W dzisiejszych czasach, w których dostęp do sieci jak i podróżowania jest nieograniczony, często mamy do czynienia z ludźmi różnej narodowości. Zdarzają się sytuacje, kiedy poznajemy kogoś, kto choć początkowo ze względu na pochodzenie wydaje nam się niedostępny, z każdym dniem staje się bliższy. Nie wiadomo kiedy i nie wiadomo jak zaczynamy czuć, że to nie jest już zwykła znajomość. Jak do tego podejść? Z czym musimy się mierzyć? Miłość bez granic czy jednak gdzieś one występują?

Miłość bez granic – z czym musimy się zmierzyć?

Związki międzynarodowe zmagają się z większą ilością problemów. Wynika to z tego, że poza typowymi dla par sprzeczkami, mogą wystąpić:

  • bariera językowa między Wami oraz Waszymi rodzinami,
  • inna kultura,
  • inna religia,
  • odległość,
  • możliwy brak stałego kontaktu w początkowej fazie związku,
  • inne zwyczaje,
  • inne podejście do spraw, które dla jednej ze stron mogą być oczywiste, że względu na ustrój danego kraju.

Są to kluczowe elementy, które należy wziąć pod uwagę. W całym zauroczeniu i euforii możemy o nich łatwo zapomnieć, a będą one bardzo istotne w kontekście planowania wspólnego życia. Szczególnie w przypadku, kiedy nie masz możliwości widzieć swojego partnera codziennie, aby być w pełni świadomym wszystkich jego nawyków kulturowych czy religijnych.

Miłość bez granic, w której występują związki na odległość została opisana w naszym artykule – tutaj.

Różna narodowość

Skoro jesteście z innych krajów, to możecie mieć inne przyzwyczajenia lub inaczej patrzeć na wiele kwestii. Pierwszym i najważniejszym elementem, który będzie Wam towarzyszyć jest bariera językowa. Co prawda w części związków jedna ze stron potrafi posługiwać się językiem ojczystym partnera. Wymaga to jednak wiele pracy i początkowo kontakt i tak może utrudniony. Całe szczęście znaczna część młodych ludzi potrafi porozumiewać się chociażby w języku angielskim, tak w przypadku starszych członków rodziny, swobodna rozmowa może być czymś nieosiągalnym. Wyobraź sobie spotkanie z rodzicami swojego narzeczonego, kiedy nie jesteś w stanie zrozumieć ani słowa. Jedynym Waszym ratunkiem jest tłumacz w postaci ukochanego lub słownik. Warto zatem znać chociaż podstawy, aby uniknąć niezręcznych sytuacji.

Z narodowością związane są również pewne schematy. Zapewne nieraz spotkałeś się z filmami w mediach społecznościowych, że to co dla nas jest normalnym gestem, w innym kraju jest obrazą. Musisz na to uważać! Decydując się na wejście w taki związek, koniecznie zapoznaj się z wszystkimi ważnymi informacjami oraz szczegółowo o nie pytaj partnera.

Różna religia

Choć żyjemy w czasach, gdzie mogłoby nam się wydawać, że mamy wolność wyznania i religii – nie wszędzie tak jest. Tak jak wiemy z historii, że wiara powodowała wiele konfliktów, tak samo może być w związku. O ile obydwoje macie podobne spojrzenie na religię lub są one do siebie podobne, nie powinniście mieć większych problemów. Są jednak sytuacje, kiedy może to być coś, co całkowicie przekreśli Waszą przyszłość. Wyobraź sobie sytuację, że zakochałaś się w mężczyźnie, który jest wyznawcą islamu. Co jakiś czas się spotykacie, rozmawiacie i w zasadzie nie odczuwasz tych różnic między Wami. Czy masz jednak świadomość co się dzieje, kiedy nie jesteście razem? Jak wygląda jego życie? Wiesz, że modli się 5 razy dziennie, a w okresie Ramadanu nie spożywa posiłków przez cały okres górowania słońca na niebie? Czy gdyby tego wymagało Wasze małżeństwo – czy przeszłabyś na inne  wyznanie? Jakiej wiary miałyby być Twoje dzieci? Dla wielu osób religia jest kluczowa i nadaje im sens życia. Musisz zatem znać dosłownie wszystkie jej aspekty, abyś mogła świadomie zdecydować, czy jesteś w stanie je zaakceptować. Lepiej zrobić na początku znajomości, ponieważ jeśli stwierdzisz, że relacja nie ma sensu, łatwiej będzie ją przerwać.

Codzienne życie

Jeśli spotkaliście się w życiu realnym, a nie sieciowym to sprawa powinna być ułatwiona. Wybranek ma zapewnione miejsce do mieszkania, możliwe że również pracę lub studia. Dodatkowo jest szansa, że umie porozumiewać się w Twoim języku. Zdecydowanie trudniej jest w przypadku kiedy znajomość rozpoczyna się w Internecie. Tutaj nie macie możliwości codziennych spotkań. Każda wizyta będzie kosztowna, a w przypadku osób, które pochodzą z innych kontynentów, konieczna może być wiza oraz szereg dokumentów, w których poświadczysz, że bierzesz na siebie odpowiedzialność za partnera. Jak w takim przypadku planować wspólne życie? Oczywiście najprostszym sposobem jest uzyskanie dla niego obywatelstwa. Jednak czy jesteś pewna, że chcesz poślubić kogoś, kogo tak naprawdę nie znasz?

Coraz częściej słyszy się o parach, które jak się okazało zostały zawiązane tylko ze względu na chęć otrzymania zgody na stały pobyt w innym kraju. Nigdy się na to nie gódź! Jest wiele innych dróg i to właśnie z nich powinniście skorzystać. Jedną z nich jest otrzymanie stałej pracy. I tutaj również należy chwilę się zastanowić. Jak wyobrażacie sobie pracę w innym kraju? Kto z Was ma większe szanse na jej znalezienie? Ostatnim ważnym elementem jest społeczność danego kraju. Jak będziecie się w nim czuć? Czy ludzie tam są tolerancyjni? Jeśli napotkacie problemy, możecie rozważyć spotkania z psychologiem lub terapie. Mogą one pomóc szczególnie w początkowym etapie, kiedy rozłąka i tęsknota za krajem i rodziną mogą być silniejsze.

Pomimo tego, że znalezienie miłości poza granicami naszego kraju jest często trudne i bardziej skomplikowane, to może dostarczyć nam jeszcze więcej szczęścia. Możemy zostać częścią czegoś wyjątkowego i zacząć zupełnie nowe życie. Miłość bez granic może być naprawdę pięknym doświadczeniem. Pamiętajmy jednak aby używać nie tylko serca – ale i rozumu.