Czy w tym roku spędzasz Boże Narodzenie sam? Niezależnie od tego, czy z własnego wyboru, czy z powodu zaistniałych okoliczności, takich jak kwarantanna i przymus zostania w domu, nie musi to być wcale przykre doświadczenie. To zawsze od nas samych zależy jak spędzimy ten czas. Warto zatem podjąć konkretne działania, aby złagodzić poczucie samotności i wyciągnąć to, co najlepsze z niepożądanej sytuacji.
Rzuć okiem na nasze propozycje i sprawdź, które z tych czynności poniżej możesz zrobić, by poprawić swój nastrój…

SKONCENTRUJ SIĘ NA TYM, CO PRZYNOSI CI RADOŚĆ

Pamiętajmy, że ta sytuacja jest nadal nietypowa dla nas wszystkich i tegoroczny świąteczny czas jest zupełnie nowym doświadczeniem dla większości z nas. Stawiamy czoła okolicznościom, na które nie mamy wpływu. Jednak jako osoby odpowiedzialne za siebie i za swoje relacje powinniśmy zatroszczyć się o możliwie jak najmniej stresującą i przygnębiającą perspektywę, znaleźć czas na odpoczynek i przestrzeń dla naszego zdrowia.
Spędź ten czas na robieniu rzeczy, które lubisz. Cokolwiek by to nie było, poświęcenie czasu na małe radosne czynności odciągnie Cię od nadmiernego rozważania swojej sytuacji. Dla niektórych może to być oglądanie świątecznego filmu, podczas gdy dla innych może to być coś terapeutycznego, jak malowanie lub pisanie. Może to być poranny jogging, granie w gry wideo lub układanie puzzli. Albo gorąca kąpiel z dobrą książką lub wylegiwanie się w łóżku w ulubionej piżamie.

ŁĄCZ SIĘ Z BLISKIMI WIRTUALNIE

W te Święta Bożego Narodzenia wydaje się ważniejsze niż kiedykolwiek, aby pokazać naszym przyjaciołom i rodzinie, jak wiele dla nas znaczą, nawet jeśli nie możemy się wszyscy fizycznie spotkać. Odczucie osamotnienia możemy jednak zminimalizować, czy to poprzez rozmowę telefoniczną, czy nawet wysłanie kartki bożonarodzeniowej pełnej ciepłych życzeń. Dzisiejsza technologia pozwala nam również na więcej…
Według rozporządzeń rządu święta należy spędzić wyłącznie z domownikami ewentualnie zaprosić maksymalnie 5 osób, więc te Święta Bożego Narodzenia mogą być bardzo różne od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Jeśli spędzasz sezon sam, spróbuj wirtualnie połączyć się z bliskimi. To może nie być to samo, co interakcja twarzą w twarz, ale z pewnością zobaczenie przyjaznej twarzy i usłyszenie jej głosu może przynieść ulgę w tym skomplikowanym okresie.
Istnieje wiele sposobów rozmawiania z ludźmi online, w tym z innymi osobami, które mogą spędzać święta samotnie.

PAMIĘTAJ, NIE MUSISZ ŚWIĘTOWAĆ

To może być Boże Narodzenie, ale nie ma obowiązku świętowania, jeśli naprawdę nie czujesz się na siłach. Zmuszanie się do czegoś co nas wiele kosztuje, czasem może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Możesz zdecydować się nie obchodzić Bożego Narodzenia w tym roku i traktować je tak, jakby to był zwykły dzień i nie będzie w tym nic złego. W niektórych sytuacjach może wydawać się to łatwiejsze niż próba świętowania w pojedynkę.

ZACHOWAJ DYSTANS OD MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Nie jest niczym nowym, że zjawisko social mediów potrafi przynosić zarówno wiele korzyści jak i powodować niezdrowe dla naszego zdrowia psychicznego oddziaływania. Dla tych, którzy spędzają sezon samotnie, zobaczenie kanału społecznościowego wypełnionego zdjęciami o tematyce bożonarodzeniowej i szczęśliwymi rodzinami może prowadzić do poczucia przygnębienia i niepotrzebnego porównywania. Jeśli jesteś sam, dlaczego nie skorzystać z możliwości social mediowego detoksu? To prosty akt samoopieki, który może korzystnie wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne w te Święta Bożego Narodzenia.

ZMIEŃ SWOJĄ MENTALNĄ NARRACJĘ

Samotność to nie wyrok. Uznanie, że jesteś sam na święta, w żaden sposób nie oznacza, że nikt się o ciebie nie troszczy ani że na zawsze będziesz sam. Są ludzie na tym świecie, którzy chcą Twojego czasu i uwagi. Osoby samotne w Boże Narodzenie walczą z negatywnymi, stworzonymi przez siebie narracjami, przekonani o ich prawdzie. A może taka prawda: w Boże Narodzenie jesteś sam i nie ma sprawy.
Pamiętajmy, że pewne okoliczności, jakie by nie były, mają charakter przejściowy – skupmy się na ich przemijającym, tymczasowym charakterze. To, że w tym momencie jesteśmy sami, nie determinuje naszego życia na zawsze.

WSPOMINAJ LUB TWÓRZ NOWE WSPOMNIENIA

Radość świąt to po części przywracanie wspomnień, nawet jeśli nie możesz być z ludźmi, z którymi je stworzyłeś. Zatem może, by zajrzeć do starych albumów fotograficznych i stworzyć kolaż ze starych zdjęć świątecznych? A może wolisz w swoim dzienniku opisać najlepsze lub najzabawniejsze wspomnienia? Inną strategią jest też pójście na spacer i zrobienie nowych zdjęć, które przywołują uczucia z tych cennych chwil, takich jak lokalny park, w którym odbywały się saneczki. Dzielenie się tymi dziełami sztuki z przyjaciółmi i rodziną – nawet jeśli nie są fizycznie obecni – może pozwolić wam wszystkim poczuć więź i napełnić nadzieją na przyszłość.
Jeśli spędzasz Święta w pojedynkę, kuszące może być założenie kołdry na głowę, odizolowanie się, a nawet pójście w tak zwane „tango”, ale może lepiej rozważyć zrobienie nowych wspomnień i skupienie się na jasnych stronach, które dadzą ci radość i siłę w ciężkich momentach.