Większość związków rozpoczyna się pełnią szczęścia i motyli w brzuchu. Cała euforia trwa przez jakiś okres czasu, po którym mogą pojawić się pierwsze kryzysy, sprzeczki i niedomówienia. Czasem są one spoiwem relacji, które sprawia, że są one stanie wytrwać w swoich postanowieniach przez lata. Zdarza się jednak tak, że zaczynamy zauważać sygnały, które wprowadzają wątpliwości i zamieszanie. Co zatem można zrobić i jak poprawić swój związek?

Rozmawiajcie

Chyba każdy z nas już to słyszał wiele razy – najlepszym rozwiązaniem każdego problemu jest po prostu zwykła rozmowa. O wszystkim i o niczym. O tym co Was trapi, cieszy, interesuje lub nudzi. Dzielcie się swoimi przeżyciami, starajcie się je połączyć i stworzyć coś wspólnego. Nie bójcie się opowiadać o tym, co może Was poróżnić. Jeśli nie teraz to kiedy? Wyjaśnijcie każdą, nawet najmniejszą wątpliwość. Niech związek będzie klarowany i jasny dla obu stron. Macie się wzajemnie wspierać i cieszyć swoją obecnością. Pokazując, że macie swoje w danej kwestii zyskujecie też w oczach partnera. Pokazujecie, że jesteście wartościowym rozmówcą. Róbcie to jednak umiejętnie, spokojnie i bez negatywnych emocji. Nauka tego jak należy rozmawiać nie należy do najprostszych, ale jeśli raz wypracujecie sobie swój sposób komunikacji, Wasze życie stanie się prostsze.

Wychodźcie na randki

Jednym z często występujących problemów w długoterminowych relacjach jest brak – randek. Kojarzą nam się one przeważnie z latami młodości, kiedy jeszcze na początkowym etapie poznawania siebie nawzajem, urządzaliśmy spacery brzegiem morza czy kolacje w restauracji. Mieszkając wspólnie często o tym zapominamy. Gubimy gdzieś tę intymność, która wtedy nam towarzyszyła. Wydaje nam się, że znamy się na wylot, więc zamiast wychodzić na miasto, wybieramy wieczór z filmem w domowym zaciszu. Nie ma co się oszukiwać – każdy potrzebuje bliskości. Nawet ten, który na pozór wydaje się odcięty od tego rodzaju czułości. Zmiana otoczenia oraz atmosfery pozwoli Wam na nowo poczuć to, co towarzyszyło Wam na samym początku. Nie pozwólcie sobie tego zatracić.

problemy w relacji

Kompromisy

Związek to dwie osoby. Każde z Was jest odrębnie żyjąca jednostką, posiadającą bardzo często różne upodobania, opinie i poglądy. Im bardziej będą on rozbieżne, tym częściej może dochodzić do spięć. Jak to rozwiązać? Nauczyć się kompromisów – oboje. Ustalcie listę priorytetów i na jej podstawie dokonujcie decyzji. Jemu marzą się góry, a Tobie morze? Ustalcie, że w tym roku pojedziecie w jedno miejsce, a w następnym w drugie. Możecie też zaplanować wycieczkę objazdową, która obejmie kilka z wybranych przez Was atrakcji czy miejsc.

Jesteście jednością, więc musicie wzajemne się słuchać i szanować. Nie narzucaj nikomu swojej woli. Jeśli pomimo prośby, nie udało się przekonać partnera do danego tematu, użyj argumentów, które będą dobrze tłumaczyć, dlaczego jest to dla Ciebie takie istotne. Działa to także w drugą stronę. Jeśli zauważysz, że Twoja druga połówka usilnie na coś nalega, odpuść i spraw mu radość swoim wyborem. Pamiętaj tylko o tym, że wszystko musi działać w dwie strony!

Wspólnie spędzajcie czas

Nic chyba bardziej nie łączy i nie spaja relacji jak wspólne hobby i zainteresowania. Jeśli już jesteście w stanie wymienić co najmniej kilka rzeczy, które obydwojgu z Was przynoszą radość – macie ułatwione zadanie. Zaplanujcie wspólną grę, wycieczkę czy wypad na kręgle. Obejrzyjcie film w domu lub wybierzcie się do kina. Może zapiszcie się na kurs? Szkolenie? Nie ważna jest forma oraz zakres jaki będą obejmować. Istotne jest to, że będziecie coś wykonywać razem. Umożliwi Wam to wymianę zdania, poglądów, doświadczeń. Co jakiś czas wybierajcie się na weekend poza miastem. Zwiedzajcie, poznawajcie i odkrywajcie nowe nieznane dotąd dla Was miejsca.

Problemy w związku

Terapia dla par

Coraz popularniejszym rozwiązaniem, z którego korzystają pary, jest specjalnie przygotowana dla nich terapia. Podczas spotkań ze specjalistą mogą porozmawiać na temat wszystkich problemów, które ich dotykają i znaleźć możliwe rozwiązania. Jest to szczególnie przydatne wtedy, kiedy wszystkie inne metody zawiodły. Nie bójmy się z tego korzystać. Terapeuta czy psycholog ma nam pomóc. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu, możemy otrzymać profesjonalną analizę wszystkiego co nas dotyka. Wspólnie będziecie w stanie znaleźć drogę do pojednania, która będzie dla Was najbardziej odpowiednia. Jeśli szukasz informacji o tym jak jeszcze samemu możesz radzić sobie z kryzysem w swoim związku, to zapraszamy do naszego artykułu.

Każdy związek jest inny i opiera się na innych zasadach. Co innego będzie Was łączyć i dzielić. Jedno jednak jest pewno – wybraliście siebie spośród wielu innych osób z konkretnych powodów. Pamiętajcie o nich! Pielęgnujcie Wasze uczucie, a przerodzi się w poczucie bliskości, zaufania i stabilizacji. Dbajcie o to, aby każde nieporozumienie było wyjaśniane, a problem rozwiązany. Spójrzcie na siebie tak, jak widzieliście się na początku relacji i cieszcie się swoją obecnością.