Jak wszyscy wiemy, leczenie alkoholizmu nie należy do najłatwiejszych. Trudniejsza natomiast jest akceptacja faktu, że mamy z tym problem. Część osób będzie próbowała szukać pomocy i rozwiązania w domu. Czy to jednak skuteczne i co najważniejsze – w pełni bezpieczne? Leczenie alkoholizmu – dom, a może ośrodek?

Problem z akceptacją

Alkoholizm jest chorobą cywilizacyjną, która z roku na rok dotyka coraz większą liczbę osób. Szybkie tempo życia, praca, stres czy kłopoty rodzinne mogą się przyczynić do narastania tego problemu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Uważają, że jeden czy drugi kieliszek wypijanego wina nie będzie miał przełożenia na codzienne życie. Czasem bywa i tak, że nawet jeśli już zauważymy, że zaszło to za daleko – boimy się przyznać. Nie tylko przed najbliższymi, ale równie często przed samym sobą. Nadmierne spożywanie alkoholu bardzo często kojarzy się z upadkiem społecznym. Wydaje nam się, że nas to nie dotyczy, a jest to bardzo zgubne myślenie.

Terapia zaczyna się w domu

Miejsce startowe terapii leczenia alkoholizmu powinno znaleźć się już w domu. Pierwszym krokiem jaki koniecznie należy podjąć jest uświadomienie sobie, że tak posiadamy problem i tak musimy z nim walczyć. Jest to najważniejszy element, bez którego w zasadzie każde kolejne działanie nigdy nie nastąpi. Potrzebna do tego jednak jest motywacja do zmiany. Wewnętrzna odwaga, która pozwoli nam zrozumieć, że to dotknęło również nas i nie możemy się tego wstydzić. Nie jesteśmy pierwszą i ostatnią osobą, która będzie się z tym zmagać. Domowe sposoby na to uzależnienie będą opierać się na próbie utrzymania abstynencji oraz ewentualnemu zażywaniu środków, które mają w tym pomóc. Tutaj można wpaść w błędne koło. Zmieni się jednak substancja, która jest przyczyną naszego nałogu.

leczenie alkoholizmu

Profesjonalna pomoc

Początki zawsze są najtrudniejsze. Problem jakim jest leczenie alkoholizmu może być zdecydowanie za trudny do zwalczania w pojedynkę. Warto postawić na ośrodki terapii i spotkania ze specjalistami psychoterapii lub leczenia uzależnień. Musisz wiedzieć, że pobyt w takim miejscu to nie tylko wizyty i rozmowy z terapeutą. Przeważnie to cały program, który obejmuje wiele aktywności. Wybierając odpowiedni obiekt sprawdź, co ma w swojej ofercie.

Jeśli porozmawiasz z osobą, która przeszła przez ten etap to dowiesz się, że na całą terapię składa się wiele elementów. Jednym z tych istotniejszych, który ma duże przełożenie na otrzymane efekty jest terapia grupowa. Rozmawiacie, dzielicie się swoimi przemyśleniami, historiami, uczuciami. Nagle okazuje się, że osób takich jak Ty jest więcej. Nie jesteś w tym wszystkim sam. Poznasz życie innych, którzy przechodzą dokładnie przez to samo. Przez myśl może przejść Ci pytanie – czy oni wyglądają jak alkoholicy? Odpowiedź zapewne jest przecząca. Zrozumiesz, że problem z alkoholem jest powszechny i walczy z nim coraz więcej społeczeństwa.

Plusy terapii w ośrodku

Teraz można się zastanowić jakie inne plusy przynosi nam udział w terapii w specjalnie przystosowanym do tego ośrodku:

  • profesjonalna diagnoza,
  • kompleksowa terapia, która opiera się na poprawie jakości życia w aspekcie zarówno fizycznym jak i psychicznym,
  • ciągła opieka ze strony specjalistów, którzy w odpowiedni sposób będą w stanie nam pomóc, jeśli będzie taka potrzeba,
  • przygotowanie do samodzielnego życia w abstynencji po ukończeniu terapii,
  • specjalne spotkania dla osób związanych z pacjentem,
  • spotkania z absolwentami, dzięki którym mogą oni wspólnie podzielić się swoimi postępami oraz doświadczeniami,
  • dodatkowe aktywności, które mają na celu odbudowę zdrowia psychicznego oraz socjalizacji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dużym plusem ośrodka jest to, że możemy czuć się tam bezpiecznie. Stale ktoś nad nami czuwa, wobec czego w chwili słabości lub przypływu negatywnych emocji, które mogą nam towarzyszyć na początku naszej drogi wychodzenia z uzależnienia – jesteśmy bezpieczni. Dom nie oferujemy nam tego komfortu. W zaciszu naszego mieszkania jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie i swoich bliskich. W takich przypadkach często występuje kolejna niedogodność, która jest charakterystyczna zarówno w próbach samoleczenia jak i ogólnym kontekście – współuzależnienie. Wówczas cały nasz nałóg dotyczy nie tylko nas, ale i również tych, którzy chcieli nam pomóc.

Tak jak zostało wspomniane na samym początku, leczenie alkoholizmu jest trudnym i złożonym procesem. Jego rozpoczęcie ma miejsce w domu, jednak szybko powinniśmy je przenieść do specjalistycznego ośrodka terapii. Nie obawiajmy się, ponieważ to strach jest naszym największym wrogiem. Odważmy się zawalczyć o siebie i swoją lepszą przyszłość. Wykonajmy pierwszy krok i udajmy się na terapię, ponieważ zasługujemy na tę szansę.