Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego stacjonarnego obiektu
Ośrodka Psychoterapii Uzależnień “FOREST”
znajdującego się w Sępólnie Krajeńskim nad Jeziorem Sępoleńskim. 

 Ośrodek Terapii Uzależnień “FOREST” 
został stworzony w funkcjonującym w tym miejscu od wielu lat  Hotelu Jan, który wkomponował się swoją niebanalną architekturą w otaczający go przepiękny teren.

W ośrodku zatrudnieni są wykwalifikowani i doświadczeni psychoterapeuci, lekarze oraz pozostały personel medyczny.

Ośrodek posiada komfortowe 1- oraz 2-osobowe pokoje z łazienkami. Ponadto dysponujemy przepiękną przeszkloną przestrzenią wspólną, która zagospodarowana jest na sale terapeutyczne, sale rekreacyjne, stołówkę, bibliotekę oraz chillout room.

Poza autorską metodą terapeutyczną „Forest Point” oferujemy pełen zestaw atrakcji, w tym wycieczki krajoznawcze, jazdę konną, łowienie ryb oraz basen. Wierzymy, że pobyt spędzony w naszym ośrodku zagwarantuje uczestnikom psychoterapii powrót do pełnego, zadowalającego życia bez potrzeby wspomagania się substancjami psychoaktywnymi, czy też nałogowymi zachowaniami wpływającymi na pogorszenie jakości życia.

Daj sobie szansę! Jesteśmy tu dla Ciebie!
Bądź silniejszy niż Twoje najsilniejsze pragnienia!

Granica uzależnienia – gdzie leży między sporadycznym spożyciem alkoholu, a uzależnieniem?

Granica uzależnienia – gdzie leży między sporadycznym spożyciem alkoholu, a uzależnieniem?

Czy kieliszek wina do każdego obiadu to już objaw alkoholizmu, a może dopiero sześć kolejek z rzędu czegoś mocniejszego? Jak można w ogóle określić, gdzie leży granica między uzależnieniem, a sporadycznym wypiciem trunku? To jest naprawdę trudne, dlatego musisz polegać na tym, jak bardzo znasz siebie bądź osobę, która często pije alkohol. Pomogą Ci też wspomniane przez nas sygnały. Sprawdź gdzie znajduje się granica uzależnienia.

Jakie są przyczyny uzależnienia od alkoholu?

Zanim zaczniesz analizować swoją sytuację lub kogoś bliskiego, zastanów się nad tym, czy faktycznie istnieją powody, które mogłyby przyczynić się do uzależnienia od alkoholu. Specjaliści uważają, że szczególnie osoby, wychowujące się w rodzinie, gdzie istniał problem z alkoholem, są narażone na uzależnienie. Oczywiście nie jest to regułą, ale statystyki pokazują, iż bardzo często się tak dzieje. Poza tym przyczyną zbyt częstego sięgania po napoje wyskokowe może być próba poradzenia sobie ze stresem, kłopotami finansowymi, a także ze złą sytuacją rodzinną bądź zawodową.

Jakie są pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu?

Tak naprawdę alkoholizm może rozwijać się latami, więc czasem trudno jest dostrzec pierwsze objawy — po prostu przyzwyczajasz się już do pewnych zachowań. Dlatego musisz wykazać się sporą czujnością, a przede wszystkim szczerością ze sobą. Powinno zaalarmować Cię jedno zachowanie, czyli próba „zrelaksowania się” przy pomocy alkoholu. Jeżeli nie potrafisz przestać myśleć o swoich problemach lub poradzić sobie ze stresem bez nawet jednego kieliszka trunku, to oznacza, że prawdopodobnie zaczynasz się od niego uzależniać. Kolejnym objawem może być próba zwalczenia bezsenności czy też dodanie sobie odwagi przy pomocy alkoholu. Zauważasz takie sygnały? Zatem pora zacząć reagować! Na tym etapie prawdopodobnie uda Ci się dość szybko i skutecznie zwyciężyć rosnące uzależnienie, później będzie to jeszcze trudniejsze.

6 sygnałów świadczących o uzależnieniu

W Polsce obowiązują konkretne kryteria ICD-10, dzięki którym dowiesz się, czy jesteś uzależniony od alkoholu. Wystarczy, że szczerze odpowiesz na poniższe pytania. Jeżeli faktycznie podejdziesz do tego z rozwagą i zgodzisz się przynajmniej z trzema kwestiami, to oznacza, że masz problem z alkoholem. Sprawdź zatem, czy przekroczyłeś tę cienką granicę między przyjemnością a uzależnieniem.

Silne pragnienie spożycia alkoholu

Dostrzegasz u siebie coraz większe pragnienie spożycia alkoholu? To bardzo alarmujący sygnał, ponieważ większość uzależnionych osób odczuwa wręcz przymus związany z wypiciem kolejnego kieliszka.

Granica uzależnienia to brak kontroli?

Kolejnym sygnałem jest brak kontroli. Po prostu przestajesz panować nie tylko nad swoim pragnieniem, ale przede wszystkim nad ilością spożytego alkoholu. Powoli zaczynasz też mieć problemy z emocjami — szczególnie wtedy, gdy nie masz dostępu do trunku.

Fizjologiczne objawy

Twój organizm na wiele sposobów pokaże Ci, że zaczyna zmieniać się pod wpływem nadmiernej dawki alkoholu, jaką spożywasz. Przede wszystkim dostrzeżesz drżenie rąk, kłopoty z koncentracją czy zaniki pamięci. Oprócz tego alkohol zmieni Twój dotychczasowy wygląd. Coraz bardziej widoczne będą problemy skórne — może nawet pojawić się trądzik. Poza tym nieco zapadnie się twarz, a przy tym stanie się lekko żółta — tak samo, jak oczy. W takiej sytuacji trudno może być Ci obiektywnie ocenić zmiany, jakie zaszły w Twoim wyglądzie. Dlatego po prostu sięgnij po zdjęcie sprzed 2-3 lat i zastanów się, czy widzisz, jakieś różnice. Być może to właśnie wtedy uświadomisz sobie, że alkohol zaczął zbyt mocno wpływać na Twoje życie.

Zwiększenie tolerancji na alkohol

Kiedyś wystarczyły Ci dwie kolejki, a już czułeś, że szumi Ci w głowie, a teraz nawet po czterech czy pięciu kieliszkach ciągle dobrze się trzymasz? To nie jest powód do dumy, wręcz przeciwnie, ponieważ oznacza to, że Twój organizm przyzwyczaił się do przyjmowania sporej dawki alkoholu. Sprawia to także, iż zaczynasz pić więcej kolejek. Czasem wręcz możesz czuć przymus, aby sięgnąć po jeszcze jeden kieliszek — szczególnie wtedy, gdy chcesz osiągnąć stan upojenia. Zwróć również uwagę na to, że będziesz przyjmować coraz większe dawki alkoholu, aż w końcu Twój organizm zacznie tolerować nawet takie ilości, które są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia.

Zaniedbywanie innych obowiązków

Czy czujesz, że obecnie Twoje myśli krążą przede wszystkim wokół alkoholu? W takim razie prawdopodobnie lekceważysz inne problemy związane z pracą, Twoim zdrowiem bądź po prostu życiem rodzinnym. Oznacza to, iż alkohol zaczął przejmować kontrolę nad Tobą, a Ty skutecznie zapominasz o swoich dotychczasowych hobby czy też o najbliższych osobach.

Dalsze spożywanie alkoholu

Wiesz, że picie alkoholu Ci szkodzi, wpływa negatywnie na relacje z otoczeniem, zagraża zdrowiu, a nawet kontroluje Twoje życie. Pomimo tego i tak nie potrafisz sobie odmówić kolejnego kieliszka. Wtedy tkwisz w zawieszeniu — po prostu zdajesz sobie sprawę z problemu, ale jednocześnie nie chcesz zerwać z tym uzależnieniem czy też iść do specjalisty. Granica uzależnienia bywa ciężka do wykrycia, zatem postaw na walkę z nim jak najszybciej.

Jak przygotować się do terapii leczenia uzależnień?

Jak przygotować się do terapii leczenia uzależnień?

Zdecydowałeś się na rozpoczęcie terapii? W takim razie już możesz być z siebie dumny. W końcu to pierwszy krok ku wyzdrowieniu, a przede wszystkim w walce o swoją przyszłość. Teraz musisz wykazać się sporym samozaparciem, bo to właśnie ono pomoże Ci przezwyciężyć wiele trudności. Dowiedz się, jak przygotować się do terapii leczenia uzależnień, a będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać.

7 sposobów na przygotowanie się do terapii

Otwórz się przed sobą

W trakcie terapii leczenia uzależnień najważniejsze jest to, abyś był szczery sam ze sobą. Nie osiągniesz wymarzonych rezultatów, jeżeli nadal będziesz wierzyć w to, że kontrolujesz swój nałóg. Dlatego jeszcze przed pierwszą wizytą i konsultacjami, zrób rachunek sumienia — po prostu otwórz się przed samym sobą. Wtedy zastanów się, co zmieniło się w Twoim życiu, a także, do czego chcesz wrócić. Jeżeli nie możesz znaleźć w swoim życiu naprawdę szczęśliwych chwil, to zastanów się, jak takie momenty mogłyby wyglądać. Wówczas dowiesz się także, jaki jest Twój cel, co znacznie ułatwi Ci walkę o Twoją przyszłość i życie bez nałogu. Więcej o plusach terapii przeczytasz w artykule.

Zastanów się, dlaczego potrzebujesz terapii

Bardzo ważny jest powód, dla którego chcesz rozpocząć terapię leczenia uzależnień. Do całodobowego ośrodka musiał skierować Cię lekarz rodzinny bądź psychiatra — czy właśnie to skłoniło Cię do tej walki? A może obiecałeś to rodzinie, przyjaciołom lub szefowi? Oczywiście to mogła być Twoja własna decyzja, bo miałeś już dość problemów, jakie tworzą się przez alkohol, narkotyki czy inne uzależnienia. Wiesz już, jaki był prawdziwy powód? Zatem koniecznie podziel się nim podczas konsultacji. Poza tym ułatwi Ci to również zrozumienie przyczyn tego, że w ogóle zdecydowałeś się na rozpoczęcie leczenia.

przygotować się na terapię

Przygotuj się na trudną walkę

Wiele osób będzie Ci mówić, jak zmieni się Twoje życie już po zakończeniu terapii, ale niewielu wspomina, jak naprawdę wygląda leczenie. Jednak musisz poznać prawdę, bo nie możesz sam siebie oszukiwać. Leczenie uzależnienia bywa trudne, wymaga mnóstwo samozaparcia, a przede wszystkim dyscypliny. Poza tym na pewno nie raz będziesz chciał porzucić leczenie. Zazwyczaj najtrudniejszym momentem jest detoks i utrzymanie stanu trzeźwości. Wtedy będziesz borykać się ze skutkami odstawienia. Pamiętaj tylko o tym, że to będzie chwilowa trudność, którą po prostu musisz wytrzymać. Dlatego nie oszukuj się, nie mów, że będzie łatwo — bo tak nie będzie. Jednak, gdy już zakończysz leczenie, to staniesz się jeszcze silniejszy, a przede wszystkim wolny — nareszcie sam będziesz decydować o swoim życiu, a nie leki, używki, alkohol czy inny nałóg.

Bądź cierpliwy

Nie oczekuj pozytywnych rezultatów już po pierwszym dniu leczenia. Nie nakładaj też na siebie takiego obowiązku, bo w większości przypadków, to jest po prostu niemożliwe. Oczywiście optymizm będzie Ci tylko służył, ale przygotuj się na to, iż po kilku dniach może Cię opuścić. Wtedy ważna jest cierpliwość i żmudna praca. Tylko takie połączenie pozwoli Ci zrealizować upragniony cel. Zatem jeszcze przed rozpoczęciem terapii leczenia uzależnienia nastaw się na ogromną cierpliwość, bo to właśnie ona będzie Ci potrzebna, także później, gdy wyjdziesz z ośrodka i zaczniesz powoli wracać do codziennego życia.

Postaw sobie cel

Ustal sobie kilka mniejszych i większych celów, które będą dla Ciebie prawdziwą motywacją w trakcie leczenie uzależnienia. Ich realizacja będzie dodawała Ci jeszcze więcej energii do dalszej pracy. Poza tym nawet drobne cele pokażą Ci w trakcie leczenia, ile już osiągnąłeś. W ten sposób zobaczysz również, że nie na próżno wkładasz swoją energię w dalszą walkę. Pamiętaj jednak o tym, aby te cele były faktycznie możliwe do zrealizowania. W innym przypadku tylko się zdemotywujesz i stracisz ochotę do leczenia.

Przygotuj informacje o swoim zdrowiu

Jeżeli zastanawiasz się, jak przygotować się do terapii leczenia uzależnień, to koniecznie przygotuj opis swojego stanu zdrowia. Ważne jest też to, abyś poinformował specjalistę o chorobach, z jakimi się borykasz, a także o przyjmowanych lekach. Jeżeli odczuwasz jakieś dolegliwości zdrowotne, o których dotąd nie mówiłeś np. lekarzowi rodzinnemu, to wspomnij o nich podczas pierwszych konsultacji z terapeutą. To bardzo ważne, ponieważ może zadecydować o Twoim samopoczuciu i stanie zdrowia już w trakcie leczenia. Po prostu w tym przypadku bądź bardzo skrupulatny — na liście zapisz nawet przyjmowane witaminy, suplementy, kropelki, leki na receptę, a nawet tabletki homeopatyczne.

Poproś bliskie osoby o pomoc

Wsparcie najbliższych osób podczas leczenia jest bardzo ważne. Szczególnie wtedy, gdy już wyjdziesz z ośrodka. Dlatego poproś zaufane osoby o to, żeby później towarzyszyły Ci w dalszej walce, ale też pomogły w radzeniu sobie ze skutkami odstawienia. Zauważ, że dla nich to również będzie ogromny wysiłek, więc bądź dla nich wyrozumiały. Postaw także na otwartość i szczerość, nie bój się rozmów o swoich lękach. Po prostu w towarzystwie rodziny czy przyjaciół nie musisz ukrywać swoich słabości, więc nie udawaj, że leczenie i odstawienie jest dla Ciebie łatwe.

Bliskość w związkach na odległość

Bliskość w związkach na odległość

Bliskość w związkach na odległość

Związki na odległość to problem, z jakim boryka się coraz więcej osób. W końcu standardem staje się praca za granicą, częste wyjazdy służbowe, a nawet nauka w innym kraju. Poza tym dostępność Internetu sprawia, że bardzo łatwo jest poznać obcokrajowca. Zatem, jak zadbać o taki związek i nadal czuć bliskość drugiej osoby?

Z jakimi trudnościami borykają się związki na odległość?

Gdy masz partnera bądź partnerkę cały czas przy sobie, to nieustannie czujesz ogromne wsparcie, a przede wszystkim realną bliskość. W przypadku związku na odległość nie masz takiej możliwości, a chwilę z ukochanym bywają naprawdę rzadkie. Dlatego dla wielu osób brak obecności drugiej osoby nawet podczas codziennych czynności jest naprawdę trudna — w końcu w pewien sposób jest to walka z naturalną potrzebą bliskości emocjonalnej i fizycznej. Jeśli szukasz odpowiedzi jak przetrwać długą rozłąkę, to zapraszamy do naszego artykułu.

Ogromnym problemem w związkach na odległość jest też zazdrość — to właśnie ona zazwyczaj ma najbardziej niszczycielską siłę. Czasem zwątpienie pojawia się nawet u par, które darzą się sporym zaufaniem. Po prostu możesz nawet nie zapanować nad negatywnymi myślami, pojawiającymi się w Twojej głowie. Właśnie z tego powodu wiele osób nie jest w stanie żyć z drugą osobą na odległość. Jesteś gotowy na ten wysiłek? Zatem zacznij intensywną pracę nad związkiem i poświęć mu sporo energii oraz czasu.

bliskość w związkach

Jak zachować bliskość w związkach na odległość?

Skorzystaj z nowoczesnych technologii

Smartfon, Skype czy messenger — masz mnóstwo możliwości, które pomogą Ci utrzymać stały kontakt ze swoją drugą połówką. Dzięki temu otrzymasz prawdziwą namiastkę bliskości, a przy tym podzielisz się swoimi obawami lub po prostu porozmawiasz o tym, jak minął Ci dzień. Obecnie nowoczesne technologie to najlepszy sprzymierzeniec związków na odległość, więc koniecznie z nich korzystaj.

Mów o szczegółach

Chcesz, aby druga osoba czuła, jakby była ciągle blisko Ciebie? Zatem koniecznie mów w szczegółach o tym, jak minął Ci dzień. Opowiedz o spotkaniu z przyjaciółką, opisz smak potrawy, którą jadłeś, a nawet zaznacz, jaka jest dziś pogoda. Myślisz, że to nic nieznaczące informacje? To błąd! W końcu właśnie te drobne rzeczy to elementy Twojego życia, a na pewno chcesz, aby ukochany lub ukochana wiedzieli, jak mija Ci kolejny dzień.

Nie zapomnij o odwiedzinach

Zbliża się długi weekend, a może masz okazję, żeby zabrać krótki urlop w pracy? W takim razie wykorzystaj ten czas na odwiedziny u partnera bądź partnerki. Pamiętaj jednak o tym, aby wcześniej poinformować o tym drugą osobę. Wtedy na pewno tak zorganizuje swój dzień, by mieć maksymalnie dużo czasu dla Ciebie. W przypadku związków na odległość niespodzianki nie zawsze są dobre. W końcu nie możesz przewidzieć tego, czy Twoja druga połówka miała już jakieś plany bądź wzywają ją obowiązki zawodowe. Dlatego brak informacji z Twojej strony o przyjeździe może przynieść wiele rozczarowań.

Postaw na szczerość

W związkach na odległość nie ma miejsca na kłamstwa i oszustwa, zatem od samego początku postaw na szczere rozmowy, bo to właśnie one budują bliskość. Zapomnij o gierkach, tylko od razu powiedz, co Cię boli bądź z czym masz problem. Dotyczy to także spotkań z osobą, której nie lubi Twoja druga połówka, nie ukrywaj też informacji o lunchu z kolegą czy koleżanką ze szkoły. Kłamstwo może zostać bardzo szybko odkryte — wystarczy jedno zdjęcie w social mediach.

Miłe słowo na początek dnia

Wprowadź do swojego związku odrobinę „normalności”, czyli po prostu zachowań, które są standardowe dla mieszkających ze sobą par. Choć może Ci się wydawać, że takie gesty nie mają znaczenia, to jednak skutecznie pozwolą zachować bliskość, a nawet intymność. Poza tym druga osoba będzie wiedziała, że o niej myślisz, a przy tym stale uczestniczy w Twoim życiu. Zastanawiasz się, od czego najlepiej zacząć? Postaw na proste gesty i wysyłaj wiadomości na dzień dobry i dobranoc. Wtedy druga osoba będzie rozpoczynać, a także kończyć dzień, myśląc o Tobie.

Znajdź prawdziwy cel

Dużo łatwiej będzie Ci wytrzymać w związku na odległość, jeżeli zyskasz cel. Po prostu musisz wiedzieć, kiedy będziecie mogli być już blisko siebie. Dlatego razem zaplanujcie ten moment. Może to być uzbieranie pieniędzy na dom czy studia, a może czekasz, aż znajdziesz dobrą pracę w innym kraju. Tak naprawdę cel zależy przede wszystkim od Ciebie i Twojej drugiej połówki. Jednak jego ustalenie sprawi, że oboje poczujecie się pewniejsi w związku. Poza tym zyskacie wspólne plany, które najlepiej scalają związek.

Powstrzymaj zazdrość

Włączasz Instagram czy Facebook, a tam pojawia się zdjęcie Twojej drugiej połówki ze znajomymi, których nie znasz — co wtedy czujesz? Zapewne pojawia się zazdrość, tym bardziej, jeżeli na fotografii są kobiety bądź mężczyźni. Pamiętaj, że Twój partner czy partnerka mają prawo do spotkań z innymi ludźmi — nawet z płcią przeciwną. Dlatego postaraj się powstrzymać negatywne emocje, a przede wszystkim nie śledź w Internecie osób, które widzisz na zdjęciu. Najgorsze, co możesz w tej chwili zrobić, to urządzić awanturę. Po prostu porozmawiaj, ale nie wysuwaj żadnych oskarżeń.

Rozmowa z alkoholikiem o uzależnieniu – jak ją przeprowadzić?

Rozmowa z alkoholikiem o uzależnieniu – jak ją przeprowadzić?

Rozmowa o z alkoholikiem jest trudna nie tylko dla osób, które są uzależnione ale też dla ich rodzin, przyjaciół czy znajomych. W końcu każde słowo może wywrzeć negatywny wpływ, a nawet zadziałać demotywująco. Dlatego przekonaj się, jak rozmawiać z alkoholikiem o uzależnieniu i zastosuj się do tych zasad. Dzięki temu nie popełnisz żadnego błędu, tylko faktycznie pomożesz w tym trudnym czasie.

Rozmowa z alkoholikiem – najlepsze sposoby

Pamiętaj o tym, że w rozmowa z alkoholikiem musi być przeprowadzona z dużą dozą empatii. Po prostu pokaż, że rozumiesz problemy, jakie pojawiły się w życiu tej osoby. Staraj się też jej lub jego nie oceniać. W końcu nigdy nie wiesz, jakie dokładnie były przyczyny wpadnięcia w nałóg alkoholowy. Właśnie z tego powodu, jeżeli zastanawiasz się, jak rozmawiać z alkoholikiem o uzależnieniu postaw na empatię i skorzystaj z naszych zasad. Wtedy na pewno nie popełnisz jakiegoś nietaktu, a przy okazji wykażesz się zrozumieniem i staniesz się prawdziwą opoką dla osoby uzależnionej od alkoholu.sposoby rozmowy z alkoholikiem

Rozmowa z alkoholikiem- 6 najważniejszych zasad

Zachowaj spokój

Na pewno doskonale wiesz, że rozmowa z alkoholikiem może być naprawdę stresująca. W końcu między Tobą a drugą osobą zapewne narosła frustracja, powstały konflikty, a przy tym zachwiało się wzajemne zaufanie. Jednak w trakcie przeprowadzania rozmowy na temat uzależnienia musisz wykazać się spokojem i maksymalnym opanowaniem — nawet wtedy, gdy druga osoba będzie prowokowała kłótnię. Pamiętaj o tym, że alkoholik rzadko kiedy chce się przyznać do swojego nałogu, więc będzie próbował zagrać na Twoich emocjach i usprawiedliwić swoje zachowanie. Jednak w tym momencie ważna jest Twoja siła i spokój, bo tylko te dwie rzeczy pozwolą Ci przeprowadzić skuteczną rozmowę.

Rozmowa z alkoholikiem tylko na trzeźwo

Wszelkie poważne rozmowy dotyczące, chociażby leczenia przeprowadzaj na trzeźwo. W końcu to właśnie wtedy osoba uzależniona może mieć najwięcej chęci do rozpoczęcia terapii. Poza tym chodzi o to, aby alkohol dodatkowo nie rozdrażniał Twojego bliskiego. Stan trzeźwości nie gwarantuje tego, że kontakt będzie łatwiejszy, ale może pomóc w uzyskaniu wyraźnej zgody na rozpoczęcie leczenia. Podejmowanie tak ważnego tematu w stanie nietrzeźwości może powodować wybuchy agresji bądź po prostu zachwiać zaufanie, jakim darzy Cię ta osoba. W takiej sytuacji dojście do porozumienia, będzie jeszcze trudniejsze.

Zaplanuj cel i reguły rozmowy

Jeśli zastanawiasz się, jak rozmawiać z alkoholikiem o uzależnieniu, to jeszcze przed konfrontacją ułóż sobie w głowie plan. Dzięki temu będziesz wiedział, w jaki sposób rozpocząć rozmowę, ale też łatwiej przewidzisz pewne słowa. Być może uda Ci się w ten sposób poradzić z własnymi emocjami bądź słowami, jakie usłyszysz od drugiej osoby. Ważne jest także to, abyś wyznaczył zasady tej rozmowy i konsekwentnie się ich trzymał. Pamiętaj również o tym, że nikt nie oczekuje od Ciebie wyleczenia kogoś z nałogu. Nakłoń alkoholika do rozpoczęcia leczenia, aby mógł mu pomóc specjalista. Ty także możesz wziąć udział w terapii, wtedy jeszcze lepiej poznasz przyczyny wystąpienia alkoholizmu.

jak rozmawiać z alkoholikiem

Nie zapomnij o dialogu

Podczas tej trudnej rozmowy bardzo ważne jest to, abyś dał czas drugiej osobie na wypowiedzenie swojego zdania. Możliwe jest to, że pod wpływem emocji usłyszysz słowa, które dotychczas nie padły. Choć nie wszystkie deklaracje możesz traktować poważnie, to jednak tylko dialog pozwoli Ci osiągnąć zamierzony cel, czyli otrzymanie zgody na rozpoczęcie terapii. Pamiętaj o tym, że alkoholizm to choroba, a druga osoba potrzebuje mnóstwo wsparcia i zrozumienia z Twojej strony. Pozwól jej się wypowiedzieć, a wtedy rozmowa będzie nie tylko szczera, ale również naprawdę owocna.

Zapewnij wsparcie

Wiesz już, jak ważna jest empatia w trakcie prowadzenia rozmowy z alkoholikiem o uzależnieniu. Dlatego teraz postaraj się wesprzeć tę osobę. Po prostu zapewnij o tym, że nie jest sam ze swoim problemem, a Ty zrobisz wszystko, aby poradził sobie z tą trudną sytuacją. Wyjaśnij też, z jakiego powodu nalegasz na rozpoczęcie terapii. Wtedy nie pozostaną między wami żadne niedopowiedzenia, które mogłyby wpłynąć na odbudowywanie zaufania.

Powiedz, co czujesz

Współuzależnienie to poważne i naprawdę duże obciążenie psychiczne. Dlatego podczas tak poważnej rozmowy nie bój się wyrazić swoich emocji. Uzależnienie od alkoholu, choć nie dosłownie to dotknęło też Ciebie, więc na pewno jest wiele rzeczy, które po prostu musisz z siebie wyrzucić. Pamiętaj, że nie możesz zbyt długo kumulować w sobie negatywnych emocji, zatem je wyraź! Choć postaraj się zachować przy tym spokój. Wówczas rozmowa na pewno przyniesie oczekiwane skutki. Osoba uzależniona zrozumie, że sięgając po alkohol, krzywdzi nie tylko siebie, ale również Ciebie. Ta przykra prawda może bardzo mocno wpłynąć na podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia.

Związek z alkoholikiem – na co się przygotować?

Związek z alkoholikiem – na co się przygotować?

Upewnij czy jesteś gotów na związek z alkoholikiem gdyż życie z osobą uzależnioną wiąże się z wieloma wyzwaniami oraz przeciwnościami, . Wiele osób nadużywających alkohol ma problem z założeniem rodziny lub stworzeniem związku. Między innymi są to uwarunkowania osobowości, charakteru i zachowań partnera.  Niestety, coraz częściej słyszy się, że osoby będące w długoletnich związkach z osobą uzależnioną są notorycznie okłamywane lub wciągane w nałóg.

Jak wesprzeć alkoholika na początku związku?

Początkowo związek z alkoholikiem może nie dawać alarmujących sygnałów, jednak jeżeli Twój przyszły partner jest uzależniony, postaraj się poznać go z nieco innej strony. Przede wszystkim rozmawiaj o emocjach, rodzinie, pracy aby znaleźć przyczynę choroby. Pamiętaj, że niewłaściwie zadane pytanie może wywołać negatywne lub przykre emocje z drugiej strony. Postaraj się zrozumieć, znaleźć rozwiązanie lub wspólnie udać się na terapię leczenia uzależnień. Miej na uwadze, że związek z osobą uzależnioną od alkoholu musi opierać się na szczerości, zrozumieniu oraz empatii. Jeżeli nie jesteś w stanie poświęcić się dla danej osoby i wiesz, że ucierpi na tym Twoja psychika – daj sobie czas na przemyślenia lub skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów. Warto zaznaczyć, że na ulicach spotykamy osoby, które wyszły z uzależnienia dzięki swoim nowym partnerom. Nowa miłość, zaufanie i  chęć zmiany dla drugiej osoby często wpływają pozytywnie na alkoholika, dlatego spróbuj docenić go i wspierać w codziennej walce o nowe życie.

Stały związek z osobą uzależnioną od alkoholu

Długoletnie małżeństwa również zmagają się z problemem. Wielu partnerów nadużywa alkoholu szukając sposobu na ucieczkę od codziennych problemów. Uzależniony często zwala winę na najbliższych. Co gorsza, cierpią na tym dzieci i najbliżsi, których dotyka ciężka sytuacja. Alkoholik szuka problemów w sytuacjach z życia codziennego, by móc spożyć wysokoprocentowy trunek. Przykładowo zwalają winę na oceny dzieci w szkole, źle zaparkowany samochód przez żonę, problemy z szefem lub kłótnia z kolegą. Tego rodzaju zachowania mogą być pierwszą oznaką nałogu. Niekiedy sytuacja w domu robi się napięta pomiędzy partnerem a uzależnionym, wiąże się to z rozpadem rodzin. W konsekwencji chory zostaje sam  i popada coraz głębiej w nałóg.

Stałe, długoletnie związki mają szansę przetrwać, gdy  z obydwu stron deklarowana jest chęć zmiany i pomocy ze strony terapeutów. Należy pamiętać, że kontrolowanie alkoholika, rozliczanie go z każdej godziny jego życia może być silnym bodźcem do wywołania negatywnych emocji. Pomoc w walce z nałogiem nie może być nachalna i nagminna. Zachowaj dystans i rozmawiaj z uzależnionym, spróbuj znaleźć upust emocji w innych aktywnościach niż spożywanie alkoholu. Wybierz sport, wspólne spacery, rower lub granie w gry planszowe. Postaraj się znaleźć wspólny język i wspólny rytm dnia, a na pewno druga osoba to doceni.

związek z alkoholikiem jak pomóc

Związek z alkoholikiem – gdzie szukać terapii 

Niemniej jednak związek z alkoholikiem jest zazwyczaj przypadkiem, w którym niesiona pomoc i wiele razy powtarzane deklaracje nie przynoszą efektów. Alkoholik często nie zdaje sobie sprawy z nałogu i odrzuca każdorazowo pomoc najbliższych. W takich sytuacjach należy szukać pomocy u terapeutów ds. uzależnień. Specjaliści doradzą i udzielą wsparcia w trudnej sytuacji rodzinom oraz alkoholikom. Warto zaznaczyć, że alkoholik powinien wyrażać deklarację zmiany życia i wyjścia z nałogu. Jeżeli uzależniony świadomie chce udać się na terapię i chce zmienić swoje dotychczasowe życie, zaproponuj znalezienie wspólnie ośrodka terapii leczenia uzależnień lub gabinetu terapeutycznego w Twoim mieście.

Bezpłatnie możesz zapisać uzależnionego na spotkania AA w Twojej okolicy. W przypadku, gdy terapie grupowe nie będą przynosiły efektów, poszukaj ośrodka z indywidualną terapią stacjonarną. Znajdź wspólnie z nim ośrodek, który mieści się w zacisznym miejscu, w którym chory będzie mógł spokojnie odbyć leczenie. Ranking najlepszych ośrodków terapii w Polsce znajdziesz na stronie https://osrodkiterapii.pl/. Jeżeli szukasz ośrodka pięknie położonego nad brzegiem jeziora i na skraju lasu wraz z wykwalifikowaną kadrą specjalistów rozważ Ośrodek Terapii Uzależnień Forest, który proponuje swoim pacjentom program stacjonarny, obejmujący profesjonalne leczenie oraz zakwaterowanie w malowniczo położonym miejscu.

związek z alkoholikiem gdzie szukać pomocy

Długa rozłąka – jak ją przetrwać?

Długa rozłąka – jak ją przetrwać?

Mówią, że miłość pokona każdą przeszkodę — nawet długa rozłąka może nie być problemem. Jednak czy to prawda? Czy codzienna rutyna, gorące uczucie i parę tysięcy kilometrów mogą iść ze sobą w parze? Poznaj prawdę na temat tego, czy i jak przetrwać długą rozłąkę.

Długa rozłąka, a ustalenie daty powrotu

Badania psychologów wskazują na to, że większość par, które nie widzą się przez okres dłuższy niż 3 lata, się rozstają. Okazuje się, że to na tyle długi odcinek życia, że brak bezpośredniego kontaktu i bliskości powoduje zanikanie uczucia oraz rozluźnienie się relacji. To niestety bardzo negatywna wiadomość dla wielu par. Jednak można temu zaradzić! Przede wszystkim kluczowe będzie rozstawanie się na krótszy czas niż 3 lata. To oczywiste, ale niestety nie zawsze możliwe. Dlatego kolejną wskazówką jest to, aby widywać się dość regularnie, nawet jeśli przez krótki czas. Przyjeżdżanie co kilka miesięcy — na tydzień czy weekend buduje znacznie lepsze relacje niż widzenie się co rok bądź co 1,5 roku.

Dobrym pomysłem będzie też z góry ustalenie sobie terminów spotkań. Dzięki temu, kiedy dojdzie do kolejnego rozstania, będziecie już wiedzieli, że na horyzoncie pojawi się ponowne spotkanie. Być może wydaje się, że brak spontaniczności i przesadne planowanie są raczej średnio romantyczne, ale w większości sytuacji ratują związek przed rozstaniem się spowodowanym długą rozłąką.

Poznaj jeszcze inne sposoby, dzięki którym przetrwanie rozłąki stanie się znacznie łatwiejsze.

4 sposoby, jak przetrwać nawet długą rozłąkę z ukochaną osobą

Znajdźcie najlepszy dla was sposób kontaktu

Dzięki temu, że dziś żyjemy w globalnej wiosce, to niemal w każdym miejscu na świecie możesz podłączyć się do Internetu. Wszystko to sprawia, że kontakt staje się znacznie łatwiejszy, nawet z osobą znajdującą się na drugim końcu świata. Możecie zatem nie tylko codziennie do siebie dzwonić, ale też widzieć się poprzez przesyłanie zdjęć, filmików czy rozmawianie przez Skype lub Messenger. Zamiast romantycznych listów możecie słać do siebie nawzajem przepełnione zapewnieniami miłości e-maile. Wybierzcie te formy, które będą dla Was najlepsze.

Mówcie o ważnych i mniej ważnych sprawach

Sekretem udanych związków jest to, że partnerzy są ze sobą szczerzy. Chętnie rozmawiają na temat tego, co zdarzyło się w pracy, co ich trapi, irytuje oraz o czym marzą. Wyrzuć z siebie wszystko to, co leży Ci na sercu, a poczujesz wsparcie partnera i łatwiej poradzisz sobie z życiowymi rozterkami. Jednak oprócz tych wszystkich ogólnych i ważnych tematów powinno pojawić się także sporo miejsca na chwile, kiedy rozmowy będą dotyczyły jedynie błahostek. Jakich? Na przykład wspólnych pasji, a może ostatnio oglądanego odcinkach ulubionego serialu czy plotek o koleżance z pracy. To, że jesteście w stanie rozmawiać o takich sprawach, będąc setki czy tysiące kilometrów od siebie, sprawi, że poczujesz jakby ukochana osoba była cały czas przy Tobie.

Zaufaj partnerowi

Zaufanie to kolejny ważny czynnik, który buduje związek. Szczególnie w przypadku związków na odległość istotne są zapewnienia o uczuciach oraz szczerość. Musisz zrozumieć, że to, iż ukochany nie odbiera telefonu, nie musi od razu oznaczać czegoś złego. Niestety przy braku zaufania często w takich sytuacjach zapala się lampka ostrzegawcza, która pobudza podejrzenia związane ze zdradą. To bardzo złe rozwiązanie, którego koniecznie musisz unikać, gdyż ciągłe kłótnie na temat braku wierności często są przyczyną rozpadu związków. Najlepiej, zamiast działać pod wpływem emocji, po prostu szczerze porozmawiaj o tym z partnerem.

Postaw na samorealizację!

Musisz pamiętać także o tym, że długa rozłąka to może być także doskonały czas dla Ciebie! Dlaczego? Bo znajdziesz wreszcie więcej czasu, aby odkryć lub doskonalić swoje pasje. Przez ten czas możesz iść do kina na film, który naprawdę Ci się podoba i nie szukać kompromisów, spędzić czas, jak chcesz czy też zacząć uprawiać sport. W ten sposób nie tylko poczujesz się lepiej ze swoim ciałem oraz zrealizujesz swoje cele, o których dawno zapomniałaś. Czasem nawet długa rozłąka może mieć swoje zalety. Dlatego nie wpadaj od razu w pesymistyczny nastrój. Zamiast siedzieć na kanapie i bezustannie tęsknić oraz się zamartwiać, możesz wziąć życie we własne ręce i zacząć czerpać z niego garściami. Dzięki temu, gdy ukochany wreszcie wróci do Ciebie, będzie na pewno zachwycony tym, jak doskonale sobie poradziłaś w trakcie rozłąki. Zapraszamy również do naszego artykułu, w którym radzimy jak kochać samego siebie.

Długa rozłąka i jej zasady

Największe problemy z rozłąką mają starsze i bardzo młode osoby, ale też Ci, którzy przeżywają ją po raz pierwszy w dłuższym wymiarze czasowym. Skoro przedstawiliśmy już kilka wskazówek, co robić w trakcie długiej rozłąki, to nie zaszkodzi też poznać 5 najważniejszych zasad rozłąki, oto one:

  • Nie bądź nachalny i uciążliwy.
  • Znajdźcie czas na wspólne spędzanie czasu — np. w tym samym czasie oglądajcie ten sam film na odległość.
  • Zaplanujcie wspólną przyszłość.
  • Nie bójcie się romantycznych gestów — zamawiania kwiatów czy flirtów.
  • Poznajcie swoje plany dnia, aby nie przeszkadzać sobie nawzajem.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Zostaw nam swój email. Obiecujemy strzec go solidnie. Pamiętaj, że zawsze możesz się wypisać. To przecież nie jest Korea Północna! 🙂