Detoksykacja jest niezbędnym elementem, aby rozpocząć terapię uzależnień. Rozpoczęcie leczenia i wyjście z uzależnienia wymaga zachowania abstynencji oraz pozostania w stanie trzeźwości. Ten pierwszy krok wymaga silnej woli, motywacji i pomocy otoczenia lub specjalistów. Jednak bez detoksu uwolnienie się od nałogu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Przekonaj się, co to jest detoksykacja i jak wykonać ją prawidłowo, przestrzegając kilka kluczowych zasad.
Detoksykacja to proces polegający na odtruwaniu organizmu, czyli usuwaniu z niego pewnych substancji. Zazwyczaj detoks odnosi się do pozbywania się z organizmu alkoholu, narkotyków czy leków. Na detoksykację koniecznie muszą zdecydować się osoby uzależnione od wyżej wymienionych substancji. Dzięki temu będą mogli przejść do stanu trzeźwienia i rozpocząć terapię.
Detoks powinien trwać zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. W trakcie tego procesu uzależniona osoba mierzy się z licznymi objawami, takimi jak:
Detoksykacja domowa jest bardzo trudna do wykonania i zazwyczaj nie kończy się sukcesem. Znacznie lepsze efekty osiągniesz z pomocą specjalistów. Wszystko przez to, że istnieje ryzyko, że w domu używka stanie się kuszącym znieczuleniem czy też ucieczką przed trudami związanymi z detoksem. Jednak konieczne jest uświadomienie uzależnionego, że bez detoksykacji nie ma wolności od nałogu. Warto szukać wsparcia już na tym etapie w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Dzięki temu Twoje cierpienie nie pójdzie na marne, a przejście do kolejnego etapu wychodzenia z uzależnienia stanie się znacznie bardziej możliwe, a nawet łatwiejsze.
Wyróżnia się 3 główne rodzaje detoksykacji organizmu:
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pacjent w ośrodku może liczyć na nie tylko na wsparcie mentalne i psychologiczne. Grono doświadczonych specjalistów bez przerwy monitoruje stan zdrowia takiej osoby. Dzięki temu wiedzą, w jakiej kondycji jest pacjent przez cały czas detoksykacji – także, gdyby niebezpiecznie podniosło się ciśnienie czy tętno.
Bardzo ważne podczas detoksykacji jest nawodnienie organizmu. Jednak wiele osób ignoruje ten aspekt, co prowadzi nawet do zagrożenia ich życia. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji nawadnianie przy pomocy kroplówki.
W przypadku odczuwania dużego bólu podczas detoksu pacjent w ośrodku zyskuje możliwość otrzymania środków przeciwbólowych, które minimalizują dolegliwości.
Specjaliści, którzy kontrolują proces detoksykacji, widzą, kiedy dobrym pomysłem będzie podanie leków, które uregulują pracę serca, a także pomogą pacjentowi przejść przez te etap przy pomocy środków uspokajających. Taka opieka sprawia, że detoksykacja staje się nie tylko skuteczniejsza, ale przede wszystkim łatwiejsza do przezwyciężenia. Przez cały czas zwraca się też dużą uwagę na komfort pacjenta.
W każdym ośrodku detoksykacja może wyglądać nieco inaczej. Różnice są związane ze stopniem zatrucia organizmu danego pacjenta oraz z jego aktualnym stanem zdrowia. Indywidualne podejście przynosi najlepsze efekty, dlatego należy uznać to za atut i wybierać właśnie takie ośrodki leczenia uzależnień.
Podczas detoksu niezbędne jest asystowanie przez zespół specjalistów. Oto kilka zasad i praktyk, które są niezbędne, aby prawidłowo przeprowadzić detoksykację organizmu u uzależnionej osoby: