„Jestem wartościową osobą” – jak często to sobie powtarzasz? Zapewne rzadko. Prawdą jest, że dla wielu z nas zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć swoje wady niż zalety. Trudno nam mówić o pozytywach. Przyczynia się to do spadku naszego samopoczucia. Co zatem zrobić? Jak kochać samego siebie?

Spójrz prawdzie w oczy

Stań lub usiądź wygodnie przed lustrem. Spójrz na siebie przez dłuższą chwilę. Zamiast doszukiwać się wad, odnajdź zalety. Powiedz sobie kilka komplementów, nawet jeśli ze względu na swoją niską samoocenę na pierwszy rzut oka nie jesteś w stanie nic znaleźć. Później spójrz w swoje wnętrze – to ono jest kluczowe. Większość aspektów zewnętrznych można zmienić. Przemiana wewnętrzna często jest o wiele trudniejsza, szczególnie jeśli chodzi o jej utrzymanie przez dłuższy okres czasu. Na pewno znajdziesz przynajmniej kilka cech, które poprawią Ci humor. Te z nich, które odbierasz w sposób negatywny spróbuj zobaczyć inaczej. Jesteś wrażliwa, przez co łatwo się wzruszasz? Choć może to być dla Ciebie problemem, pomyśl o tym, że dzięki temu chętniej udzielisz komuś pomocy. Nie będziesz obojętna wobec dziejącej się krzywdy. Potrafisz słuchać? Nawet nie wiesz ile możesz dzięki temu zdziałać! Bardzo często zwykła rozmowa potrafi zrobić więcej, niż żmudne działania. Czasem naprawdę niewiele trzeba, aby móc odmienić kogoś dzień na lepszy. Otrzymane wsparcie może przerodzić się również w długotrwałą relację i przyjaźń. A jak powszechnie wiadomo, bliskość drugiej osoby wprowadza wiele do naszego życia. Kochać siebie to akceptować wszystkie swoje wady i słabości. Więcej na temat samoakceptacji przeczytasz w naszym artykule.

Odrzuć to co zbędne

Takie mamy społeczeństwo, że często jesteśmy świadkami sytuacji, w których wiele osób potrafi wypowiadać negatywne komentarze tylko po to, aby podbudować swoją wartość. Wystrzegajmy się takich ludzi! Jeśli wśród swoich znajomych zauważyłeś takie tendencje, powinieneś zdecydowanie ograniczyć kontakty. Często nie mają one żadnego pokrycia z rzeczywistością. Konstruktywna krytyka jest dobra pod warunkiem, że jest wypowiadana w odpowiedni sposób i nie odnosi się do czegoś, na co nie mamy wpływu. Nigdy nikomu nie pozwól sobie wmówić, że jesteś nieidealny. Każdy ma prawo do błędów i nie powinno to wpływać na nasze samopoczucie. Jak już wspominaliśmy, najważniejsze to akceptować i kochać siebie takim jakim się jest. Oczywiście, powinniśmy z czasem wymagać od siebie więcej, aby móc rozwijać się zarówno intelektualnie jak i emocjonalnie, ale jeśli nie jesteśmy w stanie czegoś zrealizować – pogódźmy się z tym i obierzmy inną drogę do osiągnięcia naszego celu.

kochanie samego siebie

Zwracaj na siebie uwagę

Bardzo często nasze życie skonstruowane jest tak, że wszystko robimy w biegu. Najpierw praca, a później obowiązki w domu. Każdy dzień zaczyna wyglądać podobnie i popadamy w rutynę. Kiedy pojawiają się dzieci, jeszcze bardziej zatracamy siebie po to, aby sprawić, by to nasze maluchy czuły się kochane i szczęśliwe. Musimy wyjść z tego pozornie niekończącego się cyklu. Chociaż przez chwilę pomyśl o sobie. O tym co robisz dla innych, jak wiele osiągnąłeś, zrobiłeś i na co Cię jeszcze stać. Zauważ, że jesteś istotnym elementem, bez którego ta cała układanka nie byłaby w stanie stabilnie funkcjonować. Jesteś ważny dla wielu – bądź również ważny dla siebie. Zwolnij i zastanów się nad sobą, swoimi potrzebami i marzeniami. Spraw sobie radość! Zrób coś tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności. Każdego dnia dbasz o wszystkich dookoła, więc najwyższy czasz na to, aby ktoś zadbał o Ciebie.

Kochaj siebie tak, jak kochają Cię inni

Wiele osób robi ten błąd, że czując się nieszczęśliwymi szukają związków jako rozwiązanie ich problemu. To błędne koło! Działanie powinno być dokładnie odwrotne. Dopiero wtedy, kiedy w pełni pokochasz samego siebie, będziesz gotowy na przekazanie miłości komuś innemu. Kochać siebie to znać swoją wartość. Będąc jej świadomym, możesz lepiej ocenić, czy działania Twojego potencjalnego partnera, przyjaciół czy znajomych są właściwe. Bardzo często można zauważyć, że nieszczęśliwi ludzie łatwiej ulegają presji, przez co dają sobą manipulować. Szukają w ten sposób uwagi i akceptacji. Myślą, że jeśli wykonają określoną czynność, zyskają w oczach innych co według ich rozumowania – zwiększy ich znaczenie.

miłość do siebie

Kiedy jest to miłość, a kiedy samouwielbienie?

Od dziecka wpajano nam, że chwalenie samego siebie jest czymś negatywnym. Kiedy dorastamy dowiadujemy się, że kochając samego siebie mamy przerośniętego ego lub popadamy w samouwielbienie. Trzeba jednak rozgraniczać wszystkie te zachowania. To, że znamy swoją wartość, nie musi oznaczać, że czujemy się lepsi od innych. Po prostu cenimy siebie za to kim jesteśmy, co zrobiliśmy i co możemy dać od siebie innym. Wiemy do czego dążymy, co sprawia nam radość i co jest dla nas ważne, a na co możemy przymknąć oko. To wszystko sprawia, że jesteśmy świadomi siebie i swoich potrzeb, co jest kluczem do drzwi, otwierających drogę do szczęśliwego życia.

Kiedy nauczymy się myśleć i mówić o sobie również w pozytywach, nasze życie znacząco się zmieni. Zrozumienie własnej wartości często nie przychodzi łatwo, ale jest to element, który potrafi sprawić, że wszystko nabierze innego znaczenia, a świat zyska wiele barw. Kochajmy siebie, ponieważ tej miłości nikt inny nam nie zastąpi.