęsknota potrafi być bardzo wyniszczająca. Uczucie to potęguje się w momentach, które uważane są za trudne. Nie można wtedy liczyć na fizyczne wsparcie partnera, a także na bliskość, której się potrzebuje. Tak, jak w normalnych związkach, w relacjach na odległość, nie może zabraknąć zaufania. Bez niego ciężko o spokój i pewność, że przetrwa się każdą rozłąkę. Osaczanie partnera nie prowadzi do niczego dobrego, bowiem może doprowadzić to do zupełnie odwrotnego skutku. Osaczony partner zaczyna się odsuwać, ponieważ przestaje czuć się bezpiecznie w tej relacji. Jeśli jedna ze stron przestaje ufać, coraz częściej dochodzi do kłótni, które prowadzą do rozstania. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad terapią dla par.

Komunikacja to podstawa!

Choć odległość potrafi być ogromną przeszkodą dla związku, istnieją jednak metody, dzięki którym można pomóc sobie przetrwać ten czas. W dobie internetu nie trudno o środki, które pozwalają na komunikację z każdego zakątka świata, dzięki czemu partnerzy mogą być ze sobą w stałym kontakcie. Ogromną zaletą prężnie rozwijającej się technologii jest możliwość przeprowadzania wideorozmów, które pozwalają zobaczyć bliską osobę. Regularne rozmowy to nie wszystko, ponieważ nie można zapominać o podstawowych czynnościach, takich jak okazywanie czułości. W związkach na odległość może wydawać się to niemożliwe, jednak jest to mylne stwierdzenie. Czasem wystarczą drobne gesty, takie jak wysłanie kwiatów poprzez pocztę kwiatową, czy też miła wiadomość napisana z samego rana tylko po to, aby życzyć partnerowi miłego dnia.

Odległość może być dużym utrudnieniem dla każdego związku. Nie oznacza to jednak rychłego rozstania. Wiele par potrafi wytrwać w relacji na odległość przez długie lata. Choć uczucie miłości potrafi być ogromne, nie zbuduje się związku bez zaufania. Jest ono szczególnie ważne w relacjach tego typu, ponieważ nie ma się możliwości spędzania takiej ilości czasu z partnerem, jak w normalnych związkach. Odległość nie musi być przeszkodą, jeśli oboje z partnerów pielęgnują swoje uczucia i dbają o to, aby związek przetrwał każdą rozłąkę.