Przeglądając portale społecznościowe, często możemy zobaczyć piękne obrazki prezentujące różnego rodzaju cytaty o naszym życiu lub dążeniu do szczęścia. Niektóre z nich naprawdę warto wziąć sobie do serca. Przedstawiamy takich 5, które warto zapamiętać, ponieważ mogą pozytywnie wpłynąć na nasze codzienne samopoczucie.

1. „Życie nie jest problemem do rozwiązania, tylko rzeczywistością do doświadczenia” – S.Kierkegaard

Każdy z nas w ciągu swojego życia doświadcza różnego rodzaju problemów. Przechodzimy je w różny sposób. Jedni bardzo dobrze sobie z nimi poradzą, dzięki czemu uda im się szybko o nich zapomnieć. Będą też tacy, którzy przez długi okres czasu nie będą w stanie się z nimi uporać, przez co ich myśli będą stale wokół nich krążyć. To może doprowadzić do pojawienia się stanów depresyjnych, które mogą spowodować zagrożenie dla naszego zdrowia. Pomyślmy o nich w inny sposób. Każda nieprawidłowość, sprzeczka czy porażka jest lekcją. Otrzymujemy naukę, która daje nam możliwość lepszego zrozumienia otaczającego nas świata, przez co w przypadku ponownego wystąpienia problemu, wiemy jak sobie z nim poradzić. Cieszmy się życiem, razem ze wszystkimi wzlotami i upadkami. To czyni je piękniejszym i pełniejszym.

2. „Nie mamy prawa oceniać. Mamy prawo kochać i akceptować” – M. Earle

Ocenianie innych przychodzi wielu ludziom bardzo łatwo. Ciągle się słyszy o niedoskonałościach lub porażkach. Bardzo często komentarze te są wynikiem chęci dowartościowania się kosztem innych. Tak jak wspominaliśmy w naszym poprzednim artykule, musimy kochać i akceptować stan rzeczy takim, jakim jest. Możemy dążyć do poprawy, oferować pomoc czy wsparcie, ale nie oceniajmy. Nigdy nie mamy pewności co jest przyczyną danego zjawiska. Nie zawsze ktoś może mieć możliwość wyboru lub wpływu na to co zaszło.

cytaty, które warto znać

3. „Gdy wyschnie ocean oczekiwań, siądziesz przy źródle radości” – E. Tolle

Kiedy jesteśmy młodzi, bardzo często mamy wobec siebie ogromne oczekiwania. Widzimy swoją przyszłość w różowych kolorach i wierzymy, że nic nie stanie nam na przeszkodzie w osiągnięciu zamierzonych celów. Tak naprawdę to dopiero z wiekiem przychodzi do nas rzeczywistość, która weryfikuje wcześniej przyjęte przez nas założenia. Zaczniemy zauważać, że to co kiedyś miało dla nas ogromne znaczenie, teraz jest na szarym końcu potrzeb. Zdamy sobie sprawę, że część rzeczy jest nierealna do zrealizowania. I dopiero wtedy, kiedy zrzucimy z siebie ten bagaż niespełnionych nadziei – będziemy szczęśliwi. Zaakceptujemy obecny stan rzeczy i będziemy się cieszyć z tego co udało nam się osiągnąć i do czego dojść. Jest to bardzo ważny aspekt, jeśli zależy nam na życiu w spokoju i radości.

4. „Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać” – Z. Ziglar

Chyba w głowie każdego z nas zrodził się kiedyś pomysł na dokonanie czegoś nowego i nieoczekiwanego. I tam gdzie powstał, tam też został. Musimy wiedzieć, że nie jesteśmy w stanie zmienić swojego życia, jeśli sami nie zaczniemy działać. To od nas zależy czy postawimy ten pierwszy krok. Droga do celu może być zarówno prosta i łatwa, tak samo jak wyboista i kręta. Nie przekonamy się o tym jeśli nie spróbujemy. A co mamy do stracenia? Jedynie szansę, której nie chcemy wziąć, aby poprawić swoje relacje, życie, cele i plany. Wykorzystaj miejsce, w którym się znajdujesz i obiecaj sobie, że zaczniesz coś robić w tym kierunku. Nie za tydzień, nie jutro – dziś. To właśnie dzisiejszy dzień jest najlepszym dniem na zmianę. Żaden inny nie będzie lepszy, ani bardziej odpowiedni. Jeśli walczysz z uzależnieniem – zgłoś się na terapię. Nie odkładaj swoich planów na później, ponieważ w takim tempie i rozumowaniu – one nigdy nie nadejdą.

cytaty na lepsze życie

5. „Bądź wdzięczny za to co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo” – O. Winfrey

W dobie nieustannie pędzącego świata, ciągle chcemy coraz więcej. Wiele osób niestety zatraca się w tej pogoni. Nie widzą tego, co już osiągnęli, ponieważ koncentrują całą swoją uwagę na tym, co dopiero mogą zdobyć. Jest to błędne koło, ponieważ kiedy będą mieć w posiadaniu to, do czego dążyli – stanie się to dla nich nieatrakcyjne. Znajdą zatem coś nowego i większego. Jest to niekończąca się droga, która może być bardzo niebezpieczna. Owszem, warto się rozwijać i realizować swoje plany. Trzeba jednak pamiętać, aby znać we wszystkim umiar i nie popaść w pracoholizm. W przypadku poniesienia porażki, możemy doświadczyć poczucia spadku swojej własnej wartości, a zatem i samopoczucia. Musimy cieszyć się z tego co mamy, ponieważ na to również pracowaliśmy i poświęciliśmy sporo czasu.

Jak możemy zauważyć, czasem niewielki obrazek z fragmentem tekstu jest w stanie wprowadzić pozytywne zmiany do naszego życia, bądź skłonić nas do refleksji. Pokazuje to fakt, że naprawdę niewiele potrzeba, aby uporządkować to co nas trapi i wrócić na drogę szczęścia.