Chyba każdy z nas dąży do szczęścia. Dla każdego jednak szczęście inne ma imię. Dla jednego będzie to kariera zawodowa, kto inny marzy o założeniu rodziny czy wygraniu zawodów sportowych. Czasami jednak przychodzi taki moment, kiedy czujemy się bezsilni wobec występujących zdarzeń. Jak wprowadzić więcej radości do codzienności? Jak być szczęśliwym?

Doceniaj małe rzeczy

Zgodnie z tekstem piosenki „Cieszmy się z małych rzeczy, bo wzór na szczęście w nich zapisany jest”, powinieneś cieszyć się nawet najdrobniejszymi szczegółami. Może udało Ci się przejść na zielonym świetle, tuż przed zmianą na czerwone? W ostatniej minucie zdążyłeś na pociąg? Po roku odnalazłaś zaginiony pierścionek? Spraw, aby każda nawet najmniejsza pozytywna rzecz była istotna. Jak być szczęśliwym, kiedy nie dostrzegasz drobnych  pozytywnych aspektów ma Twoje życie? Krok po kroku, zrozumiesz, że nie jest ono tak złe jakby mogło Ci się wcześniej wydawać. Występuje tutaj często problem skali. Widzimy i skupiamy się tylko na dużych rzeczach, przez co zapominamy o tych małych. A to te małe występują częściej i powinny stanowić podstawę szczęśliwego życia.

Uśmiechaj się

Rozpromieniaj szare ulice miasta swoich uśmiechem. Nie tylko sprawi to, że bardziej optymistyczne będziesz patrzeć na świat, ale również przyczyni się do tego, że część ludzi wokół go odwzajemni. Czasami naprawdę niewiele potrzeba, aby dzień stał się lepszy. Niech chwilowe porażki nie definiują Twojego samopoczucia. Żyj z humorem i naucz się żartować sam z siebie. Kiedy zrozumiesz, że nie każdy problem to koniec świata, zaczniesz łagodniej je przechodzić, a część z nich kompletnie zniknie.

uśmiech

Nie porównuj się do innych

Każda osoba jest inna. Ma inną przeszłość, sytuację życiową i plany na przyszłość. Wyobraźmy sobie dwie osoby. Jedna z nich marzy o podróży do Francji, a druga do Hiszpanii. Historia toczy się tak, że to ta pierwsza wyjeżdża – jednak do Hiszpanii. Druga osoba może czuć rozżalenie i poczucie niesprawiedliwości. Dlaczego ja nie miałem okazji pojechać? Jak być szczęśliwym, kiedy on ma wszystko a ja nie?” Z drugiej strony słyszymy – „Dlaczego ja muszę tam jechać? Dlaczego nie wysłano mnie do Francji?”. Obie osoby były niezadowolone z sytuacji, jednak z zupełnie różnych powodów. Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy przechodzi przez inne emocje i będzie odbierać wiele rzeczy inaczej. To, że ktoś posiada coś na czym nam zależy, nie czyni go szczęśliwszym od nas. Powinniśmy cieszyć się i doceniać to co posiadamy i dążyć do tego, co chcielibyśmy osiągnąć lub zdobyć.

Myśl o sobie w pozytywach

Każdemu z nas zdarzają się niepowodzenia lub mniejsze czy większe porażki. Nie należy jednak zawsze szukać ich przyczyn w sobie. Zamiast krytykować swoje błędy, pomyśl co możesz zmienić i ulepszyć. Jeśli nie zdałeś egzaminu, powiedz – uczyłem się nie wystarczająco długo i następnym razem poświęć książkom więcej czasu. Nie wmawiaj sobie, że masz po prostu pecha lub temat jest dla Ciebie za trudny. Poznaj siebie lepiej! Szukaj w sobie zalet, myśl o sobie jak o kimś wyjątkowym. Uważasz, że bycie upartym to Twoja negatywna cecha? Być może właśnie dzięki temu będziesz trwać w planach i dążyć do swoich celów, które poprowadzą Twoją ścieżkę zawodową.

Dbaj o bliskich

Choć nie zawsze, to w wielu przypadkach dużo szczęścia może wypływać od bliskich. Czy to z powodu zwykłego spotkania, rozmowy czy najprostszego uśmiechu. Dbaj o tych, którzy są dla Ciebie ważni. W dzisiejszych czasach, gdy Internet i urządzenia mobilne odgrywają często dużą rolę w relacjach międzyludzkich, kontakt z innymi jest ułatwiony. Należy przy tym pamiętać, aby nie zastępować interakcji realnych, tymi sieciowymi. Zaproś ich na wspólny wieczór filmowy, wyjście do restauracji czy spacer. Spędźcie razem czas, cieszcie się swoją obecnością.

Otwórz się na nowe

Pomyśl co zawsze chciałeś zrobić, ale nie miałeś czasu czy odwagi. Może zawsze marzyłeś o nauce gry na gitarze? Kursie nauki angielskiego? Zdobyciu szczytu w górach? Teraz jest na to czas. Daj sobie szansę i powoli wprowadzaj zmiany, które doprowadzą do realizacji planów. Nie odkładaj wszystkiego na później, na lepszy czas, na weekend, wakacje, lata. Życie rozgrywa się tu i teraz i to dlatego właśnie teraz jest najlepszy moment by działać. Kiedy uda Ci się dokonać tego co zamierzyłeś, nie tylko poprawi to Twoje samopoczucie, ale również utwierdzi w przekonaniu, że jesteś w stanie osiągnąć wiele, jeśli zdecydujesz się zrobić pierwszy krok w tym kierunku.

Szczęśliwsze życie, to życie bez problemów. Zatem jeśli nie jesteś w stanie sobie z czymś poradzić, zwróć się o pomoc do najbliższych. Czasami zwykła rozmowa potrafi wiele zdziałać. Jeśli czujesz,  że Twój problem znajduje się głębiej, zwróć się do psychoterapeuty lub psychologa. Pomoże Ci to zrozumieć podstawy swoich przemyśleń, działań i zachowania. Pamiętaj, że udanie się na terapię nie czyni Cię chorym. Wiele osób korzysta z takich spotkań tylko doraźnie lub stale w celu poprawy jakości i komfortu życia. Zatem jak być szczęśliwym? Kluczem do sukcesu jest poznanie siebie i swoich potrzeb, a następnie umiejętne kierowanie swoich życiem.