Kiedy zamierzasz rozpocząć leczenie lub też szukasz ośrodka terapii dla bliskiej osoby, stoisz przed bardzo ważnym wyborem – lepiej wybrać ośrodek prywatny czy publiczny? Dlatego też postaramy się pomóc Ci w podjęciu tej decyzji. Poznaj 5 argumentów, które przekonują coraz większą liczbę osób do tego, że warto wybrać ośrodek prywatny.

5 powodów, dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek terapii

Krótszy czas oczekiwania

Długie kolejki to już od lat zmora publicznej służby zdrowia. Dlatego właśnie coraz więcej osób z jednej strony woli, a z drugiej po prostu jest zmuszona, żeby rozpocząć leczenie w prywatnym ośrodku. W końcu tam kolejki są albo bardzo krótkie, albo wręcz w ogóle ich nie ma i możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. To bardzo ważne w szczególności w sytuacji, kiedy nie chcesz dłużej czekać i potrzebujesz pomocy od razu. To bardzo ważne również także wtedy, gdy boisz się, że długi czas oczekiwania na swoją kolej może sprawić, że bliska osoba zmieni zdanie i zrezygnuje z rozpoczęcia leczenia.

Leczenie trwa krócej

Oczywiście nie jest to żelazna zasada, gdyż czas trwania leczenia zależny jest od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju zaburzenia, uzależnienia czy od samych postępów. Jednak dzięki temu, że w prywatnym ośrodku faktycznie mamy niemal nieograniczony dostęp do specjalistów, to zyskujemy także lepsze warunki do leczenia. To zawsze ma duże znacznie i może sprawić, że pozytywne efekty leczenia pojawią się znacznie szybciej niż w publicznym ośrodku.

Większa dyskrecja

Poza tym warto podkreślić, że wybierając prywatny ośrodek, możesz po prostu liczyć na dyskrecję, która jest tak ważna dla pacjentów. Tym bardziej że wiele ośrodków prywatnych ulokowanych jest w urokliwych miejscach. Część w górach, na Mazurach czy nad jeziorami. Otoczenie przyrody ma sprzyjać odcięciu się od zewnętrznego świata i odprężeniu się. Gwarantuje prywatność i tak pożądaną dyskrecję.

Nowe metody

Niestety częstym zarzutem wobec publicznych ośrodków jest przede wszystkim to, że stosowane tam metody od lat się nie zmieniają. Psychologia czy psychiatria to dziedziny, które bezustannie się rozwijają, a to sprawia, że dzięki temu coraz lepiej możemy zrozumieć mechanizm działania ludzkiego mózgu czy nasze reakcje na różne wydarzenia. To z kolei powoduje, że tworzone są nowe metody i udoskonalane są już te istniejące, aby osiągać jak najlepsze efekty podczas terapii. Bez rozwoju, pragnienia ciągłego doskonalenia się i zdobywania wiedzy niemożliwe jest skuteczne pomaganie pacjentom. Zatrzymanie się przy sprawdzonych metodach wydaje się być bezpiecznym rozwiązaniem, ale sprawia też, że specjalista zamyka się na nowoczesne terapie, które dostosowane są jeszcze bardziej do wiedzy, którą dziś posiadamy i problemów współczesnych pacjentów. Można zaobserwować tendencję, która jasno wskazuje na to, że prywatne ośrodki są bardziej otwarte na ciekawe, innowacyjne oraz oczywiście skuteczne sposoby leczenia chorych.

Brak tłumów

W publicznych ośrodkach znajduje się znacznie więcej chorych niż ma to miejsce w prywatnych placówkach. I to w tym samym czasie. Przez to, że ośrodki publiczne są przepełnione, pogarsza się również jakość samej terapii. Specjaliści nie są w stanie w sposób indywidualny podejść do każdego chorego, a tym samym leczenie staje się bardziej schematyczne. Kiedy pięciu pacjentów boryka się z uzależnieniem od alkoholu, to wszyscy zazwyczaj leczeni są w taki sam sposób. Brakuje wtedy tak ważnego spersonalizowani.  Jest ono bardzo ważne, gdyż przecież przyczyny uzależnień bywają naprawdę bardzo różne i to wokół nich powinno skupiać się leczenie.

Mniejsza liczba pacjentów w ośrodkach prywatnych wiąże się również ze skutecznością leczenia. Większym komfortem, a momentami nawet z poczuciem prywatności. Terapia to bardzo prywatna chwila, dlatego odpowiednie warunki mają znaczący wpływ na jej przebieg.

Leczenie w ośrodku prywatnym kontra w publicznym – różnice

Krótszy czas oczekiwania na swoją kolej, nowatorskie metody, urokliwe miejsca i wyższe standardy noclegowe. To tylko kilka najważniejszych korzyści, jakie możesz zyskać, wybierając prywatnych ośrodek terapii. Jednak to, co odróżnia obie możliwości od siebie, to też oczywiście koszty. W przypadku prywatnych ośrodków trzeba przygotować się na uiszczenie pewnych opłat. W cenie znajduje się przecież sama terapia, nocleg, wyżywienie czy inne opcjonalne kwestie.

Znacznie częściej możliwe jest znalezienie opinii na temat prywatnych ośrodków. Dzięki temu wcześniej będziesz wiedział, czego możesz się spodziewać w trakcie terapii. To pozwoli Ci poczuć się pewniej i bezpiecznie, co jest bardzo ważne. Zwróć koniecznie uwagę na to, co wcześniejsi pacjenci piszą czy mówią o kwalifikacjach i metodach terapeutów. Ich umiejętności, podejście do chorych czy wiedza, mogą decydująco wpłynąć na jakość oraz tempo Twojej terapii. W końcu na to, kiedy odzyskasz kontrolę nad swoim życiem i znów zaczniesz zauważać jego pozytywne strony.

Mamy nadzieję, że teraz podjęcie decyzji na temat tego – czy lepiej wybrać prywatny ośrodek terapii czy publiczny, stanie się znacznie łatwiejsze. Jeśli masz więcej pytań na temat samej terapii w naszym ośrodku, zapraszamy do sekcji pytań i odpowiedzi.