Poznajesz tą specjalną osobę w Twoim życiu i szara codzienność zaczyna nabierać barw. Spędzacie ze sobą każdą wolną chwilę, planujecie wspólną przyszłość. Nagle nieoczekiwanie zachodzą zmiany. Ten kto dawał Ci radość każdego dnia, zaczyna być powodem smutku i utrapień. Jak naprawić relację? Co zrobić kiedy Twój związek przechodzi kryzys? Kiedy potrzebna jest terapia dla par?

Piękne początki

Większość związków rozpoczyna się bardzo podobnie. Dwoje ludzi się spotyka, rozmawia ze sobą, umawia się na spotkania. Po pewnym czasie przywiązanie i uczucia do drugiej osoby stają się tak silne, że zakochani zostają parą. Początkowe objawy takie jak motyle w brzuchu, drżenie rąk, ekscytacja na informację o zobaczeniu partnera i cały szereg reakcji chemicznym układów hormonalnego i nerwowego często przesłaniają nam prawdziwy obraz drugiej osoby. Tak właśnie działa etap zauroczenia.

Trudna przeszłość

Kiedy euforia opada, nadchodzi etap pierwszego rozczarowania. Nasz idealny pod każdym względem partner zaczyna pokazywać swoje wady – nie jest już wyidealizowanym obiektem z Twoich snów. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, kiedy na światło dzienne zaczynają wychodzić negatywne cechy, które będą mieć znaczący wpływ na Wasz związek. Do takich aspektów należą :

  • uzależnienia partnera,
  • problemy z uzależnieniami w jego rodzinie (szczególnie istotne, jeśli partner jest blisko ze swoją rodziną),
  • traumatyczne przeżycia z przeszłości,
  • choroby,
  • posiadanie zobowiązań (była żona, dzieci, długi).

Dlaczego jest inny?

Kiedy ludzie wchodzą w nowy związek, bardzo często nie chcą widzieć wad swojego partnera – ignorując lub przekształcając je w pozytywy. Poziom endorfin opada, a my zaczynamy zauważać cechy, które mogą być dla nas nieakceptowalne. Może bywa egoistyczny, obsesyjnie zazdrosny czy  odnosi się do nas bez szacunku. Odczuwamy brak porozumienia, wsparcia, pojawiają się kłótnie i dni ciszy. Rozżalenie i frustracja zaczną powoli narastać, a decyzja o rozstaniu będzie się wydawać coraz bliższa. Zaczynamy zadawać sobie pytanie, czy to jest ten sam człowiek, którego pokochaliśmy?

Naucz się rozmawiać

Szczera dyskusja jest podstawą każdego związku i choć wydaje się to proste, musimy nauczyć się rozmawiać z partnerem. Częstym błędem popełnianym przez pary są niedopowiedzenia, trzymanie w sobie negatywnych emocji, które wraz z czasem będą tylko narastać i powodować dodatkowe spięcia oraz usiłowanie forsowania swoich racji. Związek to dwie osoby. Dwie odrębnie żyjące jednostki, które myślą inaczej, mogą mieć inne poglądy i charaktery. Twój partner może mieć odmienne zdanie i należy to uszanować. Konwersacja musi być spokojna i otwarta – nie bój się opowiedzieć o wszystkich swoich wątpliwościach. Nie traktuj każdego nieprzychylnego słowa jako ataku w Twoją stronę. Skoro jesteście razem i podjęliście decyzję o rozmowie to znak, że obojgu Wam zależy, aby naprawić tę relację. Wspólnie ustalcie czas rozmowy tak, aby móc w pełni wyczerpać temat. Bez pośpiechu, bez spoglądania na zegarek czy telefon.

Kiedy rozmowa to za mało

W niektórych przypadkach zwykła rozmowa jest niewystarczająca – szczególnie jeśli jeden z partnerów nie jest w stanie zaakceptować zdania drugiego. Wówczas najlepszym wyjściem jest skierowanie się na terapię dla par. Terapeuta jako osoba postronna będzie w stanie lepiej zrozumieć istotę problemu związku oraz przedstawi rozwiązania, które będą korzystne dla obu stron. Może on również zostać mediatorem, kiedy spokojna rozmowa między partnerami nie jest możliwa. Rozważcie wyjazd do ośrodka terapii, który oferuje programy dla par. Terapia dla par pozwoli Wam znaleźć się w nowym otoczeniu z dala od życia codziennego i złych wspomnień pozwoli Wam nie tylko naprawić to co Was poróżniło, ale i również wspólnie odpocząć i przypomnieć sobie miłe chwile tylko we dwoje.

Po burzy

Związki, które przetrwały największe burze wracają umocnione. Na tym etapie znacie już większość swoich wad i świadomie możecie je zaakceptować lub nad nimi pracować. Wiedząc co stanowi największy problem w relacji powinniście wzajemnie się wspierać, aby dawać partnerowi poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Wspólne negatywne przeżycia i doświadczenia mogą być cementem partnerstwa, co sprawi, że pozostaniecie ze sobą na długie lata, budując dojrzałą i stabilną więź. Terapia dla par może ułatwić powrót do szczęścia, jednak to Wasze uczucia muszą stanowić podstawę poprawy.

Musimy być świadomi, iż wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy. Wchodząc w dłuższą relację powinniśmy pamiętać, że od tego momentu nie jesteśmy już całkowicie niezależną jednostką, a dużą częścią życia drugiej osoby. I choć w każdym związku zdarzają się problemy, to od nas zależy jak będziemy o niego walczyć.