Coraz powszechniejsza staje się interwencja kryzysowa wobec osób uzależnionych. Prawidłowo przeprowadzona może być początkiem zmian w życiu takiej osoby. Dlatego koniecznie przekonaj się, jak powinno się prawidłowo przygotować do przeprowadzenia interwencji i jak powinna ona przebiegać.

Czym jest interwencja kryzysowa?

W dużym uproszczeniu interwencja polega na spotkaniu się z osobą, borykającą się z jakimś uzależnieniem, np. alkoholowym i przedstawieniu jej otwarcie jakich zmian się od niej oczekuje. Najczęściej interwencje organizowane są w gronie wyjątkowo bliskich i ważnych dla uzależnionego osób – czasem to rodzice, małżonek, a może nawet rodzeństwo czy przyjaciele. Wybór jest już sprawą całkowicie indywidualną. Ważne jest to, aby uzależniony czuł pełne zaufanie, a czasem też respekt względem tych osób. Wtedy będzie znacznie poważniej traktował zdanie takich osób, co jest oczywiście niezwykle ważne podczas interwencji. W końcu podczas tego spotkania kluczowy jest przede wszystkim dialog i otwartość. Już skończył się czas owijania w bawełnę, teraz należy wystawić wszystkie karty na stół i spróbować osiągnąć cel. Jaki? To już jest sprawą bardzo indywidualną. Jednak każda interwencja powinna skupiać się wokół jednego, góra dwóch najważniejszych celów.

W przypadku alkoholików często celem interwencji staje się ograniczenie picia w ciągu tygodnia, stopniowe zmniejszenie picia trunków w ogóle lub też ten najistotniejszy, czyli rozpoczęcie leczenia.

Podczas interwencji kryzysowej niezwykle ważne jest to, aby zachować spokój i odpowiednio się do niej przygotować. Jednak jest coś jeszcze, o czym nigdy nie wolno nam zapomnieć, a mianowicie chodzi o przedstawienie własnego zdania na temat problemu danej osoby. Jeśli małżonka czuje, że przez uzależnienie męża wszystkie obowiązki spadły na nią i sobie z nimi nie radzi, to musi o tym powiedzieć. Jednak najlepiej skupiać się jedynie na tym, co tu i teraz, zamiast wypominać sytuacje sprzed lat. Nie można pominąć również kwestii związanych z odczuwanymi emocjami. Niejednokrotnie podczas interwencji mówi się także o tym, jakie szkody wywołuje picie uzależnionego czy też co stanie się w przyszłości, jeśli chory nic nie zrobi ze swoim problemem.

interwencja

Jak przygotować się do przeprowadzenia interwencji?

Spontaniczne interwencje raczej nigdy się nie sprawdzają, a co najważniejsze po prostu nie mają tak dużej mocy. Dlatego, jeśli planujesz zorganizować dla kogoś takie spotkanie, to koniecznie poświęć trochę czasu na przygotowanie.

Pierwszym ważnym punktem podczas interwencji jest podanie przykładów szkodliwych i negatywnych konsekwencji np. nadmiernego spożywania alkoholu przez uzależnionego. To bardzo ważne, aby przykłady były mocne, trafne i prawdziwe. Zatem koniecznie wszyscy uczestnicy interwencji powinni dobrze się nad nimi zastanowić. Każdy powinien powiedzieć coś od siebie, co z jego punktu widzenia jest największym problemem. To też dobry moment, aby powiedzieć o swoich uczuciach w związku z tymi wszystkimi sytuacjami. Być może nastolatek wstydzi się, że znajomi widzą, jak ojciec pije pod blokiem albo żona nie jest w stanie opłacić wszystkich rachunków i zobowiązań, bo znaczna część wpływów mąż wydaje na alkohol, a to wywołuje u niej bardzo duży stres. Kluczowe staje się tutaj to, aby mówić o uczuciach, ale koniecznie nie dać się im ponieść. O ile łzy nie są niczym złym, o tyle wrzaski pełne pretensji raczej nie spowodują żadnych pozytywnych konsekwencji.

Warto też wspomnieć o celach uzależnionego czy obietnicach, które złożył i nie spełnił właśnie z powodu picia. To w pewien sposób gra na emocjach, ale często to najlepszy sposób.

Być może wszystko to, co powiecie sprawi, że u uzależnionego pojawią się wyrzuty sumienia i będzie skłonny podjąć walkę oraz zacząć się leczyć. Jednak trzeba też zdawać sobie sprawę, że nie zawsze się tak dzieje. Na taki wariant też musicie się odpowiednio przygotować. Otóż wtedy warto wyjaśnić uzależnionemu, że jeśli nie zmieni swojego postępowania, to podejmiecie kolejne kroki. Jakie? To już zależy od was. Być może argumentem będzie tutaj złożenie wniosku o rozpoczęcie leczenia czy nawet wyprowadzka i rozstanie dla dobra swojego lub dzieci. Czasem dopiero takie otwarte warunki trafiają do uzależnionego.

interwencja kryzysowa

Kiedy warto przeprowadzić interwencję?

Życie z osobą uzależnioną jest bardzo trudne i może prowadzić do tzw. współuzależnienia. Wtedy funkcjonowanie całej rodziny zostaje w pełni podporządkowane pod uzależnionego. Interwencja ma na celu zrobienie wreszcie znaczącego kroku naprzód, aby tę sytuację odmienić i szczerze o tym porozmawiać. Jednak najważniejsze jest prawidłowe wyczucie czasu. Kiedy uzależnienie już zaczyna na dobre przewracać życie domowników do góry nogami, to czas zacząć działać.

W przypadku alkoholików konieczne jest znalezienie takiego momentu, kiedy uzależniony jest trzeźwy i przy okazji w dość dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Dlatego bardzo trudno jest z góry zaplanować konkretną datę, kiedy odbędzie się interwencja, gdyż istotną rolę odegra tutaj obserwacja stanu uzależnionego.