Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego stacjonarnego obiektu
Ośrodka Psychoterapii Uzależnień “FOREST”
znajdującego się w Sępólnie Krajeńskim nad Jeziorem Sępoleńskim. 

 Ośrodek Terapii Uzależnień “FOREST” 
został stworzony w funkcjonującym w tym miejscu od wielu lat  Hotelu Jan, który wkomponował się swoją niebanalną architekturą w otaczający go przepiękny teren.

W ośrodku zatrudnieni są wykwalifikowani i doświadczeni psychoterapeuci, lekarze oraz pozostały personel medyczny.

Ośrodek posiada komfortowe 1- oraz 2-osobowe pokoje z łazienkami. Ponadto dysponujemy przepiękną przeszkloną przestrzenią wspólną, która zagospodarowana jest na sale terapeutyczne, sale rekreacyjne, stołówkę, bibliotekę oraz chillout room.

Poza autorską metodą terapeutyczną „Forest Point” oferujemy pełen zestaw atrakcji, w tym wycieczki krajoznawcze, jazdę konną, łowienie ryb oraz basen. Wierzymy, że pobyt spędzony w naszym ośrodku zagwarantuje uczestnikom psychoterapii powrót do pełnego, zadowalającego życia bez potrzeby wspomagania się substancjami psychoaktywnymi, czy też nałogowymi zachowaniami wpływającymi na pogorszenie jakości życia.

Daj sobie szansę! Jesteśmy tu dla Ciebie!
Bądź silniejszy niż Twoje najsilniejsze pragnienia!

Cytaty o życiu, które warto zapamiętać

Przeglądając portale społecznościowe, często możemy zobaczyć piękne obrazki prezentujące różnego rodzaju cytaty o naszym życiu lub dążeniu do szczęścia. Niektóre z nich naprawdę warto wziąć sobie do serca. Przedstawiamy takich 5, które warto zapamiętać, ponieważ mogą pozytywnie wpłynąć na nasze codzienne samopoczucie.

1. „Życie nie jest problemem do rozwiązania, tylko rzeczywistością do doświadczenia” – S.Kierkegaard

Każdy z nas w ciągu swojego życia doświadcza różnego rodzaju problemów. Przechodzimy je w różny sposób. Jedni bardzo dobrze sobie z nimi poradzą, dzięki czemu uda im się szybko o nich zapomnieć. Będą też tacy, którzy przez długi okres czasu nie będą w stanie się z nimi uporać, przez co ich myśli będą stale wokół nich krążyć. To może doprowadzić do pojawienia się stanów depresyjnych, które mogą spowodować zagrożenie dla naszego zdrowia. Pomyślmy o nich w inny sposób. Każda nieprawidłowość, sprzeczka czy porażka jest lekcją. Otrzymujemy naukę, która daje nam możliwość lepszego zrozumienia otaczającego nas świata, przez co w przypadku ponownego wystąpienia problemu, wiemy jak sobie z nim poradzić. Cieszmy się życiem, razem ze wszystkimi wzlotami i upadkami. To czyni je piękniejszym i pełniejszym.

2. „Nie mamy prawa oceniać. Mamy prawo kochać i akceptować” – M. Earle

Ocenianie innych przychodzi wielu ludziom bardzo łatwo. Ciągle się słyszy o niedoskonałościach lub porażkach. Bardzo często komentarze te są wynikiem chęci dowartościowania się kosztem innych. Tak jak wspominaliśmy w naszym poprzednim artykule, musimy kochać i akceptować stan rzeczy takim, jakim jest. Możemy dążyć do poprawy, oferować pomoc czy wsparcie, ale nie oceniajmy. Nigdy nie mamy pewności co jest przyczyną danego zjawiska. Nie zawsze ktoś może mieć możliwość wyboru lub wpływu na to co zaszło.

cytaty, które warto znać

3. „Gdy wyschnie ocean oczekiwań, siądziesz przy źródle radości” – E. Tolle

Kiedy jesteśmy młodzi, bardzo często mamy wobec siebie ogromne oczekiwania. Widzimy swoją przyszłość w różowych kolorach i wierzymy, że nic nie stanie nam na przeszkodzie w osiągnięciu zamierzonych celów. Tak naprawdę to dopiero z wiekiem przychodzi do nas rzeczywistość, która weryfikuje wcześniej przyjęte przez nas założenia. Zaczniemy zauważać, że to co kiedyś miało dla nas ogromne znaczenie, teraz jest na szarym końcu potrzeb. Zdamy sobie sprawę, że część rzeczy jest nierealna do zrealizowania. I dopiero wtedy, kiedy zrzucimy z siebie ten bagaż niespełnionych nadziei – będziemy szczęśliwi. Zaakceptujemy obecny stan rzeczy i będziemy się cieszyć z tego co udało nam się osiągnąć i do czego dojść. Jest to bardzo ważny aspekt, jeśli zależy nam na życiu w spokoju i radości.

4. „Nawet najbardziej praktyczna, piękna i wykonalna filozofia na świecie nie zadziała, jeśli Ty nie będziesz działać” – Z. Ziglar

Chyba w głowie każdego z nas zrodził się kiedyś pomysł na dokonanie czegoś nowego i nieoczekiwanego. I tam gdzie powstał, tam też został. Musimy wiedzieć, że nie jesteśmy w stanie zmienić swojego życia, jeśli sami nie zaczniemy działać. To od nas zależy czy postawimy ten pierwszy krok. Droga do celu może być zarówno prosta i łatwa, tak samo jak wyboista i kręta. Nie przekonamy się o tym jeśli nie spróbujemy. A co mamy do stracenia? Jedynie szansę, której nie chcemy wziąć, aby poprawić swoje relacje, życie, cele i plany. Wykorzystaj miejsce, w którym się znajdujesz i obiecaj sobie, że zaczniesz coś robić w tym kierunku. Nie za tydzień, nie jutro – dziś. To właśnie dzisiejszy dzień jest najlepszym dniem na zmianę. Żaden inny nie będzie lepszy, ani bardziej odpowiedni. Jeśli walczysz z uzależnieniem – zgłoś się na terapię. Nie odkładaj swoich planów na później, ponieważ w takim tempie i rozumowaniu – one nigdy nie nadejdą.

cytaty na lepsze życie

5. „Bądź wdzięczny za to co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo” – O. Winfrey

W dobie nieustannie pędzącego świata, ciągle chcemy coraz więcej. Wiele osób niestety zatraca się w tej pogoni. Nie widzą tego, co już osiągnęli, ponieważ koncentrują całą swoją uwagę na tym, co dopiero mogą zdobyć. Jest to błędne koło, ponieważ kiedy będą mieć w posiadaniu to, do czego dążyli – stanie się to dla nich nieatrakcyjne. Znajdą zatem coś nowego i większego. Jest to niekończąca się droga, która może być bardzo niebezpieczna. Owszem, warto się rozwijać i realizować swoje plany. Trzeba jednak pamiętać, aby znać we wszystkim umiar i nie popaść w pracoholizm. W przypadku poniesienia porażki, możemy doświadczyć poczucia spadku swojej własnej wartości, a zatem i samopoczucia. Musimy cieszyć się z tego co mamy, ponieważ na to również pracowaliśmy i poświęciliśmy sporo czasu.

Jak możemy zauważyć, czasem niewielki obrazek z fragmentem tekstu jest w stanie wprowadzić pozytywne zmiany do naszego życia, bądź skłonić nas do refleksji. Pokazuje to fakt, że naprawdę niewiele potrzeba, aby uporządkować to co nas trapi i wrócić na drogę szczęścia.

Jak kochać samego siebie?

„Jestem wartościową osobą” – jak często to sobie powtarzasz? Zapewne rzadko. Prawdą jest, że dla wielu z nas zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć swoje wady niż zalety. Trudno nam mówić o pozytywach. Przyczynia się to do spadku naszego samopoczucia. Co zatem zrobić? Jak kochać samego siebie?

Spójrz prawdzie w oczy

Stań lub usiądź wygodnie przed lustrem. Spójrz na siebie przez dłuższą chwilę. Zamiast doszukiwać się wad, odnajdź zalety. Powiedz sobie kilka komplementów, nawet jeśli ze względu na swoją niską samoocenę na pierwszy rzut oka nie jesteś w stanie nic znaleźć. Później spójrz w swoje wnętrze – to ono jest kluczowe. Większość aspektów zewnętrznych można zmienić. Przemiana wewnętrzna często jest o wiele trudniejsza, szczególnie jeśli chodzi o jej utrzymanie przez dłuższy okres czasu. Na pewno znajdziesz przynajmniej kilka cech, które poprawią Ci humor. Te z nich, które odbierasz w sposób negatywny spróbuj zobaczyć inaczej. Jesteś wrażliwa, przez co łatwo się wzruszasz? Choć może to być dla Ciebie problemem, pomyśl o tym, że dzięki temu chętniej udzielisz komuś pomocy. Nie będziesz obojętna wobec dziejącej się krzywdy. Potrafisz słuchać? Nawet nie wiesz ile możesz dzięki temu zdziałać! Bardzo często zwykła rozmowa potrafi zrobić więcej, niż żmudne działania. Czasem naprawdę niewiele trzeba, aby móc odmienić kogoś dzień na lepszy. Otrzymane wsparcie może przerodzić się również w długotrwałą relację i przyjaźń. A jak powszechnie wiadomo, bliskość drugiej osoby wprowadza wiele do naszego życia. Kochać siebie to akceptować wszystkie swoje wady i słabości. Więcej na temat samoakceptacji przeczytasz w naszym artykule.

Odrzuć to co zbędne

Takie mamy społeczeństwo, że często jesteśmy świadkami sytuacji, w których wiele osób potrafi wypowiadać negatywne komentarze tylko po to, aby podbudować swoją wartość. Wystrzegajmy się takich ludzi! Jeśli wśród swoich znajomych zauważyłeś takie tendencje, powinieneś zdecydowanie ograniczyć kontakty. Często nie mają one żadnego pokrycia z rzeczywistością. Konstruktywna krytyka jest dobra pod warunkiem, że jest wypowiadana w odpowiedni sposób i nie odnosi się do czegoś, na co nie mamy wpływu. Nigdy nikomu nie pozwól sobie wmówić, że jesteś nieidealny. Każdy ma prawo do błędów i nie powinno to wpływać na nasze samopoczucie. Jak już wspominaliśmy, najważniejsze to akceptować i kochać siebie takim jakim się jest. Oczywiście, powinniśmy z czasem wymagać od siebie więcej, aby móc rozwijać się zarówno intelektualnie jak i emocjonalnie, ale jeśli nie jesteśmy w stanie czegoś zrealizować – pogódźmy się z tym i obierzmy inną drogę do osiągnięcia naszego celu.

kochanie samego siebie

Zwracaj na siebie uwagę

Bardzo często nasze życie skonstruowane jest tak, że wszystko robimy w biegu. Najpierw praca, a później obowiązki w domu. Każdy dzień zaczyna wyglądać podobnie i popadamy w rutynę. Kiedy pojawiają się dzieci, jeszcze bardziej zatracamy siebie po to, aby sprawić, by to nasze maluchy czuły się kochane i szczęśliwe. Musimy wyjść z tego pozornie niekończącego się cyklu. Chociaż przez chwilę pomyśl o sobie. O tym co robisz dla innych, jak wiele osiągnąłeś, zrobiłeś i na co Cię jeszcze stać. Zauważ, że jesteś istotnym elementem, bez którego ta cała układanka nie byłaby w stanie stabilnie funkcjonować. Jesteś ważny dla wielu – bądź również ważny dla siebie. Zwolnij i zastanów się nad sobą, swoimi potrzebami i marzeniami. Spraw sobie radość! Zrób coś tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności. Każdego dnia dbasz o wszystkich dookoła, więc najwyższy czasz na to, aby ktoś zadbał o Ciebie.

Kochaj siebie tak, jak kochają Cię inni

Wiele osób robi ten błąd, że czując się nieszczęśliwymi szukają związków jako rozwiązanie ich problemu. To błędne koło! Działanie powinno być dokładnie odwrotne. Dopiero wtedy, kiedy w pełni pokochasz samego siebie, będziesz gotowy na przekazanie miłości komuś innemu. Kochać siebie to znać swoją wartość. Będąc jej świadomym, możesz lepiej ocenić, czy działania Twojego potencjalnego partnera, przyjaciół czy znajomych są właściwe. Bardzo często można zauważyć, że nieszczęśliwi ludzie łatwiej ulegają presji, przez co dają sobą manipulować. Szukają w ten sposób uwagi i akceptacji. Myślą, że jeśli wykonają określoną czynność, zyskają w oczach innych co według ich rozumowania – zwiększy ich znaczenie.

miłość do siebie

Kiedy jest to miłość, a kiedy samouwielbienie?

Od dziecka wpajano nam, że chwalenie samego siebie jest czymś negatywnym. Kiedy dorastamy dowiadujemy się, że kochając samego siebie mamy przerośniętego ego lub popadamy w samouwielbienie. Trzeba jednak rozgraniczać wszystkie te zachowania. To, że znamy swoją wartość, nie musi oznaczać, że czujemy się lepsi od innych. Po prostu cenimy siebie za to kim jesteśmy, co zrobiliśmy i co możemy dać od siebie innym. Wiemy do czego dążymy, co sprawia nam radość i co jest dla nas ważne, a na co możemy przymknąć oko. To wszystko sprawia, że jesteśmy świadomi siebie i swoich potrzeb, co jest kluczem do drzwi, otwierających drogę do szczęśliwego życia.

Kiedy nauczymy się myśleć i mówić o sobie również w pozytywach, nasze życie znacząco się zmieni. Zrozumienie własnej wartości często nie przychodzi łatwo, ale jest to element, który potrafi sprawić, że wszystko nabierze innego znaczenia, a świat zyska wiele barw. Kochajmy siebie, ponieważ tej miłości nikt inny nam nie zastąpi.

Przerwa w związku – koniec czy nowy początek?

Zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy w naszym związku zaczynają pojawiać się problemy. Przechodząc od słowa do słowa – decydujemy się na rozstanie. Istnieją przypadki, kiedy nie oznacza to rozejścia na zawsze. Część par po upłynięciu czasu postanawia wznowić swoją relację. Przerwa w związku – koniec czy nowy początek?

Inny wymiar zerwania

Ludzie decydują się na rozstania z różnych przyczyn. Ciągłe kłótnie, wzajemne pretensje czy brak zrozumienia. Słowa „powinniśmy zrobić sobie przerwę” potrafią zaboleć. I choć czasami może być to chwilowa sprzeczka, czasem traktowana jest jako łagodniejszy sposób na zakończenie związku. Bywa tak, że zmęczeni sytuacją, w której się znajdujemy, nie jesteśmy w stanie znaleźć w sobie na tyle odwagi by wprost powiedzieć drugiej osobie o naszych zamiarach. Jednocześnie dając sobie furtkę na ewentualny powrót. Brzmi jak bardzo wygodne rozwiązanie, jednak należy pamiętać, że stawia to drugą osobę w bardzo niekomfortowym położeniu. Z jednej strony może mieć poczucie, że nadal jest w związku, przez co robi sobie nadzieje na przyszły powrót. Jeśli z góry wiesz, że użycie przerwy jest tylko sztucznym przedłużeniem tego co nieuniknione – nie korzystaj z niej. Daj Wam szansę na ułożenie sobie życia na nowo, bez ciągnięcia za sobą przeszłości.

Czy to koniec?

Jeśli już doszliście do etapu, w którym nastąpiła propozycja „przerwy” to należy pamiętać o tym, że miało to swoją przyczynę. Pełne szczęścia i wzajemnego wsparcia związki jej nie wymagają. Przeanalizujcie wspólnie lub indywidualnie co skłoniło Was do podjęcia takiej decyzji. Zadajcie sobie pytania:

 • Czy to ma jeszcze sens?
 • Jakie zmiany musiałyby zajść, aby związek miał szansę rozkwitnąć na nowo?
 • Jakich poświęceń to wymaga?
 • Czy mam do mojego partnera pełne zaufanie?
 • Jakie szanse mamy na przyszłość?

Znając te odpowiedzi będzie Ci łatwiej zdecydować o tym, co ma się między Wami wydarzyć. Najważniejsze to nie przedłużać tej decyzji i nie tkwić w jej zawieszeniu. Oboje zasługujecie na prawdę oraz szczęście – nawet jeśli nie będzie ono wspólne.

przerwa w związku, separacja

Nowy początek?

Nie każde zerwanie podyktowane jest negatywnymi emocjami czy wydarzeniami. Czasem jest to wynikiem pojawienia się rutyny, chęci poszukiwania nowych doświadczeniem lub uczuciem wypalenia tego co Was połączyło. Jeśli obydwoje czujecie, że zależy Wam na sobie i nie chcecie tego tracić, a jednak pojawiły się problemy – warto dać sobie czas. Krótka przerwa pozwoli na nabranie dystansu do całej sytuacji. Da również możliwość na analizę wszystkiego co się wydarzyło i lepsze zrozumienie Waszych uczuć. Kto wie, być może tak mocno zatęsknicie za sobą, że Wasza relacje dodatkowo się umocni. Oczywiście przerwa powinna być stosowana już jako ostateczność, gdyż zawsze pierwszym krokiem w jakichkolwiek pojawiających się sprzeczkach czy niezgodnościach powinna być szczera rozmowa. W trudniejszych chwilach warto wybrać się na wizytę u psychoterapeuty lub terapię dla par. Specjalista będzie w stanie spojrzeć na Was z innej perspektywy oraz lepiej zrozumieć to co między Wami się wytworzyło.

Przerwa w związku, a zaufanie

Pamiętaj, że przerwa w związku nie oznacza pełnej wolności. W dalszym ciągu jesteś zobowiązany do przestrzegania pewnych ogólnie przyjętych zasad. Nowe doświadczenia takie jak randki czy spotkania dla singli mogą znacząco osłabić nasze zaufanie lub bezpośrednio przyczynić się do jej zakończenia na rzecz kategorycznego zerwania. Nikt z nas nie chce być oszukiwany, a przerwa z całą pewnością nie jest do tego przyzwoleniem. To co w jej trakcie się wydarzy, będzie mieć bezpośrednie przełożenie na uzyskany efekt. Zaufanie jest czymś, na co bardzo ciężko się pracuje, a jednocześnie łatwo traci. Przerwa może być również testem dla relacji. Czy nadal będziemy pamiętać o naszym partnerze? A może jednak zatracimy się w powiewie świeżości nowych doświadczeń?

Ustalcie granice

Bez względu na powód wystąpienia przerwy, musicie ustalić jak będą w tym okresie wyglądać Wasze kontakty oraz ile czasu ma ona trwać. Termin powinien być ściśle określony, ponieważ w przeciwnym razie będzie potęgować się poczucie niepewności i niepokoju. Według wielu tydzień to za mało, aby ułożyć sobie w głowie wszystkie trapiące nas sprawy. Dużo zależy również od skali problemu. Jeśli jedno z Was dopuściło się zdrady, to wówczas możecie potrzebować o wiele więcej czasu, niż wtedy, kiedy to co Was poróżniło to ogólna irytacja czy niezadowolenie z działań partnera.

Przerwa jak już wcześniej wspomnieliśmy jest ostatnim krokiem do zrealizowania, kiedy wcześniej sprawdziliśmy każde inne dostępne rozwiązanie, które nie przyniosło oczekiwanego efektu. Może ona przynieść zarówno pozytywne jak i negatywne skutki, dlatego jeśli już się na nią zdecydujemy, to korzystajmy z niej właściwie.

10 sposobów na lepsze samopoczucie

Każdy z nas miewa czasem takie dni, kiedy czuje się znużony, senny i wyczerpany. Może jest to wynikiem wysiłku fizycznego, bezsenności, a czasami po prostu niczym nie poparte uczucie. Nie jest tajemnicą, że ludzie uśmiechnięci są szczęśliwsi, a zarazem zdrowsi. Jak zatem poprawić sobie humor? Poznaj nasze 10 sposobów na lepsze samopoczucie!

1. Uspokój ciało, a zatem i duszę

Usiądź i zrelaksuj się. Zamknij oczy i oddychaj głęboko. Wyobraź sobie, że jesteś w innym miejscu, które od zawsze chciałeś odwiedzić. Przenieś się tam myślami. Najlepiej jeśli masz możliwość zrobienia tego na świeżym powietrzu. Organizm się dotleni, a Ty będziesz mieć okazję wsłuchać się w naturę i jej odgłosy w postaci chociażby śpiewu ptaków.

2. Spraw sobie małą przyjemność

Jak mówią słowa piosenki – małe rzeczy są kluczem do szczęścia. Bez względu na to, czy mowa tutaj o zakupieniu nowych kolczyków czy czekolady, pozwól sobie na odrobinę przyjemności. Nawet niewielki drobiazg potrafi sprawić wiele radości, dlatego musimy pamiętać o tym, że warto obdarowywać nie tylko innych – ale również siebie.

3. Przytul bliską osobę

Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że bliskość drugiej osoby ma wpływ na nasze samopoczucie. Zachodzi wówczas cały szereg procesów chemicznych w naszym mózg oraz wydziela się oksytocyna, która zmniejsza poziom kortyzolu jak i również obniża nam ciśnienie. Negatywne emocje opadają, a my mamy większe poczucie bezpieczeństwa.

4. Śpij więcej

Sen pozwala nam zregenerować siły, a wypoczęci jesteśmy szczęśliwsi. Nasz organizm może wytworzyć więcej energii. Niewystarczająca ilość snu prowadzi do zmęczenia, spadku koncentracji oraz roztargnienia. Prowadzi to do skłonności odczuwania takich emocji jak gniew czy złość. Nie bez powodu często można usłyszeć „muszę się z tym przespać”. Po obudzeniu być może inaczej spojrzysz na problemy, które Cię otaczają.

5. Rozmawiaj

Dziel się swoimi przemyślenia, poradami – czymkolwiek. Po prostu rozmawiaj z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi. Nasze relacje z innymi mają istotny wpływ na długoterminowe poczucie szczęścia. Dzięki temu mamy pewność, że kiedy nadejdą trudne chwile w naszym życiu, możemy otrzymać od nich pełne wsparcie. Daje to wizję bezpieczeństwa.

6. Poćwicz!

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na samopoczucie jak i również na całą psychikę.  Wydzielają się hormony takie jak endorfiny (przez wielu nazywane są hormonami szczęścia), które mają działanie antystresowe, a nawet przeciwbólowe! Nawet jeśli będzie to tylko krótki trening trwający zaledwie kilka minut – warto.

7. Weź gorącą kąpiel

Rozluźnij mięśnie. Woda ma działanie odprężające, a w połączeniu z olejkami, solami lub płynami kąpielowymi stworzy idealną atmosferę do spokojnego relaksu w domowym zaciszu. Możesz dodatkowo zapalić świece, które będą nadawać pomieszczeniu ciepłego charakteru. Daj sobie szansę na chwilę zapomnienia – zasługujesz na nią!

lepsze samopoczucie

8. Zaplanuj wizytę z psychologiem/terapeutą

Najmniej oczywisty punkt z tego zestawienia, ale tak – regularne spotkania z psychologiem potrafią wprowadzić wiele ładu do naszego życia. Dzięki temu, że ktoś stale będzie nadzorował stan naszej psychiki oraz problemów z jakimi się zmagamy, będzie możliwe utrzymanie stabilności emocjonalnej. Nie należy się obawiać takiej wizyty! Specjaliści są po to, aby nam pomóc. Nawet jeśli uważasz, że Twoje

9. Zjedź coś co lubisz

Najlepiej wybierz coś czego nie masz okazji jeść często, dzięki czemu całość nabierze okazjonalnego charakteru. Ten jeden raz nie przejmuj się kaloriami, a jeśli koniecznie musisz, to wybierz coś co nie przyczyni się do późniejszych wyrzutów sumienia. Wówczas osiągniesz odwrotny efekt. Jedzenie zawsze poprawia nastrój, a spożywane w towarzystwie może przynieść jeszcze więcej pozytywnego oddziaływania na nasze samopoczucie.

10. Spróbuj medytacji lub jogi

Każdy chyba chociaż raz słyszał o pozytywnym wpływie medytacji lub jogi na nasze ogólne samopoczucie. Nie musisz od razu zapisywać się na zajęcia. Na początku możesz spróbować w domu. W sieci można znaleźć wiele wskazówek jak zacząć. Zacznij od prostych i krótkich ćwiczeń, które możesz rozwijać w czasie. Zyskasz witalność życiową, a stres odejdzie w niepamięć.

Pamiętaj, że trudniejsze dni spotykają nas wszystkich, więc warto umieć sobie z nimi radzić. Choć zapewne nie wszystkie z naszych porad będziesz w stanie dopasować do siebie, to warto otworzyć się na nowe doświadczenia. Bez względu na to jaką drogę obierzesz, spróbuj iść tak, aby powrócić na tor uśmiechu i wewnętrznego spokoju. Jeśli natomiast nadal czujesz, że to za mało to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na temat szukania szczęścia w życiu. 

Zdrada – przyczyny i konsekwencje

Zdrada jest uczuciem, którego nikt z nas nie chciałby doświadczyć. Prowadzi do zachwiania poczucia własnej wartości, nadwyrężenia zaufania, a nawet do stanów depresyjnych. Niestety, statystyki pokazują, że z roku na rok takich sytuacji przybywa. Jak sobie radzić, kiedy to właśnie nas dosięgnie?

Dlaczego ja?

Związek na pozór idealny. Dogadujecie się, spędzacie razem czas, wszystko jest w jak najlepszym porządku – a przynajmniej tak Ci się wydaje. Nagle dowiadujesz się, że zostałeś oszukany. Świat na moment się zatrzymuje i nie jesteś w stanie dopuścić do siebie co się właśnie wydarzyło. Ludzie reagują różnie. Jedni będą krzyczeć i płakać, inni natomiast odejdą w ciszy. Są również tacy, którzy mogą stać się agresywni. Rodzaj reakcji zależy od osobowości oraz tego, czy przeczuwaliśmy taki bieg zdarzeń.

Rodzaje zdrady

Większości osób zdrada kojarzy się w miarę jednoznacznie ze związkami, co nie do końca jest właściwe. Zdradzić możemy nie tylko partnera, ale i przyjaciela czy rodzinę. Rozróżniamy kilka ich rodzajów, a do dwóch głównych należą fizyczna oraz emocjonalna. Choć to ta pierwsza przeważnie wywołuje bardziej negatywne emocje, należy wiedzieć, że to właśnie ta druga jest bardziej niebezpieczna dla długotrwałego związku. Zdradą może być zarówno stosunek seksualny, ale i pocałunek czy flirt. Inaczej również można postrzegać zdradę, która była jednorazowym spotkaniem wynikającym z chwili lub sytuacji, a inaczej długoletni i trwały romans.

zdrada w związku

Przyczyny zdrady

Tak w zasadzie ciężko jednoznacznie określić, dlaczego ludzie zdradzają. Liczba powodów i odpowiedzi na to pytanie może być równa ilości tych osób. Niektórzy szukają uczucia namiętności, które w ich związku wygasło, inni uważają to za element rozrywki. Do najbardziej typowych możemy zaliczyć:

 • problemy w związku,
 • wtargnięcie rutyny do życia,
 • ciekawość,
 • chęć poznania nowych doświadczeń,
 • poczucie zaniedbania przez partnera,
 • zmiana stylu życia.

Większość sytuacji, w których dochodzi do zdrady nie jest zaplanowana. Mieszanka wyżej wymienionych czynników w połączeniu z alkoholem, kłótnią i chwilową huśtawką emocji może być bodźcem, który sprawi, że dana osoba się do niej posunie.

Kto jest winny?

Przede wszystkim zdrady nie należy pod żadnym pozorem usprawiedliwiać. Możemy próbować zrozumieć jej przyczyny i nauczyć się żyć ze świadomością, że zostaliśmy zdradzeni, jednak nie możemy przenosić winy za zaistniałą sytuację na kogoś innego. To nasz partner jest z nami w związku i to na nim spoczywa odpowiedzialność. Bardzo często można zaobserwować, że obwiniamy tego, z kim zostaliśmy zdradzeni. Zaczynamy mówić, że osoba ta wręcz zniszczyła nam relację i to ona jest powodem wszystkiego co się wydarzyło. Musimy zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę w większości przypadków jest to ktoś wolny, kto nie posiada żadnych zobowiązań, a zdrada w podstawowym znaczeniu jest dobrowolnym aktem dwóch osób.

Co dalej?

Na początku przyjdzie złość, smutek, łzy i nienawiść. W kolejnym etapie nadejdzie czas refleksji i szukanie odpowiedzi na pytania:

 • Dlaczego mnie to spotkało?
 • Czy zrobiłem coś źle?
 • Jestem aż tak mało wartościowy?
 • Co on/ona ma, czego mi brakuje?

Musimy stanąć z prawdą twarzą w twarz. Czy jesteśmy w stanie wybaczyć partnerowi? Jak będzie wyglądało nasze życie ze świadomością, że zostaliśmy oszukani? Czy znów zaufamy?

zdrada - terapia dla par

Każdy z nas tak naprawdę będzie przechodził tę sytuację w inny sposób. Część z nas będzie w stanie wybaczyć i powrócić do normalnego życia, a część całkowicie zakończy relację. Będą również tacy, którzy pomimo początkowej wizji akceptacji, nie będą w stanie się z nią pogodzić. Może się to wiązać z nadmierną nieufnością, przesadną kontrolą czy częstymi kłótniami i powrotami w rozmowach do całego zdarzenia. Jeśli zdecydujemy się walczyć o związek, a napotkamy problemy, to warto wybrać się na terapię dla par. Nie obawiajmy się takich spotkań. Specjalista z pewnością nas wysłucha i poda odpowiednie rozwiązania. Jest również szansa, że dojdzie do informacji, co było bezpośrednią lub pośrednią przyczyną zaistniałej zdrady. Dyskutując o wszystkich problemach możecie wzmocnić Waszą relację, co przyniesie korzyści w przyszłości.

Co zrobić aby jej uniknąć?

Kochać się wzajemnie i pielęgnować związek. Tylko tyle lub aż tyle. Należy pamiętać, że nasz partner, z którym dzielimy życie nie powinien być tylko kochankiem, ale również przyjacielem. Zaskakujcie się, róbcie nowe rzeczy i odwiedzajcie nieznane miejsca. Sprawcie, aby każdy kolejny dzień był wyjątkowy. To, że jesteście ze sobą od wielu lat nie oznacza, że wszystko już za Wami. Wręcz przeciwnie! Znając się „na wylot” jesteście w stanie lepiej dopasować wszelkie wspólne aktywności jak i niespodzianki dla drugiej osoby. Walczcie o tę iskrę, która sprawiła, że stworzyliście ten związek właśnie z tą osobą – nikim innym. Pokazujcie sobie codziennie jak wyjątkowi jesteście i ile dla siebie znaczycie. Nawet niewielkie czynności jak przygotowanie kawy w ulubionym kubku małżonka czy zerwanie kwiatów z pobliskiej łąki sprawi, że na twarzy ukochanej osoby pojawi się uśmiech.

Zdrada w prawie każdym przypadku wiąże się z ogromnym bólem i potrafi zmienić nas na całe życie. Żyjmy zatem tak, aby nikomu go nie sprawiać i móc cieszyć się w związku radością, miłością i wzajemnym zaufaniem.

Złość – jak sobie z nią radzić?

Emocje towarzyszą każdemu z nas. Czasem jest to przypływ radości, szczęścia, smutku lub … złości. Pozytywne odczucia sprawiają, że czujemy większe życiowe spełnienie. Problemy mogą pojawić się wtedy, kiedy przybywa coraz więcej tych negatywnych. Najwięcej szkody nie przynosi sam gniew, a jego następstwa. Złość – jak sobie z nią radzić, aby ich nie doświadczyć?

Co w nas zmienia

Uczucie złości często porównywane jest do uczucia miłości. Nagle w kilka chwil dodaje nam energii, motywacji, a czasem pozwala na przełamanie własnych granic. Co jeszcze się zmienia?

 • przyspiesza się bicie serca,
 • może wystąpić zaciskanie pięści,
 • szybszy oddech,
 • wzmożona gestykulacja i ruch ciała,
 • wzrost temperatury ciała.

Wszystkie te aspekty sprawiają, że czujemy się gotowi do walki. Nie zawsze jednak ta walka jest konieczna. Złość bywa niebezpieczna, więc musimy wiedzieć jak sobie z nią radzić.

Przyczyny złości

Tak naprawdę powodów złości może być wiele i każdy z nich będzie zależał od wielu czynników. Jedną osobę z równowagi może wyprowadzić odstawienie szklanki na złe miejsce, a drugą błędnie przeprowadzona analiza w pracy. Gniew może być wynikiem kłótni w związku lub problemów z wychowaniem dziecka. W zależności od sytuacji życiowej oraz zawodowej, w której się znajdujemy, każdy z nas będzie doświadczał innych przyczyn irytacji i niezadowolenia. Jedno jest pewne, niemal wszystkie z nich łączy jedna wspólna cecha – wrażenie, że zostaliśmy pokrzywdzeni. Jego stopień będzie rzutował na nasze następne poczynania.

złość - jak sobie radzić

Rodzaje gniewu

Każdy z nas przeżywa złość inaczej i prawdopodobnie różnie sobie z nią radzi. Na pewno znasz osoby, które należą do poniższych typów:

 1. Osoby impulsywne, u których do ataku złości dochodzi bardzo szybko, jednak równie szybko wracają do normalności. Pod względem emocjonalnym są najbezpieczniejsze, ponieważ od razu pozbywamy się ich z naszej świadomości. Mogą jednak nieść ze sobą wiele szkód w aspekcie fizycznym – powstałych w chwili uniesienia.
 2. Zbierz i wyrzuć. W tym przypadku negatywne emocje są wewnętrznie zbierane i kumulowane, aby następnie ujrzeć światło dzienne w chwili słabości lub podczas rozmowy, która odbywa się w pewnym odstępie czasowym od powstałego zjawiska.
 3. Największym zagrożeniem pod kątem psychiki jest trzymanie wszystkiego w sobie przez dłuższy okres czasu. Takie zachowania mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie i relacje z innymi, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do pojawienia się stanów depresyjnych.

Jak sobie z tym radzić?

Istnieje wiele porad jak sobie radzić z nadmierną złością. Najprostsze, czyli zwykłe uspokojenie się często nie jest możliwe do uzyskania w krótkim czasie. Jak jednak sprawić, aby negatywne uczucia zminimalizować lub całkowicie je wyeliminować?

1. Zastanów się czy sytuacja, w której się znajdujesz, naprawdę jest poważna. Czy warto zaprzątać sobie nią głowę? Czy można w łatwy sposób ją naprawić lub sprawić, aby nie pojawiła się w przyszłości? Jak duża jest skala zaistniałego problemu? Wiele osób doświadcza rozżalenia nawet w przypadku niewielkich niedogodności.

2. Przeanalizuj czy możesz swoje uczucia przekazać w sposób opanowany i łagodny. Wiele osób nie potrafi kontrolować swoich emocji, co powoduje podniesienie głosu oraz zmianę tonu wypowiedzi. Jeśli nie czujesz się gotowy – odłóż rozmowę. Daj sobie chwilę czasu, aby móc w pełni świadomie poprowadzić konwersację. Często zdarza się tak, że podczas sprzeczki wypowiadamy słowa lub dokonujemy czynów, które nie wydarzyłyby się w żadnej innej sytuacji. Może to doprowadzić do późniejszych konsekwencji, które mogą przynieść jeszcze gorsze skutki.

3. Usiądź i weź głęboki wdech. Wiele rzeczy można naprawić niewielkim kosztem, dlatego wizję końca świata odłóż na później. Musisz zdać sobie sprawę, że każdy popełnia błędy – mniejsze lub większe. Owszem, część z nich jest nieodwracalna, ale jeśli masz świadomość, że działanie, które było powodem Twojej złości nie było celowe i zamierzone, tylko wystąpiło w efekcie niedopatrzenia – nie denerwuj się. Pomyśl co można zrobić, aby to się nie powtórzyło.

złość jak sobie radzić

4. Porozmawiaj z kimś. Spokojna konwersacja, w której nie wylewamy żali na drugą osobę, jest zawsze dobrym wyjściem. Możemy opowiedzieć o wszystkim, o naszym uczuciach i ich powodach. Więcej na temat przeczytasz w naszych artykule na temat rozwiązywania problemów z bliskimi. Jeśli nie posiadasz nikogo bliskiego, komu możesz zaufać i powierzyć swoje emocje, pomyśl o udaniu się do psychologa lub terapeuty. Specjaliści nie tylko wysłuchają, ale również naprowadzą Cię na dobrą ścieżkę wyjścia z problemu.

5. Przygotuj sobie schemat postępowania w trudnych chwilach i się go trzymaj. Dzięki temu łatwiej będzie Ci działać w momencie największego emocjonalnego niebezpieczeństwa. Rozpisz dokładnie każdy element, biorąc pod uwagę to co jesteś w stanie wykonać doznając złości, a czego nie.

6. Jeśli wszystko zawiodło i nadal czujesz silną potrzebę rozładowania swoich złych emocji, udaj się w mało popularne miejsce i po prostu – krzycz. Nie na współpracowników, przyjaciół czy partnera. Na osobności, sam ze sobą. Nie tylko pozbędziesz się ciężaru, który na Tobie spoczywał, ale również będziesz mieć okazję do wyciszenia się z dala od innych. Takie chwile również są potrzebne.

Złość – jak sobie zatem z nią radzić? Choć większości z nas kojarzy się jednoznacznie z czymś negatywnym, czasem przynosi korzyści. Najważniejsze to wiedzieć, kiedy w jej wyniku zaczynamy przekraczać niebezpieczne granice i starać się ich unikać. To sprawi, że nasze codzienne życie będzie dużo szczęśliwsze.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zostaw nam swój email. Obiecujemy strzec go solidnie. Pamiętaj, że zawsze możesz się wypisać. To przecież nie jest Korea Północna! 🙂