Leczenie alkoholizmu w ośrodku leczenia uzależnień

Zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu? A może szukasz pomocy dla bliskiej Ci osoby? Ośrodek Terapii Uzależnień Borowik zajmuje się leczeniem uzależnień, w tym uzależnienia od alkoholu. Znajduje się w Jerzmionkach, urokliwej miejscowości blisko przyrody.

W ofercie posiadamy leczenie uzależnień od alkoholu i narkotyków, a także uzależnień behawioralnych. W naszym ośrodku leczenia uzależnień panują komfortowe warunki. Dzięki prowadzonej przez nas terapii zyskasz szansę na nowe, lepsze życie. 

Poniżej wyjaśniamy, czym jest alkoholizm, jakie są objawy uzależnienia od alkoholu oraz jak wygląda leczenie alkoholizmu. Dowiedz się, w jaki sposób pomóc osobie uzależnionej od alkoholu. Dzięki terapii w naszym ośrodku leczenia uzależnień nauczysz się funkcjonować bez nałogu.

Uzależnienie to problem, który dotyka coraz więcej osób. Należy mieć świadomość, że uzależnienie od alkoholu, narkotyków oraz pozostałych substancji psychoaktywnych to choroba. Tak jak w przypadku innych chorób, konieczne jest leczenie. Jeśli zmagasz się z problemem uzależnienia, skontaktuj się z naszym ośrodkiem terapii uzależnień. Wspólnie zawalczymy o lepszą jakość Twojego życia, wolnego od uzależnień. W ofercie posiadamy terapie indywidualne oraz grupowe. Prowadzimy także warsztaty dla absolwentów w ramach grupy wsparcia.

Dla kogo leczenie uzależnień?

Terapie leczenia uzależnień przeznaczone są dla osób, którym uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych odbiera kontrolę nad życiem. Celem terapii jest odzyskanie tej kontroli i nauka życia bez uzależnienia. Warto podjąć się terapii uzależnień bez względu na stopień zaawansowania choroby. Naszymi pacjentami są zarówno osoby, które chcą zacząć żyć w trzeźwości, jak i osoby, które odbyły już terapię uzależnień i chcą wzmocnić efekty.

 

Leczenie uzależnień - cele

Leczenie uzależnień ma na celu przede wszystkim utrzymanie abstynencji. Celami terapii uzależnień są także:

 • pozyskanie wiedzy na temat uzależnienia, zrozumienie jego przebiegu, objawów oraz szkód, jakie wyrządza uzależnienie,
 • nauka rozwiązywania problemów osobistych,
 • zwiększenie wewnętrznej motywacji do leczenia uzależnień oraz życia w trzeźwości,
 • nauka radzenia sobie z kryzysami, wyzwalaczami choroby oraz jej nawrotami,
 • wgląd w siebie, przyjrzenie się swoim emocjom, potrzebom oraz uczuciom,
 • przyjrzenie się relacjom z bliskimi oraz poprawa relacji,
 • kształtowanie nowej tożsamości i nauka funkcjonowania w trzeźwości.

Czym jest alkoholizm?

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje alkoholizm jako postępującą chorobę, która nieleczona może skutkować śmiercią osoby uzależnionej. Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu etylowego. Skutkuje on objawami fizycznymi, psychicznymi oraz spowalnia układ nerwowy.

Alkoholizm może mieć podłoże genetyczne, socjalne, psychologiczne lub środowiskowe. Jako, że alkohol jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji psychoaktywnych, wiele osób lekceważy jego nadużywanie, a leczenie alkoholizmu jest wyzwaniem dla dzisiejszej cywilizacji.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Uzależnieniu od alkoholu towarzyszy często zaprzeczanie istnieniu problemu. Osoba uzależniona może mieć problem z przyznaniem się do uzależnienia, nawet przed samym sobą. Stanowi to utrudnienie dla rozpoczęcia leczenia alkoholizmu. W związku z tym warto mieć świadomość, po jakich objawach można rozpoznać uzależnienie od alkoholu, aby w porę udać się na terapię uzależnień.

Podstawowymi objawami alkoholizmu są:

 • niemożliwa do odparcia chęć spożywania alkoholu (tzw. głód alkoholowy),
 • sięganie po alkohol w celu złagodzenia skutków wcześniejszego spożywania alkoholu (tzw. „picie na klin”),
 • brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu,
 • większa tolerancja na alkohol,
 • występowanie objawów abstynencyjnych, takich jak nerwowość, drżenie mięśni, problemy ze snem, lęk,
 • zaniki pamięci,
 • zaniedbywanie pasji, rodziny i przyjaciół na rzecz picia alkoholu.

Wymienione objawy nie muszą występować łącznie, w początkowych fazach alkoholizmu mogą pojawić się jedynie niektóre z nich. Jeśli zauważasz wymienione objawy u siebie lub u bliskiej Ci osoby, warto rozważyć leczenie alkoholizmu.

Leczenie alkoholizmu - ośrodek leczenia uzależnień

Najważniejszym oraz niejednokrotnie najtrudniejszym krokiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest przyznanie się przez samym sobą do uzależnienia. Następnie należy udać się po pomoc do specjalisty zajmującego się leczeniem uzależnień. Dobrym wyborem jest udanie się do ośrodka leczenia uzależnień, w którym pacjenci mają dostęp do całodobowej opieki terapeutów.

W trakcie terapii alkoholowej pacjenci uczą się sposobów zwalczania głodu alkoholowego, radzenia sobie ze stresem oraz codziennymi sytuacjami bez sięgania po alkohol.

Jaki jest cel leczenia alkoholizmu?

Celem leczenia uzależnienia od alkoholu jest pokazanie osobie uzależnionej jak funkcjonować bez alkoholu. Terapia alkoholowa w ośrodku leczenia uzależnień ma za zadanie zmianę zachowań społecznych osoby uzależnionej oraz naukę życia bez nałogu.

Ośrodek Terapii Uzależnień Borowik w terapii uzależnień stosuje autorską metodę leczenia „Borowik Point”. Zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień.