Nadmiar wolnego czasu spowodowany zamknięciem znacznej części obiektów użytku publicznego oraz zakładów pracy może przyczyniać się do wystąpienia negatywnych zachowań. Jeśli dotychczas nasze życie skupiało się na pracy, a następnie spotkaniach ze znajomymi, może być ciężko przejść przez okres, w którym jest to niemożliwe. Jak w takiej sytuacji uniknąć uzależnień?

Jak tworzy się zagrożenie?

Osoby, które na co dzień prowadziły aktywny tryb życia, mogą mocniej odczuwać samotność, co z kolei może przyczyniać się do wystąpienia stanów depresyjnych. Spowodowane mogą być poprzez nagłe odcięcie od kontaktu z innymi oraz wszelkich form rozrywki, a nawet zwykłego spaceru. Zamknięcie w czterech ścianach własnego domu może być frustrujące. Takie same skutki może mieć utrata pracy, co wiąże się z brakiem generowania przychodów. Te wszystkie zmiany mają bardzo istotny wpływ na życie jak i na samopoczucie, które stale może się pogarszać. Jeśli czujesz, że znajdujesz się w takiej sytuacji, poszukaj specjalisty psychologa lub terapeuty, który oferuje spotkania online. Rozmowa może Ci pomóc uporać się ze swoimi odczuciami i uchronić się przed negatywnymi wydarzeniami, jakie mogą nastąpić.

Co stanowi niebezpieczeństwo?

W tak trudnym czasie mogą wystąpić dwa rodzaje uzależnienia i będą one wynikały z dwóch różnych przyczyn:

  • uzależnienie od Internetu (w tym między innymi zakupoholizm, seksoholizm, uzależnienie od gier komputerowych),
  • uzależnienie od alkoholu.

Ich największym sprzymierzeńcem jest ogromna ilość niespożytkowanego niczym czasu oraz brak możliwości zmiany. Jeśli w naszym otoczeniu nikt nie jest zainteresowany wspólnym spędzaniem czasu, zostajemy poniekąd skazani sami na siebie. Często wybieramy wówczas najłatwiejsze rozwiązania. Zatem jak uniknąć uzależnień – wybierać aktywności świadomie.

uzależnienie pandemia

Uzależnienie od Internetu

Sprawa tutaj jest prosta, ponieważ znaczna większość osób spędza swój wolny czas w sieci. Aktywności mogą być różne – od zwykłego przeglądania informacji, poprzez oglądanie filmów, aż do gier komputerowych. O ile wcześniej wykonywaliśmy te czynności w celu odprężenia i odpoczynku po całym dniu pracy, teraz mogą one zajmować nam całe dnie. Brak alternatyw będzie sprzyjać uzależnianiu się. Dodatkowo ze wszystkich stron można usłyszeć o powinności wykonywania wszystkiego online. Jesteśmy zachęcani do wykonywania tam zakupów. Owszem, ze względu na epidemię, rozsądnie jest przenieść znaczną część codziennych czynności do Internetu. Należy jednak uważać! Z powodu zamknięcia sklepów stacjonarnych, firmy często oferują zniżki na swoje produkty, aby utrzymać płynność finansową. My jako konsumenci pozbawieni możliwości przejścia po galerii coraz chętniej z nich korzystamy. Nieograniczony dostęp do promocji sprzyja pojawieniu się zakupoholizmu. Więcej na temat uzależnienia od zakupów przeczytasz w artykule „Zakupoholizm – jak się przed nim ustrzec”.

Uzależnienie od alkoholu

Ze wszystkich stron można usłyszeć negatywne informacje czy relacje osób, które musiały zmierzyć się z pandemią. Utrata pracy, izolacja społeczna i pogłębiający się strach, mogą prowadzić do nadużyć alkoholu. Słabsi psychicznie mogą sięgać po trunki, aby uspokoić myśli lub choć na chwilę zapomnieć o miejscu, w którym się znajdują i problemach z jakimi muszą się mierzyć. Brak poprawy oraz wizji powrotu do codzienności będą to pogłębiać. O ile mamy przy sobie kogoś, kto jest w stanie zauważyć, że wchodzimy w niebezpieczny etap i nas zatrzymać – jesteśmy w pewnym sensie chronieni. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby samotne. Wówczas tak naprawdę nikt nie jest w stanie kontrolować co się z nami dzieje i czym się zajmujemy. Jeśli wpadniemy w nałóg, wyjście z niego może być bardzo trudne, a brak pomocy z zewnątrz nieunikniony.

uzależnienie

Alternatywy

Przetrwanie tego trudnego dla nas wszystkich czasu może sprawiać kłopoty, dlatego warto wykorzystać ten moment tak, aby w przyszłości mieć z tego korzyści. Zamiast przeglądać kolejne aukcje internetowe – poszukaj kursów. Naucz się nowych rzeczy, zdobądź nowe umiejętności, które później będziesz mógł wpisać do swojego CV. Obecnie wiele firm oferuje je zupełnie za darmo lub w obniżonych cenach. Przejrzyj dostępne kursy językowe. Może zawsze chciałeś nauczyć się danego języka lub chciałbyś podszlifować ten, który już znasz? Kolejną ciekawą opcją są oferty pracy zdalnej. Niekoniecznie takiej na pełen etat! Wiele firm poszukuje osób do małych zleceń jak chociażby pisanie tekstów, wypełnianie ankiet czy tworzenie prezentacji. Przejrzyj ogłoszenia lokalne – istnieje taka możliwość, że ktoś w okolicy potrzebuje pomocy przy zakupach, wyprowadzaniu psa czy pracach wokół domu. Nie tylko udzielisz komuś wsparcia, które jest tak ważne, ale i możesz odłożyć pieniądze na wypadek, jakby obecny stan utrzymał się przez najbliższe miesiące.

Najważniejsze obecnie jest zdrowie – i to nie tylko fizyczne. Wszyscy powinniśmy dbać również o to psychiczne, ponieważ ze skutkami możemy się zmagać nawet po ustaniu pandemii. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie sam lub obawiasz się, że jesteś narażony bo nie wiesz jak uniknąć uzależnień – skontaktuj się z psychologiem lub terapeutą.