Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego stacjonarnego obiektu
Ośrodka Psychoterapii Uzależnień “FOREST”
znajdującego się w Sępólnie Krajeńskim nad Jeziorem Sępoleńskim. 

 Ośrodek Terapii Uzależnień “FOREST” 
został stworzony w funkcjonującym w tym miejscu od wielu lat  Hotelu Jan, który wkomponował się swoją niebanalną architekturą w otaczający go przepiękny teren.

W ośrodku zatrudnieni są wykwalifikowani i doświadczeni psychoterapeuci, lekarze oraz pozostały personel medyczny.

Ośrodek posiada komfortowe 1- oraz 2-osobowe pokoje z łazienkami. Ponadto dysponujemy przepiękną przeszkloną przestrzenią wspólną, która zagospodarowana jest na sale terapeutyczne, sale rekreacyjne, stołówkę, bibliotekę oraz chillout room.

Poza autorską metodą terapeutyczną „Forest Point” oferujemy pełen zestaw atrakcji, w tym wycieczki krajoznawcze, jazdę konną, łowienie ryb oraz basen. Wierzymy, że pobyt spędzony w naszym ośrodku zagwarantuje uczestnikom psychoterapii powrót do pełnego, zadowalającego życia bez potrzeby wspomagania się substancjami psychoaktywnymi, czy też nałogowymi zachowaniami wpływającymi na pogorszenie jakości życia.

Daj sobie szansę! Jesteśmy tu dla Ciebie!
Bądź silniejszy niż Twoje najsilniejsze pragnienia!

Zmiana w życiu

Bez względu na to czy zmiana dotyczy rozstania z partnerem, nowej pracy czy miejsca zamieszkania – zawsze jest dla nas trudna. Obawiamy się nowego, czemu mogą towarzyszyć bóle brzucha, głowy oraz ogólne pogorszenie stanu psychicznego. Dlaczego każda zmiana w życiu budzi w nas lęk i jak temu zaradzić?

Zmiana pracy

Nie każdy z nas znajduje idealne miejsce pracy już przy pierwszej umowie. Z niewieloma wpisami w CV warunki przeważnie nie są tak zadowalające jakbyśmy tego chcieli. Wiadomym jest, że wraz ze zwiększającym się doświadczeniem, nasze perspektywy się rozrastają i poszerzają. Część z nas będzie miała w sobie na tyle odwagi, by zmienić pracę. Niestety druga grupa będzie się obawiać i zadawać sobie pytania:

 • co jeśli nie znajdę nowej pracy?
 • a jeśli ta nowa będzie gorsza?
 • co zrobię, kiedy nowi współpracownicy mnie nie zaakceptują?

Koniec końców będą przekładać tę decyzję i tkwić w tym samym miejscu przez lata. Tym samym wiele wspaniałych okazji może nas po prostu ominąć.

Zmiana miejsca zamieszkania

Dla wielu z nas przeprowadzka do innego miasta jest jedną z najtrudniejszych do podjęcia decyzji. Wiąże się to z pozostawieniem rodziny, znajomych i w zasadzie tego co dotąd znaliśmy. Nie każdy z nas postawi wszystko na jedną kartę. Jesteśmy mocno przywiązani do danego miejsca, ponieważ jest to coś, co towarzyszyło nam przez całe życie. Czujemy się tu bezpiecznie i pewnie. Niestety, przez takie podejście odrzucamy wiele szans na lepszą przyszłość. Nie dyskwalifikujmy dobrych ofert pracy tylko przez odległość. Owszem, przy posiadaniu dzieci,  ten wybór jest o wiele trudniejszy i trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, jak chociażby szkoła. Jeśli jednak nie mamy żadnych zobowiązań i nic nas nie ogranicza – daj sobie szansę! Nie bój się nadchodzących doświadczeń! Nowi ludzie, nowa praca, nowe mieszkanie. Uzyskujesz ogromne pole możliwości rozwoju. Na początku będzie na pewno ciężko, lecz z każdym kolejnym dniem będzie tylko lepiej i zaczniesz utwierdzać się w słuszności swojej decyzji. Natomiast jeśli zdarzy się tak, że nie odnajdziesz się zupełnie wśród nowych ludzi (nawet po dłuższym czasie), zawsze możesz wrócić w rodzinne strony. Przynajmniej będziesz mieć świadomość, że spróbowałeś!

Zmiana partnera

Niewiele znamy historii, gdzie pierwszy partner był już tym na całe życie. Spotykamy ludzi, zakochujemy się, później pojawiają się rozczarowania i w ich efekcie – rozstania. Kiedy mamy odwagę odejść i dać sobie szansę na spełnienie w miłości, to w zasadzie już możemy być dumni. Bardzo duża grupa osób tak bardzo boi się samotności, że tkwi w nieszczęściu. Ten problem w szczególności dotyka kobiety. W głowach pojawiają się wątpliwości:

 • co jeśli już zawsze będę samotna?
 • a jeśli następny partner będzie jeszcze gorszy?
 • jak się utrzymam sama?

Obecnie społeczeństwo lepiej patrzy na kawalerów niż na panny. To dodatkowo potęguję tę presję na kobietach. Oczekuje się od nich posiadania dzieci i stabilnej rodziny. Nie zapominajmy również o tym, że u części z nich pojawia się instynkt macierzyński. Całość powoduje, że wraz z wiekiem trudniej jest im odejść i zacząć od nowa. Pamiętajmy jednak, że dobra zmiana zaczyna się w naszej głowie. Jeśli obawiasz się następstw rozstania i widzisz przyszłość w czarnych barwach – przejrzyj fora internetowe. Na wielu z nich kobiety dzielą się swoimi przeżyciami i wspierają inne użytkowniczki w tej trudnej sytuacji. Zapewniają też na podstawie własnych historii, że zerwanie wyszło im na dobre. Jeśli pomimo tego nadal czujesz się samotny, przeczytaj nasz artykuł o radzeniu sobie z samotnością. 

Zmiana w życiu, a strach 

Mówienie o zmianach jest proste, kiedy nas one nie dotyczą. Koniec końców to ktoś inny będzie musiał odwrócić swoje życie do góry nogami i odnaleźć się w innej sytuacji. Podjąć taką decyzję samemu jest o wiele trudniejsze. Jak zwalczać strach?

 1. Rozmawiaj z najbliższymi. Niech będą dla Ciebie wsparciem w tym czasie. Powiedz im o swoim obawach. Znają Cię najlepiej i są w stanie ocenić sytuację z boku. Być może ten strach, który odczuwasz jest zupełnie nieuzasadniony. Skorzystaj z ich rad.
 2. Poznaj historię innych osób w tej samej sytuacji. Tak jak wspomniano wcześniej, w sieci znajdziesz wiele informacji od ludzi, którzy przeszli przez to samo. Dzięki temu masz szansę zobaczyć światełko w swoim tunelu.
 3. Przygotuj się do zmiany. Czytaj i poznawaj! Bez względu na to, czego będzie dotyczyła zmiana dowiedz się o niej jak najwięcej. Nowe miejsce zamieszkania? Znajdź informację o bezpiecznych dzielnicach czy komunikacji. Może w mediach społecznościowych są specjalne grupy, gdzie można kogoś poznać?
 4. Jeśli lęk jest zbyt silny, udaj się na konsultacje lub terapię do psychologa lub terapeuty. Specjalista będzie w stanie dotrzeć do przyczyny Twoich problemów i wspólnie je omówić. Następnie zaproponuje program dostosowany do potrzeb pacjenta.

Pomimo tego, że każda zmiana  w życiu niesie ze sobą trudności, to może przynieść ogromne długoterminowe korzyści. Warto zatem znaleźć w sobie odwagę i zawalczyć o swoją przyszłość. Największy sukces to ten, na który sami zapracujemy, a dobre decyzje są do niego kluczem.

Rozwiązywanie problemów w relacji z bliskimi

Problemy dotykają nas wszystkich – bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy sytuację materialną. W większości przypadków udaje nam się dojść do znalezienia rozwiązania. Najtrudniej jest wtedy, kiedy konflikty lub różnica zdań pojawia się w związku. Jeśli sytuacja w jakiej się znaleźliśmy powoduje istotne zmiany, które mogą wpłynąć na przyszłość, to może być ciężko dojść do kompromisu. Rozwiązywanie problemów w relacji z bliskim bywa naprawdę skomplikowane. Co zatem zrobić?

Rozmawiaj

Najprostsza do wykonania czynność, a przynajmniej w teorii. Znaczna większość psychologów zgodnie uważa, że to właśnie rozmowa jest kluczem do sukcesu. Rozwiązywanie problemów nie należy do łatwych czynności. Cała trudność polega na tym, że nie wszyscy to potrafimy. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach przy takich konwersacjach:

 1. Nie krzycz
 2. Nie unoś się
 3. Daj się wypowiedzieć drugiej stronie
 4. Nie przekrzykuj
 5. Nie wchodź w słowo
 6. Zachowaj spokój i opanowanie.

Istnieją przypadki, w których może się to wydawać nierealne do zrealizowania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że każdy z Was posiada argumenty, które przemawiają za jego rozwiązaniem. Postarajcie się zatem wziąć je wszystkie pod uwagę. Zapytaj, które elementy są dla kogoś najważniejsze i przedstaw co jest istotne dla Ciebie. Spróbujcie to powiązać, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przekalkulujcie, która opcja jest korzystniejsza długoterminowo lub przynosi mniejsze ryzyko strat. Może część zmian będziecie w stanie wprowadzić teraz, a kolejne w przyszłości.

Słuchaj i analizuj

Za każdym razem dokładnie analizuj przyczyny pojawiającego się problemu. Dlaczego wystąpił? Co zrobiłem źle? Jak mogę to zrobić lepiej następnym razem? Czy mój partner sygnalizował mi, że dane czynności lub zachowania mu nie odpowiadają? Być może zrobiłem coś, czego nie powinienem? Nie ma co się oszukiwać – każdy z nas ma przynajmniej kilka takich rzeczy, które wywołują w nas złość lub rozżalenie. Jeśli już przemyślałeś dokładnie wszystko, jesteś w stanie wyciągnąć wnioski. Popraw to co możesz, popracuj nad częścią i przedyskutuj pozostałość z bliskimi. Twoja chęć do zmiany z pewnością wywrze na nich dobre wrażenie i poprawi Wasze relacje. Zaczną inaczej postrzegać występujące problemy, co w efekcie przyczyni się do zmniejszenia ilości nieporozumień i kłótni.

Patrz optymistycznie

Jak mówi jedno z powiedzeń „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Trzymaj się tej zasady. Każdy problem może być rozwiązany przy odrobinie chęci i wysiłku. Droga do tego jednak może być trudna i wyboista, a wszystko zależy od jego stopnia, jak i również od ilości osób, które za sobą pociąga. Najważniejsze to zachować otwarty umysł i nie popadać w stany depresyjne. Wszystko da się naprawić. Bywają jednak przypadki, kiedy nie jesteśmy w stanie sami sobie ze wszystkim poradzić. Przytłoczeni samotnością czujemy się coraz gorzej. Przestajemy widzieć sens naszych działań. W takim przypadku konieczna może być wizyta u psychologa lub terapeuty. Nie należy się bać takiego spotkania. Specjaliści są tam po to, aby Ci pomóc. Naprowadzą i ukierunkują Cię na powrót do stanu sprzed wystąpienia nieprawidłowości.

Nie bój się mówić o swoich uczuciach

Często podczas kłótni staramy się pokazywać siebie jako twardo stąpająca po ziemi osobę, która nie ugnie się pod żadnym pozorem. Jedyne uczucia jakie okazujemy to gniew lub rozżalenie. Powiedz dlaczego dana rzecz jest dla Ciebie istotna i jakie emocje się z nią wiążą. Co utracisz bez niej, a co możesz zyskać. Opisz jak wpłynie to na Twoje lub Wasze wspólne życie. Jeśli jesteś przyczyną konfliktu to odważ się na magiczne słowo – przepraszam. Nie próbuj na siłę skierować winy w stronę partnera tylko po to, aby odrzucić ją od siebie i nie pokazać swojej słabości. Jesteście ze sobą blisko, więc powinno Wam zależeć na tym, aby dojść do porozumienia. Bądźcie ze sobą szczerzy i otwarcie mówcie o tym, co Wam przeszkadza. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat radzenia sobie z kryzysem w związku to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Choć konfliktów nie da się uniknąć całkowicie, należy wiedzieć jak je rozwiązywać i sprawiać, aby nie pojawiły się ponownie. Dzięki temu nasze życie będzie spokojniejsze. Co więcej, wspólne rozwiązywanie problemów potrafi znacząco umocnić relację z innymi. Najważniejsze to pamiętać, że po każdej burzy przychodzi słońce i z tym optymistycznym podejściem iść przez życie.

Nadopiekuńcze rodzicielstwo

Przykładny rodzic dba o swoje dzieci. Zapewnia im wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i codziennego życia. Chcemy dla nich jak najlepiej. Czasem jednak w całej tej dobroci zaczynamy przesadzać i to co chcieliśmy osiągnąć, przynosi odwrotne skutki. Co niesie ze sobą nadopiekuńcze rodzicielstwo?

Wszystko z miłości

Kiedy kogoś kochamy, jesteśmy w stanie dla niego zrobić praktycznie wszystko. Tak samo jest z dziećmi. Od małego staramy się je uszczęśliwiać na wszystkie możliwe sposoby. Kupujemy im zabawki, słodycze, modne ubrania i gadżety technologiczne. Pomagamy im w zadaniach szkolnych, gotujemy, sprzątamy, robimy branie i przejmujemy wszystkie domowe obowiązki. Wszystko w myśl – miłości. Wydaje nam się, że jeśli maksymalnie ułatwimy naszym dzieciom życie, to będą szczęśliwsze. A czy może być dla rodzica coś piękniejszego, niż zadowolona i beztroska pociecha? Często również ma na to wpływ nasze dzieciństwo. Jeśli sami musieliśmy walczyć o lepszą przyszłość dla siebie, chcemy dzieciom to ułatwić. Po to, aby miały pewniejszy start, którego nam zabrakło. Powinniśmy jednak dążyć do tego, aby przygotować je do samodzielnego życia. Tak, aby kiedy pójdą w świat, wiedziały co je czeka i z czym będą się mierzyć. Rutynowe czynności, jakie niesie ze sobą codzienne życia, powinny być dla nich czymś naturalnym.

Nadopiekuńcze rodzicielstwo i jego skutki

Jeśli ktoś przez całe życie miał podstawione wszystko „pod nos”, to może mu być ciężko zderzyć się z rzeczywistością. Nagle okaże się, że pieniądze nie płyną z nieba, trzeba je oszczędzać i rozsądnie planować zakupy. Posiłki same się nie ugotują, a brudne naczynia nie znikną magicznie, aby następnie pojawić się w szafce jako gotowe do użycia. Nie będzie już matki, która rozwiąże każdy napotkany problem. Nieprzyjemności w pracy? Przecież nie wyślemy ojca, aby porozmawiał z szefem. Takie „dziecko” budzi się ze snu, który zapewnili mu rodzice. Ktoś kto nigdy nie musiał dbać praktycznie o nic, nagle zostaje sam ze wszystkim. To jednak dotyka nie tylko osób, które wchodzą w dorosłość, ale również młodzież, która nadal przebywa w domu rodzinnym. Zawsze otrzymywali wszystko o co prosili, dbano o każdy aspekt ich życia. W związku z tym dużo trudniej będą przyjmować odmowę lub porażkę. W większości przypadków mają mocno zaburzoną świadomość wartości pieniędzy, które zawsze przychodziły im łatwo. Całość może sprawić, że młodzi popadną w depresję. Nie będą rozumieć sytuacji, w której się znajdują. Więcej na temat radzenia sobie z porażkami przeczytasz tutaj.

Kiedy nadchodzi depresja

Wielu osobom wydaje się, że depresja czy inne problemy psychologiczne dotykają osób, które zmagają się z poważnymi trudnościami. Należałoby się zastanowić, co dla kogo to będzie oznaczać. Dla jednej osoby takim bodźcem będzie utrata kogoś bliskiego, a dla drugiej brak możliwości zakupu najnowszego telefonu. O ile jesteśmy w stanie zrozumieć pierwszą sytuację, tak druga wynika bezpośrednio z wychowania bądź otoczenia. Jeśli przyzwyczaimy dziecko do tego, że otrzymuje wszystko o co poprosi, będzie rozczarowane kiedy nie spełnimy jego prośby. Szczególnie w przypadku, kiedy jego rówieśnicy otrzymały obiekt niezadowolenia pociechy. To może doprowadzić do poczucia żalu, niesprawiedliwości, a nawet buntu. Nie należy bagatelizować takich sygnałów. Jeśli zauważymy, że zachowanie nastolatka się zmieni, musimy reagować.

Co robić?

W pierwszej kolejności należy próbować rozmawiać, tak jak przy każdym napotkanym problemie. Istnieje szansa, że spokojne wytłumaczenie problemu i jego rozwiązań, przyczyń w znacznym stopniu poprawi obecną sytuację. Co więcej, może również przynieść korzyści na przyszłość. Musimy być jednak świadomi, że jeśli ktoś żył w danym przekonaniu przez całe życie, może być ciężko zmienić jego tor myślenia i rozumowania. Dodatkową trudnością jest fakt, że możemy być odbierani jako przyczyna smutku. W końcu to my jako rodzice stanęliśmy na przeszkodzie posiadania najnowszego gadżetu. Najważniejszy jest spokój i opanowanie. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, aby naprawić relację, jednak im później do tego przystąpimy, tym będzie nam trudniej. Jeśli nie będziemy w stanie sami sobie z tym poradzić, warto udać się do specjalisty. Warto skierować się na spotkania z psychologiem lub terapie dla rodzin. Doświadczeni terapeuci będą w stanie znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji. Nie bójmy się opowiedzieć o wszystkim, bądźmy szczerzy nawet jeśli nie jesteśmy dumni ze swoich poczynań.

Nadopiekuńcze rodzicielstwo to obecnie problem w wielu rodzinach. Chcąc być przyjacielem dla swojego dziecka, często zapominamy o przekazaniu mu wielu wartości. Dajmy im się wykazać i nie spieszmy z pomocą przy każdym nawet najmniejszym problemie. Pozwólmy im zastanowić się nad rozwiązaniami, tak aby z tej przeciwności wyniosły naukę na przyszłość.

Miłość bez granic – o związkach osób innej narodowości

W dzisiejszych czasach, w których dostęp do sieci jak i podróżowania jest nieograniczony, często mamy do czynienia z ludźmi różnej narodowości. Zdarzają się sytuacje, kiedy poznajemy kogoś, kto choć początkowo ze względu na pochodzenie wydaje nam się niedostępny, z każdym dniem staje się bliższy. Nie wiadomo kiedy i nie wiadomo jak zaczynamy czuć, że to nie jest już zwykła znajomość. Jak do tego podejść? Z czym musimy się mierzyć? Miłość bez granic czy jednak gdzieś one występują?

Miłość bez granic – z czym musimy się zmierzyć?

Związki międzynarodowe zmagają się z większą ilością problemów. Wynika to z tego, że poza typowymi dla par sprzeczkami, mogą wystąpić:

 • bariera językowa między Wami oraz Waszymi rodzinami,
 • inna kultura,
 • inna religia,
 • odległość,
 • możliwy brak stałego kontaktu w początkowej fazie związku,
 • inne zwyczaje,
 • inne podejście do spraw, które dla jednej ze stron mogą być oczywiste, że względu na ustrój danego kraju.

Są to kluczowe elementy, które należy wziąć pod uwagę. W całym zauroczeniu i euforii możemy o nich łatwo zapomnieć, a będą one bardzo istotne w kontekście planowania wspólnego życia. Szczególnie w przypadku, kiedy nie masz możliwości widzieć swojego partnera codziennie, aby być w pełni świadomym wszystkich jego nawyków kulturowych czy religijnych.

Miłość bez granic, w której występują związki na odległość została opisana w naszym artykule – tutaj.

Różna narodowość

Skoro jesteście z innych krajów, to możecie mieć inne przyzwyczajenia lub inaczej patrzeć na wiele kwestii. Pierwszym i najważniejszym elementem, który będzie Wam towarzyszyć jest bariera językowa. Co prawda w części związków jedna ze stron potrafi posługiwać się językiem ojczystym partnera. Wymaga to jednak wiele pracy i początkowo kontakt i tak może utrudniony. Całe szczęście znaczna część młodych ludzi potrafi porozumiewać się chociażby w języku angielskim, tak w przypadku starszych członków rodziny, swobodna rozmowa może być czymś nieosiągalnym. Wyobraź sobie spotkanie z rodzicami swojego narzeczonego, kiedy nie jesteś w stanie zrozumieć ani słowa. Jedynym Waszym ratunkiem jest tłumacz w postaci ukochanego lub słownik. Warto zatem znać chociaż podstawy, aby uniknąć niezręcznych sytuacji.

Z narodowością związane są również pewne schematy. Zapewne nieraz spotkałeś się z filmami w mediach społecznościowych, że to co dla nas jest normalnym gestem, w innym kraju jest obrazą. Musisz na to uważać! Decydując się na wejście w taki związek, koniecznie zapoznaj się z wszystkimi ważnymi informacjami oraz szczegółowo o nie pytaj partnera.

Różna religia

Choć żyjemy w czasach, gdzie mogłoby nam się wydawać, że mamy wolność wyznania i religii – nie wszędzie tak jest. Tak jak wiemy z historii, że wiara powodowała wiele konfliktów, tak samo może być w związku. O ile obydwoje macie podobne spojrzenie na religię lub są one do siebie podobne, nie powinniście mieć większych problemów. Są jednak sytuacje, kiedy może to być coś, co całkowicie przekreśli Waszą przyszłość. Wyobraź sobie sytuację, że zakochałaś się w mężczyźnie, który jest wyznawcą islamu. Co jakiś czas się spotykacie, rozmawiacie i w zasadzie nie odczuwasz tych różnic między Wami. Czy masz jednak świadomość co się dzieje, kiedy nie jesteście razem? Jak wygląda jego życie? Wiesz, że modli się 5 razy dziennie, a w okresie Ramadanu nie spożywa posiłków przez cały okres górowania słońca na niebie? Czy gdyby tego wymagało Wasze małżeństwo – czy przeszłabyś na inne  wyznanie? Jakiej wiary miałyby być Twoje dzieci? Dla wielu osób religia jest kluczowa i nadaje im sens życia. Musisz zatem znać dosłownie wszystkie jej aspekty, abyś mogła świadomie zdecydować, czy jesteś w stanie je zaakceptować. Lepiej zrobić na początku znajomości, ponieważ jeśli stwierdzisz, że relacja nie ma sensu, łatwiej będzie ją przerwać.

Codzienne życie

Jeśli spotkaliście się w życiu realnym, a nie sieciowym to sprawa powinna być ułatwiona. Wybranek ma zapewnione miejsce do mieszkania, możliwe że również pracę lub studia. Dodatkowo jest szansa, że umie porozumiewać się w Twoim języku. Zdecydowanie trudniej jest w przypadku kiedy znajomość rozpoczyna się w Internecie. Tutaj nie macie możliwości codziennych spotkań. Każda wizyta będzie kosztowna, a w przypadku osób, które pochodzą z innych kontynentów, konieczna może być wiza oraz szereg dokumentów, w których poświadczysz, że bierzesz na siebie odpowiedzialność za partnera. Jak w takim przypadku planować wspólne życie? Oczywiście najprostszym sposobem jest uzyskanie dla niego obywatelstwa. Jednak czy jesteś pewna, że chcesz poślubić kogoś, kogo tak naprawdę nie znasz?

Coraz częściej słyszy się o parach, które jak się okazało zostały zawiązane tylko ze względu na chęć otrzymania zgody na stały pobyt w innym kraju. Nigdy się na to nie gódź! Jest wiele innych dróg i to właśnie z nich powinniście skorzystać. Jedną z nich jest otrzymanie stałej pracy. I tutaj również należy chwilę się zastanowić. Jak wyobrażacie sobie pracę w innym kraju? Kto z Was ma większe szanse na jej znalezienie? Ostatnim ważnym elementem jest społeczność danego kraju. Jak będziecie się w nim czuć? Czy ludzie tam są tolerancyjni? Jeśli napotkacie problemy, możecie rozważyć spotkania z psychologiem lub terapie. Mogą one pomóc szczególnie w początkowym etapie, kiedy rozłąka i tęsknota za krajem i rodziną mogą być silniejsze.

Pomimo tego, że znalezienie miłości poza granicami naszego kraju jest często trudne i bardziej skomplikowane, to może dostarczyć nam jeszcze więcej szczęścia. Możemy zostać częścią czegoś wyjątkowego i zacząć zupełnie nowe życie. Miłość bez granic może być naprawdę pięknym doświadczeniem. Pamiętajmy jednak aby używać nie tylko serca – ale i rozumu.

Zespół abstynencyjny

Dokonałeś pierwszego kroku w kierunku wyjścia z uzależnienia. Bez względu na to czy udałeś się na terapię, czy póki co próbujesz walczyć we własnym domu, możesz napotkać problemy związane z odstawieniem chociażby alkoholu. Jest to tak zwany zespół abstynencyjny. Jak go rozpoznać? Jak z nim walczyć i co najważniejsze – jak go przetrwać?

Czym jest zespół abstynencyjny?

Zespół abstynencyjny jest wynikiem odstawienia alkoholu lub innego środka uzależniającego. W lekkich przypadkach będzie objawiać się niepokojem lub bólem głowy. W ciężkich może doprowadzić do napadów drgawkowych (u jednej na 50 osób). Są to nagłe i niekontrolowane skurcze mięśni, których głównym zagrożeniem jest możliwość doznania urazu. Badania naukowe wykazują, że są one wynikiem takich zmian w organizmie jak obniżenie ciśnienia czy spadek poziomu hormonów – między innymi dopaminy i adrenaliny. Wraz z czasem objawy ustępują, dlatego tych najsilniejszych należy spodziewać się w pierwszym miesiącu odwyku oraz u osób, które gwałtownie odcięły się od bodźca uzależniającego. Duży wpływ na skutki zespołu abstynencyjnego ma również rodzaj zażywanej substancji. Inaczej będzie go przechodzić osoba walcząca z narkotykami, a inaczej ta z alkoholem.

Co robić jeśli wystąpi?

W przypadku lekkich objawów można nie zdawać sobie sprawy z istniejącego problemu. Po pierwsze – zachowaj spokój. Jeśli u chorego występują drgawki, należy wiedzieć jak postępować, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Najważniejszym elementem jest podstawienie poduszki pod głowę oraz trzymanie rąk blisko głowy w ramach amortyzacji (nie należy jej trzymać sztywno, ponieważ ciało cały czas będzie w ruchu). W międzyczasie należy wezwać pogotowie i powiadomić lekarza, że chory spożywa alkohol. Wynika to z faktu, iż występujące w tym przypadku objawy mogą przypominać również inne choroby. Wówczas postępowanie personelu medycznego może być odmienne. Nie zatajaj żadnych informacji, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na leczenie. Odpowiedź na wszystkie pytania, mów szczerze i wyczerpująco.

Zespół abstynencyjny

Jak się przed nim uchronić?

Jedyną metodą, która skutecznie może ochronić przed objawami zespołu abstynencyjnego jest stanowcze odstawienie środka uzależniającego. Brzmi prosto natomiast wykonać jest ten krok dużo trudniej. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie sam sobie z tym poradzić, najlepszym wyjściem będzie skierowanie się na spotkanie z terapeutą, a następnie podjęcie terapii stacjonarnej. W ośrodku będziesz mieć dostęp do całodobowej opieki, dzięki czemu otrzymujesz nie tylko pełne wsparcie psychiczne ale również pomoc w ciężkich momentach. Jeśli raz rozprawisz się ze swoim nałogiem, zespół abstynencyjny już nie wystąpi. Uwolnisz się od swojego problemu, a Twoje życie znów nabierze barw. W przypadku jednak gdy te nie ustąpiły kilka dni po odstawieniu bodźca uzależniającego, należy zgłosić się do lekarza i szukać przyczyn zdrowotnych.

Jak leczyć?

W tym przypadku ze względu na możliwe komplikacje, prawie zawsze konieczne jest leczenie szpitalne. Wynika to z faktu, iż stan ten może wiązać się z podwyższonym ciśnieniem i temperaturą, zaburzeniem rytmu serca, odwodnienia, a także zagrażającymi wcześniej opisanymi napadami drgawkowymi, a nawet zatrzymaniem akcji serca. Leczenie w pierwszej fazie polega na podawaniu brakujących w organizmie elektrolitów oraz środków regulujących pracę serca. Badania pokazują, że najczęściej stosowane są pochodne benzodiazepiny. Kiedy wyniki badań będą w normie, przechodzi się do leczenia zaburzeń wynikających bezpośrednio z psychiki pacjenta. Ten etap jest zdecydowanie dłuższy i może trwać nawet kilka tygodni.

Zespół abstynencyjny

Co zrobić kiedy ustąpią?

Kiedy objawy ustąpią, należy wybrać się na terapię leczenia uzależnień. Jest to jedyna szansa na długotrwałe pozbycie się negatywnych skutków zespołu abstynencyjnego. Zaprzestanie spożywania alkoholu czy narkotyków spowoduje, że choroba nie powinna powrócić. Bardzo pomocne będzie wsparcie ze strony najbliższych. Nie tylko rozmowa, ale i wspólne spędzanie czasu czy kontrolowanie tego, czy aby na pewno idziemy w dobrym kierunku. Może to być kluczowe w wytrwaniu w postanowieniach.  Jeśli jednak po długim czasie od terapii, objawy nadal się pojawiają, konieczne jest skierowanie się do lekarza neurologa w celu znalezienia innych przyczyn występującego problemu. Najważniejsza jednak jest własna motywacja do życia wolnym od alkoholu czy narkotyków. Chory musi sam zrozumieć konsekwencje swoich czynów, aby móc w pełni wyzdrowieć.

Zespół abstynencyjny nie dotyka wszystkich osób uzależnionych, jednak jeśli wystąpi należy wiedzieć jak z nim postępować. Może on zagrażać naszemu zdrowiu, dlatego ważne jest, aby po odstawieniu bodźca mieć wokół siebie kogoś, kto może nam udzielić pomocy jeśli wystąpi.

 

Jak uniknąć uzależnień w trakcie pandemii?

Nadmiar wolnego czasu spowodowany zamknięciem znacznej części obiektów użytku publicznego oraz zakładów pracy może przyczyniać się do wystąpienia negatywnych zachowań. Jeśli dotychczas nasze życie skupiało się na pracy, a następnie spotkaniach ze znajomymi, może być ciężko przejść przez okres, w którym jest to niemożliwe. Jak w takiej sytuacji uniknąć uzależnień?

Jak tworzy się zagrożenie?

Osoby, które na co dzień prowadziły aktywny tryb życia, mogą mocniej odczuwać samotność, co z kolei może przyczyniać się do wystąpienia stanów depresyjnych. Spowodowane mogą być poprzez nagłe odcięcie od kontaktu z innymi oraz wszelkich form rozrywki, a nawet zwykłego spaceru. Zamknięcie w czterech ścianach własnego domu może być frustrujące. Takie same skutki może mieć utrata pracy, co wiąże się z brakiem generowania przychodów. Te wszystkie zmiany mają bardzo istotny wpływ na życie jak i na samopoczucie, które stale może się pogarszać. Jeśli czujesz, że znajdujesz się w takiej sytuacji, poszukaj specjalisty psychologa lub terapeuty, który oferuje spotkania online. Rozmowa może Ci pomóc uporać się ze swoimi odczuciami i uchronić się przed negatywnymi wydarzeniami, jakie mogą nastąpić.

Co stanowi niebezpieczeństwo?

W tak trudnym czasie mogą wystąpić dwa rodzaje uzależnienia i będą one wynikały z dwóch różnych przyczyn:

 • uzależnienie od Internetu (w tym między innymi zakupoholizm, seksoholizm, uzależnienie od gier komputerowych),
 • uzależnienie od alkoholu.

Ich największym sprzymierzeńcem jest ogromna ilość niespożytkowanego niczym czasu oraz brak możliwości zmiany. Jeśli w naszym otoczeniu nikt nie jest zainteresowany wspólnym spędzaniem czasu, zostajemy poniekąd skazani sami na siebie. Często wybieramy wówczas najłatwiejsze rozwiązania. Zatem jak uniknąć uzależnień – wybierać aktywności świadomie.

uzależnienie pandemia

Uzależnienie od Internetu

Sprawa tutaj jest prosta, ponieważ znaczna większość osób spędza swój wolny czas w sieci. Aktywności mogą być różne – od zwykłego przeglądania informacji, poprzez oglądanie filmów, aż do gier komputerowych. O ile wcześniej wykonywaliśmy te czynności w celu odprężenia i odpoczynku po całym dniu pracy, teraz mogą one zajmować nam całe dnie. Brak alternatyw będzie sprzyjać uzależnianiu się. Dodatkowo ze wszystkich stron można usłyszeć o powinności wykonywania wszystkiego online. Jesteśmy zachęcani do wykonywania tam zakupów. Owszem, ze względu na epidemię, rozsądnie jest przenieść znaczną część codziennych czynności do Internetu. Należy jednak uważać! Z powodu zamknięcia sklepów stacjonarnych, firmy często oferują zniżki na swoje produkty, aby utrzymać płynność finansową. My jako konsumenci pozbawieni możliwości przejścia po galerii coraz chętniej z nich korzystamy. Nieograniczony dostęp do promocji sprzyja pojawieniu się zakupoholizmu. Więcej na temat uzależnienia od zakupów przeczytasz w artykule „Zakupoholizm – jak się przed nim ustrzec”.

Uzależnienie od alkoholu

Ze wszystkich stron można usłyszeć negatywne informacje czy relacje osób, które musiały zmierzyć się z pandemią. Utrata pracy, izolacja społeczna i pogłębiający się strach, mogą prowadzić do nadużyć alkoholu. Słabsi psychicznie mogą sięgać po trunki, aby uspokoić myśli lub choć na chwilę zapomnieć o miejscu, w którym się znajdują i problemach z jakimi muszą się mierzyć. Brak poprawy oraz wizji powrotu do codzienności będą to pogłębiać. O ile mamy przy sobie kogoś, kto jest w stanie zauważyć, że wchodzimy w niebezpieczny etap i nas zatrzymać – jesteśmy w pewnym sensie chronieni. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby samotne. Wówczas tak naprawdę nikt nie jest w stanie kontrolować co się z nami dzieje i czym się zajmujemy. Jeśli wpadniemy w nałóg, wyjście z niego może być bardzo trudne, a brak pomocy z zewnątrz nieunikniony.

uzależnienie

Alternatywy

Przetrwanie tego trudnego dla nas wszystkich czasu może sprawiać kłopoty, dlatego warto wykorzystać ten moment tak, aby w przyszłości mieć z tego korzyści. Zamiast przeglądać kolejne aukcje internetowe – poszukaj kursów. Naucz się nowych rzeczy, zdobądź nowe umiejętności, które później będziesz mógł wpisać do swojego CV. Obecnie wiele firm oferuje je zupełnie za darmo lub w obniżonych cenach. Przejrzyj dostępne kursy językowe. Może zawsze chciałeś nauczyć się danego języka lub chciałbyś podszlifować ten, który już znasz? Kolejną ciekawą opcją są oferty pracy zdalnej. Niekoniecznie takiej na pełen etat! Wiele firm poszukuje osób do małych zleceń jak chociażby pisanie tekstów, wypełnianie ankiet czy tworzenie prezentacji. Przejrzyj ogłoszenia lokalne – istnieje taka możliwość, że ktoś w okolicy potrzebuje pomocy przy zakupach, wyprowadzaniu psa czy pracach wokół domu. Nie tylko udzielisz komuś wsparcia, które jest tak ważne, ale i możesz odłożyć pieniądze na wypadek, jakby obecny stan utrzymał się przez najbliższe miesiące.

Najważniejsze obecnie jest zdrowie – i to nie tylko fizyczne. Wszyscy powinniśmy dbać również o to psychiczne, ponieważ ze skutkami możemy się zmagać nawet po ustaniu pandemii. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie sam lub obawiasz się, że jesteś narażony bo nie wiesz jak uniknąć uzależnień – skontaktuj się z psychologiem lub terapeutą.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zostaw nam swój email. Obiecujemy strzec go solidnie. Pamiętaj, że zawsze możesz się wypisać. To przecież nie jest Korea Północna! 🙂