Uzależnienie od alkoholu ma ogromny wpływ na życie, jest to skomplikowana i zdradliwa choroba. Uzależnienie przekłada się niemalże na wszystkie dziedziny życia osoby uzależnionej, także na relacje z innymi ludźmi. Więzi przyjacielskie i rodzinne ulegają pogorszeniu. Wynika to z zachowania alkoholika. Osoba uzależniona od alkoholu posuwa się do wielu kłamstw, czy nawet szantażu. Osoby z otoczenia osoby uzależnionej padają ofiarą manipulacji. Często mają świadomość tego, że alkoholik manipuluje samym sobą oraz swoim otoczeniem. Jest to nieunikniony temat w relacji z osobą uzależnioną. Należy mieć świadomość, że osoba uzależniona jest kontrolowana przez nałóg. Jej świat przepełniony jest kłamstwami, złudzeniami i zaprzeczeniami. Czym są manipulacje alkoholika?
Manipulacje alkoholika przyjmują różną postać, ponieważ za wszelki koszt osoba uzależniona chce uzyskać swój cel – większą ilość środka odurzającego. Alkoholik nie widzi w swoim zachowaniu niczego złego. Zaprzecza także swojemu uzależnieniu.
System manipulacji alkoholika nie jest zbyt skomplikowany. W życiu codziennym wykorzystuje on wiele zaprzeczeń. Alkoholik często nie przyznaje się do spożywania alkoholu, i udaje osobę trzeźwą. Osoba uzależniona uważa, że może przestać pić w każdej chwili i problem alkoholowy go nie dotyczy. Manipulacje alkoholika dotykają najczęściej osób z jego najbliższego otoczenia. Zazwyczaj jest to forma wypierania się faktów na temat ilości spożytego alkoholu. Często alkoholik stara się obwiniać innych i obarczyć winą, przez co „musi” sięgnąć po alkohol. Wymówki sięgnięcia po alkohol mają za zadanie uspokoić najbliższych i są w pewnym sensie usprawiedliwieniem dla rodziny, jak i samego alkoholika.
Osoby uzależnione stosują wiele mechanizmów obronnych, wypierając tym swoje uzależnienie.
Gdy rodzina osoby uzależnionej zaczyna zwracać uwagę na temat jego uzależnienia i nadużywania alkoholu, alkoholik często zaczyna wzbudzać litość. Osoba uzależniona zaczyna usprawiedliwiać swoje zachowanie niepowodzeniami i problemami, czym stara się wzbudzić litość. Często też jest to sposób na wyłudzenie pieniędzy lub alkoholu. Alkoholik często okłamuje swoich bliskich, że podda się leczeniu, aby bliscy dali mu przestrzeń i tym sposobem ma więcej swobody do oddania się uzależnieniu. Zdarza się także, że alkoholik wywołuje wśród swoich bliskich poczucie winy. Nie skupia się na sobie, tylko na niedociągnięciach u bliskich mu osób. Często jest to niezwiązane z daną sytuacją.
Poza wywoływaniem poczucia winy u bliskich, alkoholik powoduje także, że bliskie mu osoby boją się o jego zdrowie i życie. Sprawia, że pojawia się w nich uczucie strachu.
Wysokofunkconujący alkoholik to zazwyczaj osoba o wysokim statusie społecznym. Zazwyczaj na pozór wiedzie normalne życie, pracuje, ma rodzinę, pieniądze i udane życie towarzyskie. Pije alkohol przy różnych możliwych okazjach, często taka osoba nie zdaje sobie sprawy z uzależnienia bądź go wypiera. Wysokofunkcjonujący alkoholik często ma trudności z radzeniem sobie z uczuciami, emocjami i czuje presję otoczenia, przez co czuje się samotny i pogłębia swoje uzależnienie tłumacząc, że jest to forma „relaksu”. Osoba ta szuka usprawiedliwienia dla uzależnienia i wypiera myśli na temat swojego problemu, tłumacząc że dobrze sobie radzi w życiu – zarabia pieniądze, ma stałą pracę i prowadzi dom. Często wysokofunkcjonujący alkoholicy mają problem z podjęciem terapii, ponieważ nie uważają siebie za osoby uzależnione i wypierają tę myśl.
Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę to, że osoba uzależniona nie ma na celu nas oszukiwać i manipulować nami. Przedstawia nam „rzeczywistość”, w którą sam wierzy. Takie zachowanie jest wywołane uzależnieniem od alkoholu. Alkohol wpływa na zachowanie osoby uzależnionej, znacznie wyniszcza jej organizm, ale wpływa też na brak szczerości wobec najbliższych. Rozmawiając z alkoholikiem należy starać się zrozumieć trudności osoby uzależnionej, ale również zawsze kierować się wyłącznie faktami i stawiać na swoim. Gdy alkoholik dostrzega swój problem i wie, że ma trudności z alkoholem, często jest to idealny moment na podjęcie skutecznej terapii. Silna motywacja i chęć zmiany może być silniejsze od uzależnia.