Samotność to jeden z wielu problemów obecnego świata, który z roku na rok dotyka większej ilości osób. Postępująca cyfryzacja oraz automatyzacja prowadzi do ograniczania kontaktów międzyludzkich. Spotkania w kawiarniach zamieniane są na video rozmowy, a część znajomości kompletnie zanika. Zaczyna pojawiać się uczucie samotności. Jak sobie z nią poradzić?

Przeanalizuj swoje znajomości

Możliwe, że masz wokół siebie kogoś, ale go nie zauważasz. Czy aby nie odtrąciłeś kogoś kto wyciągnął do Ciebie dłoń? Czasami nawet będąc w posiadaniu znajomych, czujemy się samotni. Ważną kwestią jest „jakość” relacji. Inną wartość mają relacje, w których wzajemnie się wspieracie w trudnych chwilach, rozmawiacie o wszystkim, a inną sporadyczne konwersacje dotyczące pracy kilka razy w miesiącu. Drugim ważnym krokiem jest zastanowienie się, jakie problemy napotkały poprzednie znajomości. Co sprawiło, że utraciliście kontakt? Przeanalizuj wszystkie sytuacje i wyciągnij wnioski, co można poprawić. Za mało spotkań? Za mało rozmów? Czego zabrakło? Ile razy wziąłeś telefon do ręki, ale ostatecznie nie wybrałeś numeru? Może ze strachu przed odmową, a może narzuceniem się. Przypomnij sobie, czy nie zdarzyło Ci się przełożyć spotkania z błahego powodu lub po prostu lenistwa. Kiedy patrzysz na ludzi, z którym kiedyś miałeś kontakt – czy łączyło Was coś więcej niż praca czy szkoła?

Jak sobie radzić z samotnością

Zapisz się na kurs lub warsztaty

Przejrzyj oferty szkoleń, kursów i warsztatów w swoim mieście lub okolicy. Jeśli nie posiadasz wystarczających środków finansowych, sprawdź co organizują pobliskie domy kultury lub stowarzyszenia. Nie tylko nauczysz się nowych rzeczy czy podwyższysz swoje kwalifikacje zawodowe, ale również zawiążesz nowe znajomości. Wspólne zainteresowania, które skierowały Was do tego miejsca będą świetnym tematem początkowych rozmów. Dzięki temu łatwo będzie przełamać pierwszą barierę, która często blokuje relacje. Wzajemne wsparcie oraz wymiana doświadczeń będą umacniać tą początkowo słabą więź. Regularne wizyty i spotkania na kursie makijażu, mogą przerodzić się we wspólny wyjazd na targi kosmetyczne. Zaczną pojawiać się nowe tematy do rozmów, więcej dodatkowych aktywności i relacja zacznie wchodzić na wyższy poziom. Jeśli nadal będziesz potrzebować rozmowy, możesz pomyśleć o konsultacjach z psychologiem lub terapeutą.

Wykorzystaj Internet

Samotność to problem, który dotyka obecnie wielu z nas. Warto zatem rozejrzeć się w poszukiwaniu osób, które zmagają się z tym samym problemem. Żyjemy w czasach gdzie kontakt z innymi umożliwia nam Internet – wykorzystaj media społecznościowe. W pierwszej kolejności sprawdź grupy dotyczące swojego miasta lub okolic. Istnieje możliwość, że ktoś stworzył miejsce, gdzie okoliczni mieszkańcy organizują wspólne spotkania. Wychodzą razem do restauracji, na ognisko czy do kina. Są z góry nastawieni na poznawanie innych, zatem łatwiej jest stworzyć trwalszą relację. Może się okazać, że gdzieś za rogiem mieszka ktoś, kogo nie podejrzewałbyś o uczestnictwo w takich formach aktywności. Jeśli w Twojej gminie czy powiecie nie praktykowane są takie działania, może sam chciałbyś zostać inicjatorem?

Jak radzić sobie z samotnością

Uważaj!

Niestety znajdą się ludzie, którzy mogą próbować wykorzystać samotność każdego z nas. Należy być czujnym! Jeśli po pewnym czasie Twój nowy znajomy zaczyna prosić o kosztowne przysługi, pożyczki lub zakup przedmiotów – niech zapali się czerwona lampka. W mediach często pojawiają się informacje o wyłudzeniach. Będąc w potrzebie poczucia bliskości łatwo wpaść w pułapkę. Dlaczego tak jest? Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie jedna osoba nie ma nikogo wokół siebie. Całe jej dnie wyglądają tak samo. Wraca do pustego domu, by kolejny raz włączyć telewizor i iść spać. „Przypadkiem” w jej życiu pojawia się ktoś, kto zaczyna okazywać zainteresowanie. Dzwoni, odwiedza, organizuje spotkania. Zaczyna się pojawiać uczucie zapełnienia pustki, przez co łatwo się przywiązać. Nagle okazuje się, że nasz nowy znajomy jest w potrzebie i bez naszej pomocy, czekają go przykre konsekwencje. Posiadając fałszywą wizję przyjaźni, chętniej spełnimy jego prośbę. W końcu – prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Nic jednak bardziej mylnego! I choć nie zawsze musi tak być, warto mieć otwarty umysł i analizować, czy aby ktoś nie próbuje nas oszukać.

W ciągu życia poznajemy wiele osób. Zawiązujemy przyjaźnie, wchodzimy w związki, stajemy się częścią grup i społeczności. Czasem jednak nasze życie nie układa się tak, że czujemy się samotni. Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy w tym sami i jeśli dobrze się rozejrzymy, znajdziemy innych w takiej samej sytuacji. Samotność to nie wyrok, to coś przejściowego i łatwo możemy to zmienić. Najważniejsze to chcieć zmiany i otworzyć się na nowe znajomości.