Sektor kosmetyczny jest jednym z szybciej rozwijających się przemysłów. Z roku na rok rośnie również zainteresowanie chirurgią plastyczną i zabiegami medycyny estetycznej. W czasach, kiedy życie przedstawiane jest za pomocą zdjęć w mediach społecznościowych, często posuwamy się za daleko. Pogoń za idealnym wyglądem czasem przeradza się w uzależnienie oraz obsesję. Ma to swoją nazwę – dysmorfofobia. Jak do tego dochodzi? Kto jest najbardziej narażony i jak sobie z tym radzić?

Kogo dotyka ten problem

Ku zdziwieniu wielu, problem ten dotyczy najczęściej młodych osoby. Wynika to z tego, że częściej korzystają one z sieci. Zaczynają porównywać się z celebrytami czy osobami publicznymi. Łatwiej ulegają również presji społeczeństwa. Oczekuje się od nich perfekcyjnego wyglądu, a każda najmniejsza niedoskonałość może zostać wytknięta przez rówieśników. Drugą narażoną grupą są osoby o niskiej samoocenie. Problem może tutaj być bardziej skomplikowany, ponieważ leży głębiej w naszej psychice. Nie akceptujemy samych siebie, więc może pojawić się silna potrzeba otrzymania jej od innych. Dotyka ona również kobiet po 40 roku życia, które zdecydowanie częściej poddają się zabiegom chirurgicznym twarzy.

dysmorfofobia

Jak się objawia?

Jeśli dbałość o wygląd ogranicza się do stosowania kosmetyków lub sporadycznych zabiegów, nie musimy się martwić. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, kiedy w wyniku braku dostępu do nich, zaczynamy czuć negatywne emocje, płacz, rozżalenie lub pojawiają się agresywne zachowania. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym może być sytuacja, w której z powodu wstydu nie jesteśmy w stanie pokazać się bliskim bez uprzedniego przygotowania. Siadamy przed lustrem i zaczynamy zauważać same niedoskonałości, które występują tylko w naszej wyobraźni. Widzimy się jak w krzywym zwierciadle. Dysmorfofobia objawia się również częstym narzekaniem na swój wygląd w obecności innych osób. Badania pokazują, że aż 80% osób, które na nią cierpią, dotykają myśli samobójcze, do których u jednej czwartej z nich dochodzi. Musimy być świadomi, że jest to poważny problem, którego pod żadnym pozorem nie możemy bagatelizować oraz próbować usprawiedliwiać takiego zachowania.

Jaki wpływ ma dysmorfofobia na nasze życie?

Brak akceptacji samego siebie może spowodować trudności w nawiązywaniu i utrzymaniu relacji z innymi. Pojawia się chowanie, zasłanianie twarzy, a nawet unikanie bliskich. Bardziej skomplikowane może być również znalezienie nowej pracy. Szczególnie w przypadku tych, przy których konieczny jest kontakt z klientem lub dużą grupą współpracowników. Wiele stresu może powodować sama rozmowa kwalifikacyjna, a nawet wysłanie CV, które według ogólnie przyjętych zasad powinno zawierać zdjęcie. Z czasem problemów będzie dochodziło coraz więcej i to na każdej płaszczyźnie naszego życia. Wielogodzinne przygotowania w celu wyjścia do sklepu lub odebrania przesyłki staną się uciążliwe. Należałoby również wspomnieć o aspekcie finansowym. Wszelkie środki potrzebne do poprawy własnego wyglądu są kosztowne, a te bardziej zaawansowane jak zabiegi chirurgiczne sięgają dziesiątek tysięcy złotych.

terapia ośrodek forest

Co zrobić?

Po pierwsze to przestać wierzyć, że wygląd ma największe znaczenie. W drugim etapie uświadomić sobie, że nie wszystko co widzimy w sieci jest prawdą, aż w końcu zaakceptować siebie takim, jakim jesteśmy. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat samoakceptacji, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. Jest to ważne, ponieważ uzależnienie od obsesyjnego poprawiania swojego wyglądu może doprowadzić do wielu negatywnych skutków. W mniej inwazyjnych przypadkach może się to zakończyć zwiększonymi wydatkami związanymi z produktami kosmetycznymi. Zdecydowanie bardziej niebezpieczna staje się częsta ingerencja w nasze ciało, związana nie tylko z medycyną estetyczną, ale również chirurgią. Od tych zmian również można się uzależnić, a ich skutki mogą okazać się śmiertelne. Należy pamiętać, że każda z nich (nawet najmniejsza) może się mocno odbić na naszym zdrowiu.

Kiedy wszystko zawiedzie

Najważniejsze to zmienić swoje podejście. Wszystkie próby zawiodły? Wybierz się na spotkanie z psychologiem lub terapeutą. Zamień lekarza chirurga na lekarza psychiatrę. Specjalista będzie w stanie Ci pomóc i naprowadzić na dobrą drogę. Choć może się wydawać, że z takich wizyt korzystają tylko osoby z „typowymi” problemami, czy uzależnieniami jak te od alkoholu, narkotyków lub hazardu, warto dać im szansę. Spokojna rozmowa, poczucie zrozumienia i wsparcie mogą okazać się kluczowe do wyjścia z tej tak trudnej i niebezpiecznej sytuacji. Musisz pokochać siebie takim, jakim jesteś, ze wszystkimi swoimi zaletami, ale również wadami.

Wygląd jest ważny dla wielu z nas, ponieważ to on daje nam pierwsze wrażenie o nowo napotkanej osobie. Musimy jednak pamiętać, że jest to tylko powierzchowność i nie można układać swojego życia tylko pod nią. Dysmorfofobia to problem, który znajduje się tylko w naszych głowach. Należy znać umiar i zaakceptować siebie – to klucz do szczęśliwego i zdrowego życia.