Jeszcze dwa lata temu nikt nie brał pod uwagę możliwości wywrócenia świata do góry nogami. Rezultaty okazały się jednak inne, przez co ludzkość musi mierzyć się z nową, nieznaną i zarazem straszną rzeczywistością. Miliony ludzi zostało zamkniętych w domach, a kilkutygodniowe obostrzenia przerodziły się w trudną walkę, która prowadzona jest dotychczas. Panujący obecnie wirus zbiera swe żniwa w postaci ludzkich żyć, nie zwalniając tempa nawet na moment. Ogromne zmiany, jakie zaszły przez cały ten okres mają wpływ także na psychikę człowieka. Jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Nieznane budzi strach

Nie od dziś wiadomo, jak wiele osób zmaga się z problemami, które występują na podłożu psychicznym. Depresja jest chorobą, o której coraz więcej się mówi, a także słyszy. Może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od jego wieku, czy też sytuacji życiowej, w której się aktualnie znajduje. Sytuacja, z jaką musi się aktualnie mierzyć cały świat, ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi. Głównym tego powodem jest przede wszystkim strach przed nieznanym. Do tej pory rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej, a życie tętniło, jakby nie zamierzało zwalniać nawet na moment. Aktualna sytuacja światowa uświadomiła każdemu, jak kruche potrafi być ludzkie życie, w szczególności, kiedy pomoc może nie nadejść znikąd. Nieznany wcześniej nikomu wirus zmusił świat do długiego postoju, którego skutki są tragiczne dla każdego. Niedowierzanie, iż wirus jest tak niebezpieczny, miesza się z lękiem, oraz paniką innych.

Kwarantanna i ciągłe zmiany

Sytuacja pandemiczna nie sprzyja zdrowiu psychicznemu. Zmiany, jakie przyniósł ze sobą wirus, dotknęły każdego. Panika, jaka wybuchła, nie powinna nikogo dziwić, bowiem każdy boi się o swoje, jak i swoich bliskich zdrowie. Strach budzi także niepewność co do przyszłości. Służby zdrowia mają ogromny problem z poradzeniem sobie. Nic więc dziwnego, iż wiele państw zdecydowało się na narodową kwarantannę. Konieczność zamknięcia się w domu, a także odizolowania się od innych, była dla ludzi czymś, na co nie byli w żaden sposób przygotowani. Konieczność zastosowania kwarantanny przyniosła tragiczne skutki. Wiele zakładów pracy musiało zostać zamkniętych, a co za tym idzie – ludzie stracili to, co dotychczas posiadali. Tak ogromne zmiany nie mogą nie zostawić śladu na psychice.

Zdrowie psychiczne w pandemii

Dbanie o własną psychikę jest niezwykle istotne w życiu codziennym. Wybuch pandemii ma ogromny na to wpływ. Służby zdrowia musiały zmienić zasady przyjmowania pacjentów, a możliwość zakażenia jest nieraz zbyt wysoka, by pacjent mógł otrzymać niezbędną mu pomoc. Na całym świecie ludzie borykają się z następstwami, jakie przyniósł ze sobą wirus, dlatego niezbędna jest większa świadomość w temacie zaburzeń psychicznych. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych. Seniorzy narażeni są także na większe ryzyko występowania zaburzeń psychicznych ze względu na swój podeszły wiek. Nie sprzyja to rozwojowi pandemii, bowiem mogą mieć oni trudność ze zrozumieniem istoty problemu, a także z przystosowaniem się do obecnej sytuacji. Niestosowanie się do obostrzeń, czy też zaleceń wydanych przez Światową Organizację Zdrowia skutkować może zakażeniem się, które prowadzi nawet do śmierci.

Świadomość ludzka to podstawa!

Zaburzenia natury psychicznej to dość spory problem, z którym boryka się wiele osób. Aktualna sytuacja światowa ma na to ogromny wpływ ze względu na strach, jaki ze sobą niesie. Nie pomaga także słaba sytuacja na rynku pracy, czy też niemożliwość zobaczenia się z bliskimi. Świadomość ludzka na temat tego, jak niebezpieczne dla zdrowia mogą być zaburzenia psychiczne, wywołane wybuchem pandemii, jest niezwykle mała. Warto dbać o własne zdrowie, jak i zdrowie swoich bliskich, w szczególności, jeśli występują jakieś niepokojące objawy. Obecność osób, od których otrzymuje się należyte wsparcie jest konieczna, tym bardziej kiedy wzrasta ciągle problem z wizytami u specjalistów. Sytuacja w służbie zdrowia jest na tyle tragiczna, że na wizytę do psychoterapeuty lub psychiatry, pacjent może oczekiwać nawet do kilku miesięcy.

Obserwowanie zmian, które zaszły od czasu wybuchu pandemii nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Codziennie cały świat zmaga się z wirusem, który swe żniwa zbiera wśród młodych, jak i starszych ludzi. Pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne w negatywny sposób, niosąc ze sobą strach przed chorobą, możliwość utraty bliskich, czy też stratę dotychczasowego życia. Choć wywrócił cały świat do góry nogami, nie można się poddawać i warto walczyć zarówno o swoje zdrowie psychiczne, jak i swoich bliskich. Bez takich uczuć, jak nadzieja, powrót do normalności może okazać się dłuższy, niż byśmy tego wszyscy chcieli. Należy pamiętać, aby stosować się do panujących obecnie obostrzeń, a także zaleceń lekarskich.